3p
Elsőre meglepőnek tűnik a döntés, pláne az alacsony olajárak mellett, de az eladásra nem holnap kerül sor: a terv szerint 2018 és 2025 között fokozatosan. A lépést költségvetési okokkal magyarázzák, de inkább a függőség csökkenése lehet a háttérben.

Nem annyira sok

A tervezett eladás a teljes 700 millió hordós stratégiai tartalék 8 százalékát jelenti, mégpedig úgy, hogy az első évben 5 millió hordóval indítanak, ez 2023-ra 10 millióra nő, a teljes mennyiség 58 millió hordó. Ha ezt a jelenlegi 45 dollár körüli áron számoljuk, nagyjából 2 és fél milliárd dollárt kapunk, ami olyan nagyot nem lendít az amerikai költségvetésen.

A tényleges ok inkább az lehet, hogy Amerikának nincs már szüksége olyan nagy olajtartalékokra, hisz időközben ő maga is szinte olajország lett a növekvő kitermelés és a nagy mennyiségben fellelt kitermelt ún. palaolaj és palagáz tartalékok hatására. Függése tehát lecsökkent a külföldi, elsősorban arab olajtól.

A jelenlegi olajtartalék átlagos bekerülési ára 30 dollár, bár ez inflációval és a tárolása költségekkel kiigazítva 70 dollár körüli összeg. Emellett 2017-20 között történhet egy másik eladás, amit azzal magyaráznak, hogy a tárolórendszert modernizálni kell, és ehhez azt valamelyest le kell üríteni.

Mások növelik

Világszinten nem jelent egyensúlytalanságot az amerikai csökkentés, mert eközben India és Kína gőzerővel növeli tartalékait, miután a két ország felhasználása gazdasági növekedésükkel párhuzamosan erősen emelkedik. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint Kína már 200 millió hordót tankolt fel, és még 20-at fog idén. 2020-ig pedig 500 millió hordóra tervezi növelni tartalékait, ezzel el is éri nagyságrendileg az amerikait. A legtöbb nagy importőr ország rendelkezik stratégiai tartalékokkal, miután a 70-es évek olajválságai váratlanul értek sok országot, és átmeneti hiány is előfordult.

Amerika egyébként 3-szor nyúlt a stratégiai tartalékokhoz vészhelyzetben: először az 1991-es Öböl-háború idején, mikor Kuvaitot szabadították fel, másodszor 2005-ben, amikor a Katrina hurrikán okozott nagy pusztítást, végül 2011-ben, amikor a Líbiában a forradalom miatt lecsökkent a kitermelés. Nagyobb eladásra egyszer került sor a tartalékból: 1996-97-ben, elvileg akkor is deficitcsökkentés miatt 28 millió hordót adtak el.

Rengeteg a gáz, zuhan az ár

Amerika most kb. napi 9,5 millió hordót importál, ez 2006-ban még 14,7 millió volt. Ebből is látszik, hogy csökken az ország importfüggősége. A helyzet ennél is jobb a földgáz esetében, amiből most már olyan sokat hoznak fel a föld alól a palagáznak köszönhetően, hogy ára igen alacsonyra, 2 dollár alá esett. A gáztározók egyre inkább megtelnek, miközben szokatlanul enyhe az idő, így a fűtési szezonra jellemző fogyasztás még nem indult meg.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 43980 43850 44530 -1,94% 0 0 18 471 214 370 HUF 2026-06-19 17:07:11
MOL 3790 3750 3848 +1,17% 0 0 5 259 881 398 HUF 2026-06-19 17:06:52
MTELEKOM 2754 2712 2754 +0,51% 0 0 3 915 641 270 HUF 2026-06-19 17:08:22
RICHTER 11730 11720 11890 +0,43% 0 0 2 153 749 930 HUF 2026-06-19 17:06:48
OPUS 375 375 392 0,00% 0 0 300 942 617 HUF 2026-06-19 17:05:26
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A részvénypiac heti forgalma: 155,1 milliárd forint
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 10:06
Növekvő forgalom mellett emelkedett a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX pénteken 137 625,54 ponton zárt, 1,40 százalékkal, 1900,86 ponttal magasabban előző heti záróértékénél.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak! Ezt művelte a forint a kánikulában
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP rontotta el a hangulatot a hétvége előtt
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 18:39
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 780,33 pontos, 0,56 százalékos csökkenéssel, 137 625,54 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Amerika zárva tart, de az európai befektetők nem pihennek
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 16:56
Az amerikai tőzsdék pénteken nem nyitottak ki szövetségi ünnep miatt; a vezető nyugat-európai tőzsdék vegyesen álltak pénteken délután.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot megy pénteken a Mol
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 15:03
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 4,73 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A vezető részvények vegyesen teljesítenek a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 12:53
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 4,73 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, mi történik a budapesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 09:25
 A csütörtöki záróértékéhez képest minimálisan erősödött.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt? Hirtelen gyengülni kezdett a forint
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 07:16
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 06:24
Emelkedéssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Magába roskadt a forint csütörtök estére, már 307 felett a dollár
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 18:27
A dollárárfolyam 304-ről indult reggel, és 307,5 felett zárt. Az euró is drágább lett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG