A tárgyalásokra azért volt szükség, mert az OPEC, valamint Oroszország által a napi olajtermelés 1,2 millió hordós csökkentéséről aláírt, ez év elején életbe lépett egyezmény határideje június végén lejárt. A Bécsben tartott megbeszéléseken először az OPEC országai döntöttek az alacsonyabb termelés fenntartásáról, azzal a céllal, hogy stabilizálják az olajpiacot és megtámogassák az árakat. Majd a szervezet döntését az OPEC-en kívüli nagy olajtermelők, köztük Oroszország is jóváhagyták. Eszerint további kilenc hónappal, 2020. március 31-éig meghosszabbodott az olajtermelés csökkentéséről szóló megállapodás.
Iparági szakértők biztosra vették a termeléscsökkentés meghosszabbítását, miután annak szombaton már megágyazott a két legnagyobb olajtermelő, Oroszország és Szaúd-Arábia egyezsége, amit ráadásul Irak és Irán is támogatott.
Az OPEC és szövetségesei biztosítják a világ kőolaj termelésének nagyjából felét. Először 2016 decemberében állapodtak meg arról, hogy 2017. január 1-jétől együttesen napi 1,8 millió hordóval fogják vissza a kitermelést fél éven keresztül a piaci egyensúly megteremtése és ezáltal a világpiaci árak erősítése céljából. Az egyezséget azóta többször meghosszabbították.
A keddi paktum ellenére a New York-i árupiacon (NYMEX) késő délutánig a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordónkénti (1 hordó_159 liter) ára 1,5 dollárral, 57,59 dollárra ment le. A globális referencia minőség, az északi-tengeri Brent típus jegyzése pedig szeptemberi határidőre 1,3 dollárral, 63,76 dollárra csökkent.
Idehaza azonban a benzin tovább drágul. Nagykereskedelmi árát a Mol 5 forinttal emeli szerdán, a gázolajé nem változik - értesült az MTI hétfőn piaci forrásból. A benzin literenkénti átlagára így 385 forintra nő, a gázolajé 393 forint marad.
Oroszország egyébként pont kedden ismertette energiaiparának friss adatait. Ezek szerint olaj- és gázkondenzátum termelése 2,5 százalékkal, 277,86 millió tonnára, míg a gáztermelése 3,5 százalékkal, 377,47 milliárd köbméterre nőtt az idei első hat hónapban az előző év azonos időszakához képest. A napi átlagtermelés 11,25 millió hordó volt. Kőolajból az oroszok 122,12 millió tonnát exportáltak, ami éves összevetésben 5,5 százalékos növekedés.