Az elmúlt napokban a gazdasági sajtó világszerte felkapta a GameStop részvények történetét. A vállalat részvényei néhány hét alatt 20 dollárról 400 dollár fölé ugrottak. A részvény szárnyalásnak viszont nem csak nyertesei, hanem nagyon komoly vesztesei is voltak, többségében a Wall Street minden hájjal megkent alapkezelői. Ők ugyanis azt várták, hogy a papírok árfolyama – a hagyományos értékelési módszereket alapul véve indokolatlannak tűnő magasságokból - visszaesik. Ezek a professzionális befektetők úgynevezett short ügyleteket nyitottak (amiről itt írtunk bővebben), nem számoltak viszont azzal, hogy a Reddit nevű közösségi oldalon egymással eszmecserét folytató befektetők "ellentámadásba lendülnek" és több milliárd dolláros kárt okoznak nekik. Pedig a WallStreetBets kétmilliónál is több felhasználóval bír, és már korábban is voltak jelek arra, hogy a közösség képes befolyásolni a tőzsdei folyamatokat, amit aztán a tőzsdei kereskedésre optimalizált programok, a trendekre felülők és a kényszerhelyzetbe kerülők felerősítenek.
Nem a GameStop papírja az egyetlen, amelyre short ajánlást adnak elemzők, de az elmúlt időszakban ez volt az a részvény, ahol a legnagyobb ilyen állomány felhalmozódott. A "reddites horda" abból a helyzetből is kedvező pozícióban volt, hogy egy viszonylag kisméretű vállalatról van szó. Így ezekből kifolyólag gyorsan és jelentős árfolyammozgást indítottak el. Ez pedig arra ösztönözte őket, hogy más erősen túladott részvényeket is elkezdjenek venni. Sőt, a hétfői hírek szerint immár nem csak a részvény-, hanem az árupiacon is megjelentek, a szakértők ugyanis nekik tulajdonítják az ezüst áremelkedését. Csütörtökön és pénteken az ezüst ára 10 százalékot emelkedett, az unciánkénti 25 dollárról 27,5 dollár körüli szintre, miután a Redditen olyan üzenetek jelentek meg, hogy most ezen a piacon kell felhajtani az árakat. Hétfőn délelőtt újabb lendületet vett a drágulás: újabb 10 százalékkal került feljebb a jegyzés, az ezüst unciánként már 29,5 dollár fölött van. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy
itt már sokkal veszélyesebb terepre tévedtek a kisbefektetők, hiszen a már emlegetett GameStop piaci értéke a "támadás előtt" 1,5 milliárd dollár volt, addig az ezüst piaca ennek az ezerszerese.
Egyesek úgy vélik, hogy ezeknek a befektetőknek az átütő siker miatt túl nagy lett az önbizalmuk, és ez vissza fog ütni. Ennek két módja is lehet, egyrészt jogi úton próbálják őket elgáncsolni, másrészt olyan termék árfolyamát próbálják megmozgatni, amihez nincs elé tőkeerejük. Arról nem is beszélve, hogy a Wall Street öreg rókáinak más sem hiányzik, mint egy ilyen horda, amire nincs hatásuk, miközben kényük-kedvük szerint tologatják az árakat. Könnyen lehet, hogy akár az ezüsttel, akár egy következő termékekkel ezek a kisbefektetők megégetik majd magukat. De azért sokan a jogi lépéseket is forszírozzák. Így a GameStop mozgását látva felmerült a tiltott piacbefolyásolás lehetősége.
Piacbefolyásolás: nehezen megfogható, de volt már akit büntettek
Ennek kapcsán a Financial Times több szakértőt is megszólaltatott, az üzleti lap megkérdezte például John Espressót, a Columbia Legislation College professzorát, aki úgy véli, hogy a részvények értékelésétől függetlenül szerinte nem szankcionálható az, hogy a befektetők akár nyilvánosan is nagyon optimista kijelentéseket tesznek. Más kérdés, hogy a Redditen a ritkán írnak konkrét "elemzéseket" – már csak azért is, mert a csoportról profilt rajzolók szerint a pénzügyi ismereteik viszonylag alacsonyak -, ehelyett részvények nevét dobják be, amit megtámogatnak egy Star Wars idézettel, a "This is the way" kijelentéssel, ami a kultikus történetből készült sorozatból, a Mandalorianból származik.
Az amerikai értékpapír-piaci felügyeleti szerv (SEC) egyébként viszonylag ritkán foglalkozik manipulációs ügyekkel. A beérkező eseteknek csupán 5 százalékában merül fel a tiltott befolyásolás, ám ezeknek az ügyeknek a többségében végül elvetik a gyanút, és nem jutnak jogi szakaszba. Van ugyanakkor egy precedenst jelentő eset, amit a szakértők előcitáltak a mostani ügy kapcsán. 2001-ben a SEC vizsgálatot indított Jonathan Lebeddel, egy New Jersey-i tinédzserrel szemben, aki sok száz dollár értékben vásárolt olyan részvényeket, amelyeknek nagyon kicsi a forgalma. Ezt követően pedig különböző internetes fórumokon kezdte ezeket a papírokat „sztárolni”. Jogi szempontból elkövetett egy hibát, ugyanis nem csupán "saját nevében" írt pozitív dolgokat a részvényekről, hanem álnevek tucatjait használta fel ehhez a tevékenységhez.
A SEC-re most az amerikai piac meghatározó szereplői is igyekeznek nyomást gyakorolni, ami vélhetőleg közrejátszott abban, hogy Allison Herren Lee, a felügyelet vezetője csatlakozott ahhoz a felhíváshoz, amelyben azt hangoztatták, mely szerint „A részvények rendkívüli volatilitása gyors és súlyos veszteségeknek teheti ki a befektetőket, és alááshatja a piaci bizalmat.” Ennél tovább azonban nem ment, mert a jogi esetekben eddig a fent jelzetten túl többnyire olyan precedensekkel lehet találkozni, amikor a társaság teljesítményét tüntetik fel valótlanul, vagy a részvények valós tulajdonosának személyét igyekeznek elfedni, vagy az értékpapír-kereskedők, brókerek a valós véleményük helyett hamis állításokat tesznek. Ahogy azonban fent jeleztük, a Reddit fórumokban ilyen információk nincsenek, ráadásul a nagyszámú résztvevő miatt, ha vannak is olyanok, akik kamu profilokról is hozzászólnak, a hatásuk korlátozott lehet a szakértők szerint.
A jogászok azért nem pihennek
Általános álláspont, hogy hosszas jogi csűrés-csavarás keretében ugyan a SEC esetleg be tudná bizonyítani a tudatos manipulációt, de vélhetően aligha akarnak olyan ügyet kreálni, amelyben sok tíz- vagy százezer, egyénileg jelentéktelen piaci erővel rendelkező befektetőt akarnának sarokba szorítani. A SEC vezetői pozíciójának várományosa, Gary Gensler, akit Joe Biden a szervezet élére jelölt, nem ilyen gondolkodásmódú. A szakember ugyanis Barack Obama alatt már dolgozott a szabályozó és felügyeleti vonalon, amikor egyértelműen a nagyhatalmú befektetési bankok és bankárok voltak a célkeresztjében, őket próbálták megregulázni.
Szabályzóik számára egyébként mások éppen azzal dobták fel a labdát, hogy a tranzakciók korlátozásának kellene utána nézni. A múlt héten ugyanis számos jelentős kisbefektetői ügyfélkörrel rendelkező tőzsdei platformon korlátozták vagy szüneteltették az extrém kilengéseket produkáló részvények kereskedelmét. Igaz, ezt a redditesek körében legnagyobb népszerűségnek örvendő Robin Hood azzal magyarázta, hogy olyan forgalom volt a papírokban, amelyek szükségessé tették a biztonsági szabályok szigorítását. Azt is jelezték, hogy a pénteken beharangozott 1 milliárd dolláros tőkeemelést is azért húzták meg, hogy a szabályzói előírásoknak megfeleljenek.
Mindez persze nem azt jelenti, hogy a jogászok ülnének a babérjaikon. A szakértők szerint belátható időn belül változni fognak a szabályok alkalmazkodva napjaink kihívásaihoz. Erre utalt Jill Fisch, a Pennsylvaniai Főiskola vállalati jogi professzora, aki azt mondta: "Idén már láthattuk, mi történt, amikor a közösségi média megérkezett az Egyesült Államok Capitoliumába. Most pedig azt is megtapasztaltuk, hogy mi történik, amikor a közösségi média megérkezik a tőkepiacokra. Ezeket pedig a szabályozók nem hagyhatják figyelmen kívül, előbb-utóbb lépniük kell."