Enyhe mínuszban van ma a tőzsdék többsége, kivárás tapasztalható az amerikai jegybank szerepét betöltő fed esti ülése előtt. Tegnap sem változtak sokat az amerikai indexek, a technológiai papírok minimális emelkedést, az ipari ágazat kis csökkenést mutatott. Ma a német index 0,3 százalékkal esik, a párizsi 0,1 százalékkal emelkedik, a londoni 0,2 százalékkal süllyed.
Varsóban 0,9 százalék az esés, ennek fényében a hazai tőzsdeindex 0,5 százalékos emelkedése felülteljesítés. Az OTP 0,8 , a Mol 1,3 százalékkal emelkedik, a Richter 1,0, a Magyar Telekom 0,3 százalékkal csökken. A forint kissé gyengült, 359,70 forint az euró. A dollár erősödik, 1,2120 az euró/dollár kereszt. Szerény mínuszban vannak a nemesfémek és az ipari fémek, fél százalék körüli pluszban az olaj.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Alapvetően három fontos kérdéskör mozgatja a tőzsdéket. Az oltások és a vakcina-szállítással kapcsolatos problémák, a Fed ülése és a gyorsjelentési dömping. A német fogyasztói bizalom indexe viszont nagyot esett a legújabb adat szerint.
Ma dönt és beszél a Fed
Ma este Fed-kamatdöntés lesz az USA-ban, utána sajtótájékoztatót tartanak. A kondíciókban nem várható változás, de a befektetők figyelnek majd a jegybank üzeneteire a későbbi monetáris politikával kapcsolatban, illetve a gazdasági prognózisaira. Mások szerint az is fontos, hogy az amerikai jegybank hogyan viszonyul a készülő kormányzati segélycsomaghoz.
Több pénz juthat kötvényvásárlásokra az MNB-nél
Átalakítja kötvényvásárlási programját az MNB, pénzt csoportosíthat át további állampapír-vásárlásokra, s készen áll tíz évesnél rövidebb lejáratú papírok vételére is – írtuk a jegybank ülése után.
Míg az egyhetes kamat 0,75 százalékra történő emelése után a jegybanki kommunikáció arra utalt, hogy az átmenetileg lesz csak magasabb az alapkamatnál, egyre inkább úgy tűnik, hogy nem csak átmeneti időszakról van szó. Az egyhetes betéti kamat tartósan a 0,75 százalékos szinten marad. Ezt támasztják alá azok a jegybanki közlemények is, amelyek egyre kevésbé hangsúlyozzák a lefelé mutató inflációs kockázatokat – írta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Verbális intervenció az eurónál?
A Bloomberg értesülései szerint az EKB-nál részletes elemzésnek vetik alá az euró dollárral szembeni erősödésének okát és a vizsgálat eredményeit a következő monetáris politikai döntések alkalmával fel is használhatják – írta az Erste Befektetési Zrt.
Már maga a vizsgálat is jelzés az árfolyam számára, miszerint az EKB nem ért egyet a piaci értékítélettel, és mint ilyen verbális intervenciónak tekinthető. Az EURUSD azonban nem nagyon reagált az EKB felől érkező hírekre, az árfolyam lényegében változatlan 1,216 közelében.
Koronavírus-gyógyszer a Richtertől?
Az állatokon elvégzett tesztek alapján úgy tűnik, hogy a koronavírus elleni magyar fejlesztésű készítmény megakadályozza a súlyos megbetegedést - mondta Kacskovics Imre immunológus, az ELTE dékánja az MTI szerint.
A Richter szakembereinek sikerült előállítaniuk azt a vegyületet, amelyet még tavaly márciusban megterveztek. A sejtkísérletek bebizonyították, hogy az új szer használata mellett a vírus nem képes a fertőzésre. Ezt követték az állatkísérletek, amelyek szintén biztatóan zárultak: a koronavírussal megfertőzött hörcsögöknél a gyógyszer hatására nem jelentkeztek súlyos tünetek. Az állatkísérleteket még többször megismétlik, majd következnek a toxikológiai vizsgálatok, és végül – várhatóan ősz végén – az embereken végzendő klinikai tesztek.
Gyorsjelentés-dömping sűríti ezt a hetet
Ez a hét talán a legnehezebb az amerikai gyorsjelentések szempontjából, azon belül is a hét közepe húzós. Nálunk is jól ismert nagy nevek tucatjai szerepelnek a palettán. Az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele szerint:
- Remek volt a Microsoft jelentése, negyedéves árbevétele 17 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ezzel túlteljesítette az elemzők által vártakat.
- A Starbucks-nál a vártnál nagyobb mértékű volt a visszaesés.
- Az Alaska Air várakozásokkal megegyező negyedévet zárt.
- A Lockheed Martin erre az évre tett előrejelzése árbevétel és profit soron is kis mértékben elmarad a konszenzus várakozásaitól.
- A General Electric negyedéve a várakozások felett alakult.
- Felfele ível a Johnson&Johnson csillaga, menedzsmentje az idei évre vonatkozó prognózisában is optimistább az elemzőknél.
- Megütötték a Texas Instruments részvényét a jó gyorsjelentés ellenére.
- Továbbra is óriási a növekedés az AMD-nél.
- Újabb részvényeket bocsát ki a CureVac német biotech-cég.
A következő jelentések jönnek ma
Ma is bőségesen érkeznek gyorsjelentések, elsősorban az amerikai piacról – írta a KBC Equitas.
A leginkább várt jelentések között van az Apple, a Tesla, a Facebook, valamint a ServiceNow is, amelyek este jelentenek. Délután, nyitás előtt is tesznek közzé a cégek azért érdekesnek ígérkező eredményeket, többek között jelent az AT&T, az Abbott Laboratories és a Whirlpool is.
Száguldott a Beyond Meat
A Pepsivel közösen növényi alapú üdítőket és snackeket fejleszt a Beyond Meat. Az üdítőital-gyártóval kötött szerződés a Beyond Meat számára jelentős piacokat és gyártási kapacitást nyithat meg – írta a KBC Equitas. A két cég közösen fog létrehozni egy zártkörű társaságot Planet Partnership néven. A bejelentésre a Beyond Meat árfolyama 18 százalékkal emelkedett tegnap, megközelítve a tavaly októberi csúcsot.
Miért toporog az olaj?
Az olaj ára az utóbbi napokban meglehetősen stabil volt, pedig sok körülötte a kérdőjel. A kínai Holdújév ünnepségsorozata (február 11-17) rossz hatással lehet az olajpiacra, pedig az ellenkezője szokott történni. Ilyenkor sokan utaznak, most azonban felkérték a lakosságot, hogy a vírusveszély miatt lehetőleg maradjon otthon.
Az olaj árát nyomasztja az a lehetőség is, hogy Joe Biden elnök új megállapodást köthet Iránnal, amely így kínálatával visszatérhet a nemzetközi olajpiacra. Az áraknak azonban támogatást adott egy robbanás Szaúd-Arábiában, valamint a több hete csökkenő amerikai olajkészletek.
Újra olajhiány és három számjegyű olajár jön?
Meglepő módon vannak azonban, akik hosszú távon olajhiánytól tartanak, amint az Oilprice.com cikkében.
Most a járvány miatt nevetségesnek tűnik az elképzelés, hogy az olajárak egyhamar újra a háromjegyű tartományban legyenek. De a Big Oil (a nagy olajmultik) erősen leépítik kutatási tevékenységüket. A Reuters a Rystad Energy adataira hivatkozva arról számolt be, hogy a világ öt legnagyobb olajvállalatának új, termelés alá vont kapacitásai 2020-ban legalább öt éve nem látott mélypontra estek. A BP megtizedelte olaj- és gázkutató csapatát, a néhány évvel ezelőtti több mint 700-ból most kevesebb, mint 100 ember maradt.
A többieket vagy elbocsátották, vagy alacsony szén-dioxid-kibocsátású energia-divíziókba helyezték át. Ez a terület lesz a BP legfontosabb prioritása a jövőben.
Rothschildék is bitcoint vettek?
Az amerikai tőzsdefelügyeletnek benyújtott jelentés alapján a Rothschild Investment Corporation pénzügyi szolgáltató vállalat immár 30 454 részvényt birtokol a Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) cégből. (Egy részvény értéke jelenleg 31,5 dollár körüli, így mindössze 959 ezer dollárról van szó.) A GBTC bitcoin-kitettséget kínál intézményi befektetők számára, mérete mára 20 milliárd dollár fölé nőtt, így jelentős piacbefolyásoló tényező.
Megjegyzik, hogy a Monroe Rothschild által 1908-ban alapított Rothschild Investment Corporation először 2017 közepén vásárolt bitcoint. A cég azonban nem áll kapcsolatban az azonos vezetéknevű híres mágnáscsaláddal.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.