Vegyesen zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói: míg a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 1,38, az S&P 500-as pedig 0,56 százalékkal csökkent, addig a Nasdaq Composite 0,53 százalékkal emelkedett. Halvány reménysugár, hogy a KBC Equitas szerint az S&P 500-as grafikonján egy úgynevezett aranykereszt rajzolódott ki, ami egy pozitív, árfolyamemelkedésre utaló technikai indikátor.
Az ellentétes mozgást az Equilor Befektetési Zrt. annak tudja be, hogy a járványgörbe az Egyesült Államok szinte minden területén emelkedik, mely a technológiai szektor felé hajtja a befektetőket. A techpapírok mellett még az élelmiszer-kiskereskedelmi cégek részvényei tudtak drágulni, viszont a turizmus és az olajszektor tőzsdei reprezentánsai gyengén szerepeltek.
A világ börzéi közül pénteken elsőként kinyitott ázsiai részvénypiacok viszont az amerikaiakkal szemben már egységesen mínuszban zártak. A legnagyobb mértékben, több mint 2 százalékkal a hongkongi esett, a sanghaji közel 2 százalékkal, míg a tokiói megúszta 1 százalék feletti bukóval. Az ausztrál tőzsde 0,77, a tajvani 0,98 százalékkal gyengült.
A rossz hangulat alól Európa sem tudta kivonni magát, valamennyi vezető részvényindex, a frankfurti DAX, a londoni FTSE-100 és a CAC-40 is fél-fél százalékkal körüli mínuszokkal nyitott. Mint ahogy a BUX is, miután az értékét leginkább meghatározó két blue chip közül a Mol papírja több mint 1, míg az OTP-é 0,7 százalékkal gyengült.
Az olajárak is beszakadtak, az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI hordónkénti jegyzése péntek kora délelőtt 1,7 százalékkal állt alacsonyabban, immár 39 dollár alatt, míg az északi-tengeri Brent típusúé 1,4 százalékkal csökkenve, 42 dollár alá ment. Ennek következtében a héten eddig összességében gyengült a folyékony arany árfolyama, s az, hogy Líbiában tegnap újraindult a termelés egy olajmezőn, szintén az árfolyamok csökkenése irányába mutatott. Így heti szinten egy mínuszos hét felé tart a WTI és a Brent is, ami idehaza azzal kecsegtet, hogy a mától 3, illetve 4 forinttal dráguló üzemanyagárak a jövő héten nem emelkednek tovább.
Még az arany is gyengült
Ami az „igazi” aranyat illeti, még a globális feszültségek idején a befektetők menedékének bizonyuló sárga nemesfém jegyzése is képes volt lejjebb menni. Igaz, unciája (1 uncia=31,1035 gramm) még így is nyolc éve nem látott szinten, 1800 dollár felett cserél gazdát, s nagyon úgy tűnik, immár az egymást követő ötödik hetét zárhatja pluszban.
Az a hüvelykujjszabály azonban nem tört meg, hogy az arannyal szemben általában ellentétesen mozog az amerikai dollár: mind az euróval, mind az angol fonttal szemben erősödött.
A forint viszont gyengült a főbb devizákhoz képest csütörtök estétől péntek kora délelőttig, az euró 354 közelében állt, míg a dollár valamivel 314 felett.
Indul a gyorsjelentési szezon
A befektetők számára fontos hír, hogy ma elindul a második negyedéves gyorsjelentési szezon. Az első fecskék közül a Delta Airlines eredményét érdemes figyelni, az ugyanis a koronavírus-járvány által súlyosan érintett idegenforgalmi szektor állapotáról is friss információkkal szolgálhat. Mindenesetre a befektetők pesszimisták, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a cég részvényei csütörtökön 5 százalékkal lettek olcsóbbak.