8p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A tegnapi csúnya esés után ma is tart a tőzsdék lejtmenete, de késő délelőttre mérséklődött a veszteség Európában. A Gamestopnál felmerült, hogy nem minden zajlik törvényesen, ám a ragály addigra számos más, erősen shortolt részvényre átterjedt. Az EKB második verbális beavatkozása már nem hatott az euróra. A BUX jól bírja, a forint stabil.

Csúnya eséssel zártak tegnap a tőzsdék az USA-ban is, az S&P 500 index 2,6, a Nasdaq 100-as 2,8 százalékos mínuszt ért el. Ma az ázsiai és európai piacokon folytatódik a korrekció, többnyire egy és két százalék közötti mínuszban álltak reggel a fontosabb tőzsdemutatók. Az európai indexek egy hónapos mélypontjuk közelében voltak, de késő délelőttre a mínusz kissé mérséklődött.

Itthon a BUX index 0,6 százalékos mínuszban volt, valamivel jobban állt az európai átlagnál. Az OTP 0,8, a Mol és a Richter 0,4 százalékkal süllyedt. A forint alig változik, 360,10 az euró árfolyama.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Gyenge hónap a február

A rossz hangulat oka lehet, hogy az oltások lelassultak Európában, miután gondok vannak a szállítással. Rossz hír jött a német növekedésről, és döcög az amerikai gazdaságsegítő csomag elfogadása. De vannak kommentárok, amelyek szerint egyszerűen már bőven itt volt az ideje egy korrekciónak.

Bika és medve, az emelkedő és eső tőzsdei trend jelképei (Pixabay)
Bika és medve, az emelkedő és eső tőzsdei trend jelképei (Pixabay)

Azt is hozzátehetjük, hogy a február történelmileg eléggé sovány hónap szokott lenni a tőzsdéken (a szeptember és az augusztus után a harmadik leggyengébb). A befektetők az év végén-év elején már sok puskaporukat ellövik, februárra rendszerint kevés befektetni való marad. Mások nyereségadó-fizetésre kell fordítsanak nagy összegeket.

Hatalmas mennyiségű fontos gyorsjelentés érkezett

E hét közepe a legsűrűbb az amerikai gyorsjelentések szempontjából, igazi nagyágyúk tették közzé számaikat tegnap. Az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele szerint a fontosabbak:

  • Felrobbant a Facebook bevétele, de a vezetőség figyelmeztetett, hogy még jelentős a bizonytalanság az idei évvel kapcsolatban.
  • Vegyes számok érkeztek a Teslától. A cég részvényei öt százalékot csökkentek a piaczárás utáni kereskedésben.
  • A várakozások felett alakult az Apple legutolsó negyedéve.
  • Csúnya gyorsjelentés jött a Boeing-től.
  • Az AT&T a vártnál nagyobb profitot jelentett.

Számokat közölt még a BMW, a Wizz Air, a ServiceNow is. Ma jön még többek között a Mastercard, a Visa, a McDonalds, az American Airlines, a Southwest Airlines mérlege.

Egy hosszabb korrekció kezdete?

Az Erste Befektetési Zrt. “komoly beleadásnak”, eladási hullámnak nevezi, ami szerdán az amerikai részvénypiacon történt.

Lehetséges okként emlegetik a járvány miatt elhunytak magas számát, vagy a hatalmas likviditásra rámutató GameStop lufit. De a valóság valószínűleg az, hogy most fogyott el a szufla az őrült rohanásban. De még van pénz, még nincs pénz-sivatag. A Fed tovább nyomtatja a pénzt kötvényvásárlásaival és elnöke azt is elmondta, hogy még nincs itt az ideje a pénz visszaszívásáról gondolkozni (tapering). Ugyanakkor akadozik a fiskális oldal pénzeső-gépezete. A tegnapi beleadások növekvő forgalom mellett alapvetően egy hosszabb korrekció kezdetét sugallják.

Gyengíteni próbálják az eurót

Már tegnap is azt írtuk, verbális intervencióval ér fel az EKB részéről az a nyilatkozat, hogy részletes elemzésnek vetik alá az euró dollárral szembeni erősödésének okát. Ez tegnap jelentősebb eurógyengülést, dollárerősödést okozott. Ma újabb hasonló hír jött, de ezúttal nem befolyásolta jelentősen az euró/dollárt (1,2110-nél).

Tovább vághat az EKB? Klaas Knot, az Európai Központi Bank tagja a Bloomberg TV-nek jelezte, hogy a betéti kamatláb módosítható írta az Equilor. Egy átfogó elemzés szerint -1 százalékon van az a szint, ahol a negatív mellékhatások meghaladják a gazdasági előnyöket. Kiszivárgott a múlt heti kamatdöntő ülésről, hogy hangsúlyozni akarják a piac felé a további kamatvágás lehetőségét, ezzel szeretnék megakadályozni az euró túlzott erősödését. A hírek hatására már öt bázispontos kamatvágást áraz a piac szeptemberig.

A GameStop-manipulációt a törvény bünteti?

Tegnap ismét kilőtt a GameStop árfolyama, és 135 százalékkal emelkedett a részvény (347,50-re, most tőzsdén kívül már csak 290). A rakétaszerű emelkedés amiatt is figyelemre méltó, hogy bevonult a fő sodrú médiába, sokszor a “Wall Street nagyágyúi kontra fiatal kisbefektetők” narratívával. Olyanoknak is  a sztori, feltűnt, akik nem is foglalkoznak tőzsdével.

A Gamestop-részvény árfolyama (Tradingview.com)
A Gamestop-részvény árfolyama (Tradingview.com)

A papír alapvetően a kényszerű shortzárások miatt lőhetett ki ennyire, de felmerült, hogy ennek előidézésére az árat kisbefektetői csoportok fórumokon (a Redditen) összebeszélve szándékosan hajtották fel. Az árfolyam-manipulációt viszont a törvény bünteti. Kérdés, mit lép majd az amerikai SEC tőzsdefelügyelet, de már érkezett is figyelmeztető nyilatkozat a hatóságok részéről. (“Aktívan monitorozzuk a piaci volatilitást.)

Intő példa a Vokswagen a GameStop-részvényeseknek

A KBC Equitas szerint:

Folytatódhat az extrém volatilitás több magas shortállománnyal rendelkező részvénynél is. A Gamestop mellett az AMC is például 300 százalékkal emelkedett, a befektetők az elmúlt időszakban rászálltak a hasonlóan magas shortállománnyal rendelkező részvényekre, annak reményében, hogy sikerül hasonló mozgásokat elérni mint a Gamestopnál. Ilyen részvény többek között a Sunpower, az Eastman Kodak, a Tanger, a Vir Bio, a Virgin Galactic. (…) Egy ilyen shortosok ellen irányuló mozgás után jelentősebb esések is be szoktak következni, ahogyan például a Volkswagen részvényénél is történt 2008-ban.

(További cikkünk a Tesláról és a Gamestop-ról)

Ütik a shortosokat Európában és Ausztráliában is

Úgy tűnik, az amerikai jelenség, amely során a nagy short-állományű részvényeket veszik a befektetők, hogy a shortzárási hullámból profitáljanak, elérte Európát is – írta a Bloomberg.com hírlevele.

Az Unibail-Rodamco-Westfield bevásárlóközpont-tulajdonos tegnap 20 százalékos pluszban fejezte be a napot, a Klepierre 22 százalékkal emelkedett. Short állományuk a közkézhányad 14, illetve 15 százalékát tette ki az IHS Markit szerint. A Pearson kiadó 14 százalékkal magasabban zárt. A Skybridge Capital alapítója, Anthony Scaramucci „a pénzügyi forradalom francia forradalmának” nevezte az egész világot elérő shortzárási hullámot. Ausztráliában is megfigyelhető volt a jelenség. Az új tagok özöne miatt lezárták a WallStreetBets fórumot, a Discord kommunikációs platform pedig teljes mértékben betiltotta a csoportot, arra hivatkozva, hogy nem tett a gyűlöletbeszéd ellen.

Jelentett a Tesla, Volkswagent előzött a Toyota

Az ázsiai piacnak köszönhetően a japán Toyota autógyártó jobban átvészelte a Corona-válságot, mint a Volkswagen, és öt év után először szorította le német riválisát csúcspozíciójából – írta a német N-Tv.de.

A Toyota bejelentette, hogy a globális értékesítése 2020-ban 11,3 százalékkal, 9,528 millió járműre csökkent. Ehhez képest a Volkswagen 15,2 százalékos csökkenést ért el, 9,305 millió járműre.

A Tesla elektromos autógyártó történetében először éves nyereséget könyvelhetett el.

Az utolsó negyedévben a nettó jövedelem 270 millió dollárra nőtt az előző év azonos időszakának 105 millió dollárjáról. A Tesla részvényenként 80 centet keresett kiigazítva. A konszolidált árbevétel 46 százalékkal, 10,7 milliárd dollárra nőtt. Az elemzők a részvényenkénti nyereséget 1,02 dollárra becsülték, 10,5 milliárd dolláros bevétel mellett.

 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG