Az eurózóna tagállamainak megállapodását a piacok jól fogadták, annak ellenére, hogy az azon kívüli EU-tagok még parlamentjeik elé viszik az új alapszerződést, míg Nagy-Britannia nem hajlandó ahhoz csatlakozni. A német-francia tandem tehát elérte elsődleges célját, persze kérdés, hogy a piacok türelme kitart-e márciusig, amikor is a szigorúbb szabályozást életbe kívánják léptetni.
Zárás előtt pluszba fordult a délután közepéig gyengélkedő londoni parkett is, a FTSE 0,80%-os pluszban volt fél 6 előtt nem sokkal. A frankfurti tőzsde a Brüsszelből érkező hírek hatására hamar megnyugodott, 1,81%-os pluszban volt zárás előtt nem sokkal, hasonlóan jó hangulat volt Párizsban is, ahol 2,4%-os emelkedésben volt a CAC 40 mutató.
Forrás: Yahoo Finance |
Jól fogadták az európai fejleményeket Amerikában is, pluszban nyitott a Wall Street is. Az európai piaczáráskor valamennyi fontos benchmark 1% feletti pluszban volt.
Hasonlóan jól teljesített a budapesti tőzsde is, a BUX 145,37 pontos, 0,86 százalékos emelkedéssel, 17.036,03 ponton zárt pénteken, holott tegnap az OTP árfolyama alaposan megszenvedte a zárást. és ezzel lehúzta a BUX-ot is. A bankpapírok ma sem remekeltek, 0,8%-os eséssel zártak, a Mol azonban pozitív tartományba húzta a BUX-ot a maga 3,4%-os erősödésével. A blue chipek közül az MTelekom pluszban (+0,8%), míg a Richter mínuszban zárt (-0,9%). A részvénypiac forgalma az átlag alatt volt, 14,1 milliárd forint.
Bár reggel a 309-es szint felett is volt az árfolyam, a forint erősödött nap végére az euróval szemben, a bankközi devizapiacon délután hat óra előtt nem sokkal 303,46 forintot adtak egy euróért.
Hasonlóan mozgott ma a svájci frank forintárfolyama is, mely délelőtt még 250 felett is volt, estére azonban már a 245-ös szintnél járt. Karsai Péter, a Commerzbank munkatársa szerint azonban a forint tartós erősödését kár a brüsszeli eseményektől várni.