Csúnya eséssel zártak tegnap a tőzsdék az USA-ban is, az S&P 500 index 2,6, a Nasdaq 100-as 2,8 százalékos mínuszt ért el. Ma az ázsiai és európai piacokon folytatódik a korrekció, többnyire egy és két százalék közötti mínuszban álltak reggel a fontosabb tőzsdemutatók. Az európai indexek egy hónapos mélypontjuk közelében voltak, de késő délelőttre a mínusz kissé mérséklődött.
Itthon a BUX index 0,6 százalékos mínuszban volt, valamivel jobban állt az európai átlagnál. Az OTP 0,8, a Mol és a Richter 0,4 százalékkal süllyedt. A forint alig változik, 360,10 az euró árfolyama.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Gyenge hónap a február
A rossz hangulat oka lehet, hogy az oltások lelassultak Európában, miután gondok vannak a szállítással. Rossz hír jött a német növekedésről, és döcög az amerikai gazdaságsegítő csomag elfogadása. De vannak kommentárok, amelyek szerint egyszerűen már bőven itt volt az ideje egy korrekciónak.
Azt is hozzátehetjük, hogy a február történelmileg eléggé sovány hónap szokott lenni a tőzsdéken (a szeptember és az augusztus után a harmadik leggyengébb). A befektetők az év végén-év elején már sok puskaporukat ellövik, februárra rendszerint kevés befektetni való marad. Mások nyereségadó-fizetésre kell fordítsanak nagy összegeket.
Hatalmas mennyiségű fontos gyorsjelentés érkezett
E hét közepe a legsűrűbb az amerikai gyorsjelentések szempontjából, igazi nagyágyúk tették közzé számaikat tegnap. Az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele szerint a fontosabbak:
- Felrobbant a Facebook bevétele, de a vezetőség figyelmeztetett, hogy még jelentős a bizonytalanság az idei évvel kapcsolatban.
- Vegyes számok érkeztek a Teslától. A cég részvényei öt százalékot csökkentek a piaczárás utáni kereskedésben.
- A várakozások felett alakult az Apple legutolsó negyedéve.
- Csúnya gyorsjelentés jött a Boeing-től.
- Az AT&T a vártnál nagyobb profitot jelentett.
Számokat közölt még a BMW, a Wizz Air, a ServiceNow is. Ma jön még többek között a Mastercard, a Visa, a McDonalds, az American Airlines, a Southwest Airlines mérlege.
Egy hosszabb korrekció kezdete?
Az Erste Befektetési Zrt. “komoly beleadásnak”, eladási hullámnak nevezi, ami szerdán az amerikai részvénypiacon történt.
Lehetséges okként emlegetik a járvány miatt elhunytak magas számát, vagy a hatalmas likviditásra rámutató GameStop lufit. De a valóság valószínűleg az, hogy most fogyott el a szufla az őrült rohanásban. De még van pénz, még nincs pénz-sivatag. A Fed tovább nyomtatja a pénzt kötvényvásárlásaival és elnöke azt is elmondta, hogy még nincs itt az ideje a pénz visszaszívásáról gondolkozni (tapering). Ugyanakkor akadozik a fiskális oldal pénzeső-gépezete. A tegnapi beleadások növekvő forgalom mellett alapvetően egy hosszabb korrekció kezdetét sugallják.
Gyengíteni próbálják az eurót
Már tegnap is azt írtuk, verbális intervencióval ér fel az EKB részéről az a nyilatkozat, hogy részletes elemzésnek vetik alá az euró dollárral szembeni erősödésének okát. Ez tegnap jelentősebb eurógyengülést, dollárerősödést okozott. Ma újabb hasonló hír jött, de ezúttal nem befolyásolta jelentősen az euró/dollárt (1,2110-nél).
Tovább vághat az EKB? Klaas Knot, az Európai Központi Bank tagja a Bloomberg TV-nek jelezte, hogy a betéti kamatláb módosítható – írta az Equilor. Egy átfogó elemzés szerint -1 százalékon van az a szint, ahol a negatív mellékhatások meghaladják a gazdasági előnyöket. Kiszivárgott a múlt heti kamatdöntő ülésről, hogy hangsúlyozni akarják a piac felé a további kamatvágás lehetőségét, ezzel szeretnék megakadályozni az euró túlzott erősödését. A hírek hatására már öt bázispontos kamatvágást áraz a piac szeptemberig.
A GameStop-manipulációt a törvény bünteti?
Tegnap ismét kilőtt a GameStop árfolyama, és 135 százalékkal emelkedett a részvény (347,50-re, most tőzsdén kívül már csak 290). A rakétaszerű emelkedés amiatt is figyelemre méltó, hogy bevonult a fő sodrú médiába, sokszor a “Wall Street nagyágyúi kontra fiatal kisbefektetők” narratívával. Olyanoknak is a sztori, feltűnt, akik nem is foglalkoznak tőzsdével.
A papír alapvetően a kényszerű shortzárások miatt lőhetett ki ennyire, de felmerült, hogy ennek előidézésére az árat kisbefektetői csoportok fórumokon (a Redditen) összebeszélve szándékosan hajtották fel. Az árfolyam-manipulációt viszont a törvény bünteti. Kérdés, mit lép majd az amerikai SEC tőzsdefelügyelet, de már érkezett is figyelmeztető nyilatkozat a hatóságok részéről. (“Aktívan monitorozzuk a piaci volatilitást.)
Intő példa a Vokswagen a GameStop-részvényeseknek
A KBC Equitas szerint:
Folytatódhat az extrém volatilitás több magas shortállománnyal rendelkező részvénynél is. A Gamestop mellett az AMC is például 300 százalékkal emelkedett, a befektetők az elmúlt időszakban rászálltak a hasonlóan magas shortállománnyal rendelkező részvényekre, annak reményében, hogy sikerül hasonló mozgásokat elérni mint a Gamestopnál. Ilyen részvény többek között a Sunpower, az Eastman Kodak, a Tanger, a Vir Bio, a Virgin Galactic. (…) Egy ilyen shortosok ellen irányuló mozgás után jelentősebb esések is be szoktak következni, ahogyan például a Volkswagen részvényénél is történt 2008-ban.
(További cikkünk a Tesláról és a Gamestop-ról)
Ütik a shortosokat Európában és Ausztráliában is
Úgy tűnik, az amerikai jelenség, amely során a nagy short-állományű részvényeket veszik a befektetők, hogy a shortzárási hullámból profitáljanak, elérte Európát is – írta a Bloomberg.com hírlevele.
Az Unibail-Rodamco-Westfield bevásárlóközpont-tulajdonos tegnap 20 százalékos pluszban fejezte be a napot, a Klepierre 22 százalékkal emelkedett. Short állományuk a közkézhányad 14, illetve 15 százalékát tette ki az IHS Markit szerint. A Pearson kiadó 14 százalékkal magasabban zárt. A Skybridge Capital alapítója, Anthony Scaramucci „a pénzügyi forradalom francia forradalmának” nevezte az egész világot elérő shortzárási hullámot. Ausztráliában is megfigyelhető volt a jelenség. Az új tagok özöne miatt lezárták a WallStreetBets fórumot, a Discord kommunikációs platform pedig teljes mértékben betiltotta a csoportot, arra hivatkozva, hogy nem tett a gyűlöletbeszéd ellen.
Jelentett a Tesla, Volkswagent előzött a Toyota
Az ázsiai piacnak köszönhetően a japán Toyota autógyártó jobban átvészelte a Corona-válságot, mint a Volkswagen, és öt év után először szorította le német riválisát csúcspozíciójából – írta a német N-Tv.de.
A Toyota bejelentette, hogy a globális értékesítése 2020-ban 11,3 százalékkal, 9,528 millió járműre csökkent. Ehhez képest a Volkswagen 15,2 százalékos csökkenést ért el, 9,305 millió járműre.
A Tesla elektromos autógyártó történetében először éves nyereséget könyvelhetett el.
Az utolsó negyedévben a nettó jövedelem 270 millió dollárra nőtt az előző év azonos időszakának 105 millió dollárjáról. A Tesla részvényenként 80 centet keresett kiigazítva. A konszolidált árbevétel 46 százalékkal, 10,7 milliárd dollárra nőtt. Az elemzők a részvényenkénti nyereséget 1,02 dollárra becsülték, 10,5 milliárd dolláros bevétel mellett.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.