Szerdán megint nincs valami jó hangulat a tőzsdéken, a közel-keleti konfliktus éleződése, a kamatfélelmek mellett a gyorsjelentési szezon is izgalmakat tartogat. A német, francia és brit indexek késő délelőtt a nulla körül billegtek, az amerikai határidős indexek pedig 1-3 ezrelékkel estek. Jó és rossz hírek keverednek, például kedvező kínai adatok is érkeztek, amelyek azt sugallták, hogy a pekingi gazdaságélénkítő intézkedések végre kezdenek hatni. A kínai indexek ennek ellenére mínuszban végeztek.
Fontos előzmény, hogy kedden az amerikai állampapírok árfolyama nagyot zuhant, így a kétéves hozamok például 17 éves csúcsra értek, mivel az amerikai kiskereskedelmi forgalom meglepően nagyot ugrott. Ez felerősítette a spekulációkat, hogy a Federal Reserve ismét kamatot emel. Ennek ellenére az amerikai tőzsdeindexek csak csekélyke mínuszban zártak.
A BUX index 0,6 százalékkal esik, elsősorban a Mol két százalékos esése húzza le. Azt persze tudni kell, hogy kedden meg éppen ez a papír ugrott három százalékkal (erre még visszatérünk). Az OTP 0,4, 0 Richter 0,1 százalékkal süllyed, a Telekom 0,7 százalékkal emelkedik.
Araszol a forint
A világpolitikai feszültségek ellenére a forint lassan tovább erősödik, kedd estéhez képest 40 fillérrel 383,90-re süllyedt az euró ára. Az olaj három, az európai földgáz két százalékkal drágult, ami nem túl jó hír, a dollár viszont enyhén süllyed. Jövő kedden az MNB kamatdöntő ülést tart, ez megmozgathatja a mostanában egész stabil árfolyamot.
Nem néz ki jól az olaj ára
Kedden vitatott okokból robbanás történt egy gázai kórháznál, aminek nyomán alaposan megnőtt a politikai feszültség a térségben. Ez az olaj árát is újra felfelé vitte, szerdán két százalékkal drágul, a Brent már 91,50 dollár. A piac attól tart, hogy még rosszabb lesz, például ha megindul az izraeli offenzíva, vagy ha más országok is belesodrónak a háborúba.
A konfliktus eszkalálódása az olajkínálat csökkenéséhez vezethet egy amúgy is túlfeszített piacon – írja a nyugati sajtó.
Az olajár több okból is kényes kérdés lett, megugrása növelheti az inflációt, az pedig a kamatszintet, a magas üzemanyagárak csökkenthetik a vállalati eredményeket. Sőt még a közelgő amerikai elnökválasztás eredményét is befolyásolhatja.
Nő a kínai olajkereslet?
A kínai GDP növekedése 4,9 százalék lett a harmadik negyedévben, ami erősebb a vártnál. A kínai finomítók kapacitáskihasználtsága mindenkori csúcsra ugrott, napi 15,54 millió hordót dolgoztak fel szeptemberben.
Az olajpiac tart attól, hogy Irán bekapcsolódik a küzdelembe, ami az ország olajtermelésének drasztikus csökkenését okozhatja – írta az Erste Befektetési Zrt.
Megállapodott a Mol az állammal
Az állammal kötött szerződés hírére lendülhetett fel a Mol árfolyama kedden, a megállapodás ugyanis jelentősen csökkentheti a társaság költségeit. A részvénypiac kedvezően fogadta, hogy belföldön akár 400-450 millió dollárral kevesebb extra bányajáradékot köteles fizetni a Mol 2024 végéig.
A hír kedvező a Molra nézve, bár a vállalat már jelezte a kommunikációjában, hogy egy ilyen megállapodás készül – írta az Erste Befektetési Zrt.
További részletek laptársunk, a Klasszis Média Lacsoporthoz tartozó Mfor cikkében»»».
A zloty remek formában van
Éves csúcsa közelébe került a lengyel zloty az euróhoz képest a hétvégi választások után. A piac abban reménykedik, hogy az eddigi ellenzék alakít kormányt, és ezzel – a jogállam leépítése miatt befagyasztott – 35 milliárd eurós EU-támogatást előbb-utóbb megkapja az ország.
Ez sokáig is eltarthat, de a piac “ilyen előre árazó gépezet”, fényesebbnek látja a lengyel eszközök jövőjét, és a “cégvilágnak is jó lehet a jogállami normák feltételezett visszaállása” – írja Vakmajom a Facebook-on. Ez mindennek csökkenti a kockázati felárát, ami lengyel – véli a befektetési szakember.
Meglesz az FTX-értékek 90 százaléka?
A tavaly novemberben összedőlt FTX kriptotőzsde az ügyfelek pénzének 90 százalékát tervezi visszafizetni a kedden közzétett módosított javaslat szerint. Ezt december 16-ig terjesztik majd elő az illetékes csődbíróságnak. A 250 ezer dollárnál kisebb összegű követeléssel rendelkező ügyfelek egyszerűsített eljárással elfogadhatják az elszámolást.
A végösszeget azonban különböző tényezők módosíthatják, például adók, kormányzati követelések, a kriptovaluták árfolyamának ingadozása is – írta a Coindesk.
Újabb reménysugár a bitcoinnál
A bitcoin megint emelkedett kissé a rossz tőkepiaci hangulat ellenére is, volt 28 800 dollár felett is. Az Egyesült Államokban ugyanis az egyik korábban benyújtott bitcoin-ETF engedélyeztetési kérelmével kapcsolatos módosítások felpezsdítették a hangulatot. A Fidelity vagyonkezelő óriás kedden késő este nyújtott be kiegészítést a tőzsdefelügyelethez (SEC) a Wise Origin Bitcoin Trust nevű tervezett ETF-jéhez.
Ebben többek között leírja, hogyan fogja védeni az ügyfelek letéti számlákon lévő bitcoinjait, és hogyan hozza nyilvánosságra a kriptovaluták körüli ingatag szabályozási környezethez kapcsolódó kockázatokat. Az esemény arra enged következtetni, hogy a SEC és az értékpapír-kibocsátók között aktív kommunikáció van, ami nyomán előbb-utóbb végre megszülethetnek az első klasszikus amerikai bitcoin-ETF-ek.
Remekelnek az amerikai bankok
A már jelentő szektortársai mellett a Bank of America is nagyszerű negyedévet zárt. A kereskedési bevétel okozta a legnagyobb pozitív meglepetést, 7,7 százalékkal emelkedett éves bázison, 4,42 milliárd dollárra, legalább hét éve nem látott magasságokba – írta a Equilor Befektetési Zrt. Jóval a 4,16 milliárd dolláros elemzői konszenzus fölé, ami a kötvény- és a részvénykereskedésnek köszönhető. A bank nettó kamateredménye is jobb lett a vártnál.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.