Arkagyij Dvorkovics orosz miniszterelnök-helyettes Horvátországban arról beszélt, hogy az orosz olajtársaságokat érdekelhetik a Mol INA-részvényei. A politikus hozzátette, hogy az orosz kormány helyesli és támogatja az orosz cégek ezirányu lépéseit.
Szívesen megvennék a pakkot
Állandóan keresik az új piacokat az orosz magán és állami energetikai cégek, amelyek régóta együttműködnek a Mollal. A horvát energetikai piac vonzó és perspektivikus „biztos vagyok, hogy valamely orosz céget érdekelni fogják a megvásárlásra kinált INA részvények”- idézi az orosz politikus szavait szerdai számában a Jutarnji list.
A lapnak elmondta, hogy konkrétumokkal még nem szolgálhat, mindenesetre az orosz kormány támogatja az orosz cégek ezirányú érdeklődését, azonban meg kell nézni a Mol és az INA stratégiai érdekeit is a kérdésben.A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta, hogy az oroszok szeretnek üzletet kötni Horvátországban, mert ott nincsenek számukra politikailag érzékeny viták, és az eddig tapasztalatok alapján a már jelenlevő Lukoil vagy a Gazprom is gond nélkül tud működni az országban. Dvorkovics szerint az orosz cégeket szívesen látják Horvátországban, és semmi okát nem látja, hogy ne jelenjen meg ott még több orosz vállalat. Véleménye szerint az oroszok nagyon fontosnak tartják a horvát energetikai szektort.
Atomerőmű nem érdekli önöket?
Elmondta, hogy készek akár Horvátországban is atomerőművet építeni, mint azt teszik Magyarországon, Törökországban és Finnországban. „A mi atomerőműveink nagyon biztonságosak és jók, ha Horvátországot érdekli mi itt vagyunk” - válaszolta Dvorkovics.
A horvát állam és a Mol Nyrt. tulajdonában lévő INA olajipari vállalat jövőjéről 2013 szeptemberében kezdődtek megbeszélések. A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A Mol többször megerősítette, ha nem tud megállapodni a horvát kormánnyal az INA jövőjéről, a magyar cég kész az INA-részvények eladására is.
Szakértők már korábban is elmondták: a részvénycsomagra a horvát államnak vélhetően nincs pénze, így ha a Mol kivonul, helyét nagy valószínűséggel orosz befektetők vehetik át. A horvát média nemrég már kész tényként kezelte, hogy a Mol megválik az INA-ban meglévő részvényeitől, az ügylet lebonyolításhoz ráadásul a horvát kormány is kész lenne eladni saját részvényeiből.