Az előrejelzések szerint tovább folytatódik az afrikai kontinens GDP-növekedésének tendenciája: az ezredforduló óta átlagosan évi 5 százalékos reál növekedést produkált a fekete földrész, amely a 2009-es válságévben is csak 2,5 százalékra mérséklődött. A befektetők afrikai gazdaság iránti vonzalmát tovább növelik a gazdag természeti erőforrások, a kedvező demográfiai adatok, a megszilárdulóban lévő politikai és társadalmi biztonság. A kontinensben rejlő ígéretes potenciált szeretné megragadni az OTP Alapkezelő a hazai piacon eddig egyedülálló részvényalap indításával, az OTP Afrikai Részvény Alappal.
Az OTP Afrikai Részvény Alap befektetéseit elsősorban az afrikai részvénypiacokon jegyzett részvények, valamint a nemzetközi piacokon kereskedett afrikai részvények alkotják. A portfólióba kedvező növekedési kilátásokkal rendelkező afrikai cégeket válogat be az OTP Alapkezelő. Az afrikai piacon a nyersanyag források kiaknázására és felhasználására specializálódott iparágak dominálnak, de ezeken kívül megtalálhatóak a pénzügyi, telekommunikációs, olaj- és gáziparban, valamint a fogyasztási szektorban működő vállalatok részvényei is - áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközleményben.
"Az alap befektetési célpiacainak olyan országokat választottunk, melyek afrikai viszonylatban stabil politikai környezettel, működő tőkepiaccal és konzisztens GDP-növekedéssel rendelkeznek: elsősorban a Dél-Afrikai Köztársaság, Nigéria, Marokkó, Egyiptom, Kenya a kiválasztott országok. Ezen országok nyitott gazdasággal rendelkeznek, melyek természeti erőforrásokban gazdagok és kedvező demográfiai jellemzőkkel bírnak" – indokolja a választást Gáti László, az OTP Alapkezelő marketing- és értékesítési igazgatója. "Az OTP Afrikai Részvény Alapot hosszú távra, legalább 5-7 éves befektetésre érdemes jegyezni, hiszen rövidtávon kockázatos eszközökből áll. Az afrikai piacok értékeltsége kedvező, a növekedési kilátások bíztatóak, így az ajánlott befektetési időtávon kiemelkedő teljesítményre számítunk" – vélekedett Gáti László.
Az ezredforduló óta fokozatosan csökkent az afrikai országok közötti konfliktusok, valamint a belső zavargások és katonai puccsok száma, amely az egyre gyakoribb népszavazások révén hozzájárult a demokratikus államformák elterjedéséhez. Afrika térnyerését a demokratikus államformák térnyerése és a kedvező demográfiai folyamatok is segítik, ugyanis meglehetősen fiatal a népesség, melynek fele 25 éven aluli. Ez azt jelenti, hogy 2040-re a munkaképesek száma elérheti az 1,1 milliárd főt, túlszárnyalva ezzel Kína és India vezető demográfiai mutatóit. Emellett óriási gazdasági potenciált jelent, hogy a világ ismert nyersanyagkészletének 30 százaléka Afrikában található, azonban ezek valós méretéről csak óvatos becslésekkel állnak rendelkezésre adatok, hiszen a kontinens jelentős része még feltárásra vár. Afrika jelentős nyersanyagkínálatáért cserébe növekvő külföldi tőkebefektetésekben részesül, amely az urbanizációs folyamatok mellett elősegíti a kontinensen végbemenő infrastrukturális beruházások növekedését.
Fontos gazdasági szempont továbbá, hogy a világ megműveletlen termőföldjeinek 60 százaléka is Afrikában található, melyeknek szerepe a feltörekvő piacok növekvő élelmiszer keresletének következtében valószínűsíthetően fel fog értékelődni.
Privátbankár