Csak a bizonytalan a biztos
„A következő hónapokban is csak a bizonytalan a biztos, hiszen a geopolitikai kockázatok és a lassan élénkülő gazdasági növekedés miatt csupán erős ingadozásra számíthatunk az olajpiacon, tartós emelkedésre egyelőre nem, aminek az autózók örülhetnek” - tájékoztatott Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
„Kicsit előrébb tekintve a nyersanyagpiac irányát Kína határozhatja meg, 2016-ra azonban az élénkülő világgazdaság miatt nagyobb keresletre, ezzel együtt pedig magasabb olajárra számítunk, amit az erőteljes geopolitikai kockázatok (Líbia, Venezuela, Nigéria, Oroszország) is támogatnak. Ezért csak a hosszú távon gondolkodó befektetőknek érdemes most nyitni a nyersanyagpiac felé” - mondta el a szakember.
Egyre olcsóbb a tankolás, de meddig?
Közben az amerikai JP Morgan és a norvég DNB pénzügyi szolgáltató csoport is lefelé módosította olajárakkal kapcsolatos előrejelzését. A JP Morgan elemzői szerint még az idén újabb mélypontra süllyedhet az olaj ára, köszönhetően a várható októberi finomítói csúcsnak.
A Brent ára 2008 óta (USD/100 hordó) |
2015-re az északi-tengeri Brent olajtípus esetében hordónként 8,2 dollárral 54,50 dollárra, a nyugati féltekén irányadó WTI-nél 8,1 dollárral 48,50 dollárra csökkentette az idei várható átlagárat.
A JP Morgan a jövő évi Brent és WTI áron is változtatott, az északi tengerit 71,50 dollárról 52,50-re módosította, a WTI esetében már csak 46,50 dollárt vár hordónként 2016-ra az eddigi 65,50 dollár helyett.
A WTI ára 2008 óta (USD/ hordó) |
Mennyiért tankolunk most?
Holnap, azaz szerdán ismét csökken a benzin és a gázolaj ára is. Míg a gázolaj árát 2 forinttal, a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát 5 forinttal csökkenti a Mol. Így a kutakon egy liter gázolajért nagyjából 353 forintot a 95-ös benzinért 367 forintot kell adjunk. Ha megnézzük az elmúlt három, négy hetet, azt láthatjuk, hogy egy liter benzinért nagyjából 30, a gázolajért pedig 20 forinttal kell kevesebbet adnunk.
A magyar inflációnak se mindegy, hogyan alakul az olajár
A KSH ma publikált adatai szerint a fogyasztói árak 0,4 százalékkal magasabbak, mint egy évvel korábban. Elemzők ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy bár idén átlagosan 0,3 százalékos inflációs rátára számítanak, de ezt érdemben befolyásolja majd az olaj világpiaci árának alakulása. Ezért a következő hónapokban újra 0 százalék közelébe ereszkedhet az infláció az üzemanyagárak esése miatt.
Roger nyúl
Az olaj árfolyama igazából olyan, mint Roger nyúl: a rajzfilmfigura, sokáig kalimpált a szakadék szélén -vélte Fellegi Tamás, a Privátbankár.hu elemzője nemrég a Napi Kommentárban: