Az S&P 500 index gyorsan felszaladt 2100 pontig, itt majdnem 2 százalékos pluszban volt, de utána a nap folyamán szép lassan visszacsúszott, és csak fél százalékot tartott meg az elért nyereségéből, 2083 ponton zárva. Ez a grafikonon egy hosszú kanócként látszik (valójában magasabban nyitott a piac, mint ebből a gyertya formátumból adódna, de a nyitás mindig torzított ennél az indexnél, miután eltart 3-4 percig, mire a teljes indexek számolni kezdik).
S&P 500 |
A lényeg viszont, hogy Amerika nem követi le az európai mozgásokat, és ez most teljesen érthető. Gazdaságilag számukra jelentéktelen, hogy valaki tagja-e az Európai Uniónak, vagy sem, ráadásul, Nagy-Britannia, vagy ha majd szétesik, Anglia amúgy is hagyományos kereskedelmi partnerük. Izguljon Európa, gondolják odaát, és joggal. Izgulunk is még bő két napig.
Mára Európa is lenyugodott, mindenki megtette tétjeit, az ijedősebbek lezárták pozícióikat. A piacot feltehetőleg csak az késztetné ismét heves csapkodásra, ha az utolsó pillanatokban újra váratlan közvélemény-kutatási adatok látnának napvilágot, és úgy tűnne, hogy még egyszer-kétszer megfordul a várható kimenetel. Most ott tartunk, hogy elképzelésünk sincs, mi lesz, mivel kiegyenlítettnek tűnik a szigetország kilépését és benn maradását támogatók aránya.
A hazai börzén is béke honol, kis mozgások vannak. Az OTP 0,7 százalékkal emelkedik, így 6800 forint fölött van, a Richter fél százalékot erősödik, a Mol és a Telekom nagyjából ugyanennyit gyengül. A kisebbek közül a Rába esik 2 százalékot, 1200 forintig, és tovább folytatódik az FHB vesszőfutása: 390 forintig zuhant, mielőtt visszatért 400 fölé. Az céggel kapcsolatos információk továbbra is hiányosak, így roppant nehéz a papírt értékelni.
FHB, egy év |
A valuták piacán is alábbhagytak az izgalmak, ma még az angol font sem ugrál, a forint 313 körül van az euróhoz képest. Az olajár stabilan rátapadt az 50 dollárra, megint egyensúlyt talált ott.