Csaknem 4 százalékkal, hordónként 39 dollár alá esett a nyersolaj világpiaci ára pénteken, mivel a piac nem bízik a kitermelés befagyasztásában, amelyről április 17-én Dohában tartanak megbeszélést az OPEC-en belüli és kívüli termelők. Tovább nyomta lefelé az olaj árát, hogy erősödött a dollár árfolyama a vártnál jobb egyesült államokbeli kereseti adatok hírére, így drágább lett a nyersanyag a nem dollárral kereskedő országokban.
Csak ha Irán is
Lefelé hajtotta az árakat Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg kijelentése is a Bloomberg hírügynökségnek adott interjújában, amely szerint Szaúd-Arábia csak akkor fagyasztja be kitermelését, ha Irán és más nagy kitermelők is ezt teszik.
Irán olajipari minisztere, Bijan Zanganeh korábban kijelentette, hogy országának nem áll szándékában csatlakozni a termelésbefagyasztási megállapodáshoz egészen addig, amíg el nem éri a napi négymillió hordós termelést, ami mintegy harmadával haladja meg a jelenlegi szintet. Ez napi egymillió hordóval növelné a világpiaci túlkínálatot.
Tamas Varga, a PVM Oil Associates elemzője szerint sokan reménykedtek a tervezett befagyasztás olajár-növelő hatásában, az azonban nem teljesen világos, hogyan tudná támogatni az olajárat a januári szinten rögzített kitermelés. A szakértő szerint az idén nem várható, hogy egyensúlyba kerül az olajpiaci kereslet és kínálat.
Tesznek a krízisre
A Reuters felmérése szerint az OPEC országok kitermelése nőtt márciusban a szankciók feloldása után növekvő iráni szállítmányok és a rekordközeli iraki export miatt. A további áresést az Egyesült Államok nyersolajtermelésének alakulása akadályozta meg, amely januárban már negyedik hónapja esett, és legalacsonyabb értékét érte el 2014. október óta.
Az északi-tengeri Brent kőolajfajta hordónkénti (159 liter) ára júniusi szállításra 1,48 dolárral, 38,85 dollárra csökkent péntek délutánra. A Brent ára 6 százalékkal nőtt az év eleje óta. A nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordója 1,43 dollárral kevesebbe, 36,91 dollárba kerül.