Ami mindenkit érdekel: mit művel a kisbefektetők hordája?
Az elmúlt napokban a gazdasági sajtón kívüli médiumokba is bekerültek a tőzsdei események - ez jellemzően akkor szokott megtörténni, ha valami óriási esés következik be vagy valaki nagyon sokat veszít a részvényeken. Most ez utóbbi következett be: a GameStopról, a Reddit-fórumozó kisbefektetők összefogásáról, a shortoló nagybefektetők térdre kényszerítéséről, a Wall Street és a pénzügyi rendszer meghekkeléséről korábbi, alapos összefoglalónkat ajánljuk: Így még soha nem verték át a Wall Street bankárait >>
Az ügyben friss fejlemény, hogy a redditező kisbefektetők által használt elsődleges tőzsdei kereskedési platform, a Robinhood szűkítette a korábban életbe léptetett korlátozásokat. 50 helyett már csak 8 részvény kereskedését korlátozzák: a GameStop, az AMC, a BlackBerry, az Express, a Genius Brands International, a Koss Corp., a Naked Brand Group és a Nokia árfolyamának további felhajtását próbálják már csak megfékezni. A Robinhood-ügyfelek továbbra is csak 1 darabot vehetnek a GameStop részvényéből és legfeljebb 5 opciós szerződésük lehet a papírra, AMC-ből pedig 10 részvényt és 10 opciós szerződést tarthatnak. Akinek ezeknél már most is több van, megtarthatják pozícióikat, de újakat nem nyithatnak. Ettől persze még a Robinhoodra továbbra is vár néhány érdekes jogi eljárás, amit néhány feldühödött ügyfél indított a korlátozások életbeléptetése miatt a kereskedőplatform ellen.
Szintén friss hír, hogy a short squeeze-en legnagyobbat bukó Melvin Capital hedge fund az értesülések szerint a januárt 53 százalékos bukóval zárta. Eszközállománya a hónap végén 8 milliárd dollár fölött jár, míg az év elején még 12,5 milliárd dollárnyi eszközük volt. (A 8 milliárd az 53 százalékos bukás után úgy jött össze, hogy a társaság két lépcsőben összesen 2,75 milliárd dolláros tőkeinjekciót kapott.)
Hogy nem csak egy (vagy éppen 10) részvény sorsáról van szó, az abból látszik: a több mint egy évtizede, a pénzügyi világválság óta nem látott mértékben végeztek fedezeti ügyleteket az amerikai hedge fundok a múlt héten a Goldman Sachs elemzése szerint. Jellemzően a long pozíciók zárásával teremtettek elő pénzt a short pozíciók fedezésére gyakorlatilag minden szektorban. Ezzel együtt még mindig rekordközeli szinten van az alapok részvénypiaci kitettsége.
Máris megvan az új célpont - ez most egy sokkal nagyobb préda
A Reuters összeállítása arra hívja fel a figyelmet, hogy a múlt héten piaci földrengést előidéző kisbefektetők nem állnak meg az amerikai részvénypiacon, hanem további célpontokat keresnek: ennek lehet eredménye, hogy csütörtökön és pénteken az ezüst ára 10 százalékot emelkedett, az unciánkénti 25 dollárról 27,5 dollár körüli szintre. A Redditen ugyanis olyan üzenetek jelentek meg, hogy most ezen a piacon kell felhajtani az árakat. Hétfőn délelőtt újabb lendületet vett a drágulás: újabb 10 százalékkal került feljebb a jegyzés, az ezüst unciánként már 29,5 dollár fölött van.
Ez természetesen az ezüstben érintett bányapapírokat is felfelé hajtja: a mexikói Fresnillo Londonban kereskedett papírjai 15 százaléknál is többet drágultak, a Polymetal 7 százalékot emelkedett. Mindenesetre az ezüsttel nagyobb fába vágta a fejszéjét "a horda": míg a GameStop piaci kapitalizációja 1,5 milliárd dollár volt a nagy emelkedés előtt, az ezüsté 1400-1600 milliárd dollár.
Közben azért a fundamentumokra is érdemes egy pillantást vetni: a korábbi várakozásokhoz képest sokkal lassabban halad a koronavírus "legyőzése", ami az amerikai és európai növekedési kilátásokra is árnyékot vet. Kínából is rossz hír érkezett: a feldolgozóipar teljesítményének növekedése lassult januárban, az új megrendelések és a termelés volumene is megszenvedi a járvány hatásait. A kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a decemberi 53 pontról 51,5 pontra csökkent, ami az elmúlt 7 hónap leggyengébb adata.
A vakcinahírek miatt jó a hangulat
Hogy a tőzsdei hangulat mégis optimista hétfőn, az főként annak köszönhető, hogy az AstraZeneca gyógyszergyár (miután a szállítási késlekedések miatt az EU exportkorlátozást lengetett be a vakcinákra) bejelentette, hogy a tervezettnél 9 millióval több adag oltóanyagot szállít le az EU-nak az első negyedévben. Ázsia pluszban zárt - a japán Nikkei 1,2 százalékot erősödött, a kínai bluechipek fél százalékkal kerültek feljebb. Az európai tőzsdeindexek túlnyomó többsége is pluszban kezdte a napot, két órával a nyitás után a frankfurti DAX 1 százalékos pluszban van, a párizsi CAC40 0,8 százalékos emelkedésnél jár, a londoni FTSE100 pedig 0,6 százalékkal van feljebb pénteki záróáránál.
A budapesti tőzsde abszolút az élmezőnyben jár hétfő délelőtt, a BUX közel másfél százalékos emelkedésével csak a prágai PX index tud versenyezni. Az összes magyar bluechip emelkedik, a 2 százalék fölött dráguló OTP vezérletével. A Mol 1,7 százalékkal került feljebb 2 óra alatt, a Richter fél százalékot drágult, a Telekom pedig 1 százalékot.
Az Erste befektetői hírlevele egy hazai vállalati hírre is felhívja a figyelmet: lengyel értesülések szerint több érdeklődő is van a lengyel finomítói cég, a Lotos csoport eszközei iránt. A BP, a kanadai Couche Tard és a szaúdi Aramco is megvásárolná a Lotos-PKN összeolvadás miatt eladósorba került eszközöket, többek között a gdanski finomító 30 százalékát. Megfelelő vételár esetén a Molt is érdekelnék ezek a részesedések.
Holnap jelent az Amazon és a Google, aztán jön a Pfizer is
Ami az amerikai kilátásokat illeti: a KBC Equitas összefoglalója szerint az S&P 500 komponensei közül már 185 cég túlvan a gyorsjelentésén. A bevételek összességében stagnáltak a vállalatoknál, a profitsoron pedig 3 százalékos az átlagos bővülés. A legnagyobb pozitív meglepetést eddig a nyersanyagszektor és a technológiai szektor okozta. Ma délután a Thermo Fisher jelentése lehet érdekes, a hét többi napján pedig az egészségügyi szektorból jelent még a Pfizer, a Gilead és Regeneron is, de szinte minden szektorból érkeznek majd fontos jelentések.
A legizgalmasabb a kedd este lehet, amikor az Amazon és a Google is közzéteszi a negyedéves számait
- írja a KBC.
Másfél hónapos csúcson a forint
A forint továbbra is erősösödik, az euró jegyzése hétfőn 356 alá is benézett - ez december 18. óta, tehát jó másfél hónapja nem látott szint.