A napi zajon túl nézve a forint árfolyamát, öt évre ábrázoltuk, százalékban, összehasonlítva a lengyel zloty (PLN), a román lej (RON), a cseh korona (CZK) és a horvát kuna (HRK) euróárfolyamával. Amint az ábrán látható, öt év alatt nem a forint gyengült leginkább, ez a dicsőség a román lejt illeti.
Keleti szomszédunknál majdnem hét százalékkal értékelődött le a deviza az euróhoz képest ez idő alatt. A miénk csak 4,8 százalékkal. Ám eközben a másik három térségbeli deviza kisebb-nagyobb mértékben erősödött.
Ami aggasztó a magyar forint mozgásában, az az, hogy mostanában már nem is hasonlít sokat a többi térségbeli devizához. A jobb oldalon fekete nyíllal jelölt újabb gyengülő szakasz vagy trend (körülbelül 2019 márciusától mostanáig) valamelyest megtalálható ugyan a román lejnél és a lengyel zlotynál is.
A forint lemaradóban
De a zloty, bár ősszel esni kezdett, egy idő után visszaerősödött. A lej meg korábban begyengült ugyan, az utóbbi hónapokban pedig inkább stagnált. (Sovány vigasz, hogy a zlotynak 2016-ban voltak nehéz pillanatai, új és új gödörbe jutott – az ábrán ezt csúcsok jelzik.)
A forint (HUF), lengyel zloty (PLN), a román lej (RON), a cseh korona (CZK), a horvát kuna (HRK) euróárfolyama. (Forrás: Tradingview.com.) |
Vagyis: az idén, vagy inkább idén márciustól lényegében csak a forint gyengült, a többi “versenytárs” deviza nem vagy alig. Ezt sok elemző az MNB laza monetáris politikájával magyarázza elsősorban. Korábban sok szó esett a külföldi hatásokról, nemzetközi kockázatokról, de ezek mintha már keveset nyomnának a latban. Különben alighanem a többi kelet-közép-európai deviza is süllyedne.
Béke van a piacokon
A nemzetközi tőkepiaci hangulat egyébként alapvetően jó. A Bank of America által megkérdezett alapkezelők sok éve nem tartottak ilyen kevés készpénzt, optimisták az amerikai gazdaság állapotával kapcsolatban, magasra tornázták fel a részvényállományt – írtuk a héten.
De a feltörekvő piacokon is viszonylagos béke van: Az orosz rubel egész erős, a török líra, a brazil reál vagy a dél-afrikai rand legalábbis nem gyengült mostanában sokat. Ez persze nem jelenti azt, hogy térségünk is kap a külföldi intézményektől, nagybefektetőktől figyelmet, és persze befektetendő készpénzt. Lehet, hogy csak nem vagyunk fent a térképükön.
A további gyengülés a legvalószínűbb? “A forint végzett az utolsó helyen a szomszédokkal szemben és jövőre a mostani kilátások alapján gyengülésre számíthat a magyar fizetőeszköz” – mondja Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Szerinte a Fed és az EKB magatartása miatt a magyar jegybank továbbra is fenntarthatja az ultra laza feltételeket. Ami segíti a gazdaság növekedését, a hitelpiac bővülését, de hatással van a forint árfolyamára is. A régiós devizák – a lengyel zloty, a cseh korona, a román lej és a forint – közül a magyar fizetőeszköz szerepelt a legrosszabbul az euróval szemben az idén. A múlt évi utolsó záróárfolyamhoz képest a forint közel három százalékkal gyengült az euróval szemben. Eközben a román lej 2,64 százalékot veszített az értékéből. Míg a lengyel zloty 0,64 százalékkal, a cseh korona pedig 1,1 százalékkal erősödött – írja a bank. „A forint gyengébb szereplése elsősorban azzal magyarázható, hogy a magyar jegybank régiós társaihoz képest lazább monetáris kondíciókat tart fenn” – írják. Amellett, hogy a térségben a legalacsonyabb rövid távú kamatokkal operál, más monetáris eszközöket is használ, például növekedési hitelprogramot vagy vállalati kötvénykibocsátási programot. Ezek szintén hozzájárulnak a laza monetáris feltételekhez. Mivel nem várható a hazai feltételek változása, jövőre is nagyobb a forintgyengülés esélye, mint az esetleges erősödésé. Így 2020-ban 1-2 százalékkal értékelődhet le a forint az euróhoz mérten – jósolja Németh. De romló piaci hangulatban akár a 340-345 forintot is érintheti majd az euró, ha nem is tartósan. |