12 hónap alatt, 2014. júliushoz viszonyítva:
- A fogyasztói árak átlagosan 0,4 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek ára 0,9 százalékkal emelkedett, ezen belül nőtt többek között az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, a friss zöldség, gyümölcs (15,4%), az étolaj (5,5%) és a tojás (5,4%) ára, csökkent ugyanakkor a cukoré (12,0%), a tejé (8,9%), a sajté (7,9%), valamint a liszté (6,4%).
- A szeszes italok, dohányáruk 3,9 százalékkal drágultak. A szolgáltatásokért átlagosan 1,9 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért 6,3 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkek átlagosan 1,0 százalékkal drágultak, miközben a ruházkodási cikkek ára 0,2 százalékkal mérséklődött. Az egyéb cikkekért (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) 2,8 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül a járműüzemanyagok ára 8,4 százalékkal esett vissza. A háztartási energia ára átlagosan 2,7 százalékkal csökkent, ezen belül az elektromos energiáé 5,7, a távfűtésé 3,4 százalékkal.
- A fogyasztói árak átlagosan nem változtak. Az élelmiszerek ára 1,1 százalékkal csökkent, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 6,1 százalékos árcsökkenésének következménye. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal mérséklődött. A legnagyobb mértékben, 0,9 százalékkal a szolgáltatások drágultak, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért 6,9 százalékkal kellett többet fizetni. Kisebb mértékben, 0,3 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk és a tartós fogyasztási cikkek.
- Az egyéb cikkek ára átlagosan 0,2 százalékkal nőtt, ezen belül a járműüzemanyagoké 0,7 százalékkal. A háztartási energia ára nem változott. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkekért 2,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
- A fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal alacsonyabbak voltak.
1 hónap alatt, 2015. júniushoz viszonyítva:
A fogyasztói árak átlagosan nem változtak. Az élelmiszerek ára 1,1 százalékkal csökkent, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 6,1 százalékos árcsökkenésének következménye. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal mérséklődött. A legnagyobb mértékben, 0,9 százalékkal a szolgáltatások drágultak, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért 6,9 százalékkal kellett többet fizetni. Kisebb mértékben, 0,3 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk és a tartós fogyasztási cikkek. Az egyéb cikkek ára átlagosan 0,2 százalékkal nőtt, ezen belül a járműüzemanyagoké 0,7 százalékkal. A háztartási energia ára nem változott. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkekért 2,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
2015. január–júliusban az előző év azonos időszakához képest a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal alacsonyabbak voltak.
Mit mért a Privátbankár Árkosár? Mint minden hónapban, most is elmenetünk három hipermarketbe, hogy megnézzük, hogyan alakultak az árak. Felmérésünk szerint sokkal olcsóbb lett a sajt - hogy miért, arról itt írtunk -, az alma ára jelentősen megugrott, de a szeszesitalért és a tejfölért is jóval többet kell fizetni. A felmérésről itt olvashat részletesen>>> |
Az NGM örül - köszönjük a rezsicsökkentésnek?
"A családok és a vállalkozások is könnyebben tudnak tervezni a hosszú ideje stabil áraknak köszönhetően" - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium a KSH adatai után. Az árak alakulásban főként a harmadik rezsicsökkentés és az alacsony olajárak szerepe meghatározó - véli a tárca, majd a közlemény megjegyzi, az árindexet visszafogja az európai deflációs környezet és az Oroszország elleni embargó hatásai is.
Mit vártak a londoniak?
Londoni elemzők korábbi előrejelzésükben úgy vélték, a magyarországi infláció lassulása mögött a kőolaj árának csökkenése áll. A Bank of America Merrill Lynch előrejelzése szerint az év végére felgyorsul a pénzromlás üteme, de nem fogja elérni az MNB középtávú célját, a 3 százalékot
Májusban jött a fordulat
Májusban 0,5 százalékos volt az infláció a múlt év azonos hónapjával összehasonlítva, amivel véget ért a fogyasztói árak nyolc hónapja tartó csökkenése. Az index alakulása az év eleje óta fokozatosan közelített a pozitív tartomány felé, azonban a májusi adat az elemzőket is meglepte, kisebb mértékű fogyasztói áremelkedésre számítottak.