9p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Életjeleket mutat a bitcoin, de vajon ezek mennyire komolyak? Ha az egész kriptópiac nem is megy semerre, egyes szektoraiban vajon lehet jól keresni? Miért vesznek Telegram-robotokat és influenszer-szobakulcsokat az emberek? Kell-e félni az FTX-csontvázaktól?

Hosszú hónapok óta tartó stagnálás, sávozás után életjeleket mutat a bitcoin, bár idei, áprilisi és júliusi csúcsait még nem érte el. A piacon számos narratíva kering, hogy miért kellene a következő hónapokban, maximum háromnegyed évben jól felmennie az árfolyamoknak. Néhány fontosabb közülük:

  • Jön a négyévente bekövetkező bitcoin-feleződés áprilisban, csökken a kínálat bővülése, ami eddig mindig erős pozitív hatással volt.
  • Az amerikai tőzsdefelügyelet végre be kellene dobja a törölközőt, és engedélyeznie kellene a bitcoin-ETF-eket (tőzsdén kereskedett alapokat), ami új befektetőket hozhatna a piacra.
  • Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed abbahagyja a kamatemelési sorozatot, és ezzel talán a dollár erősödésének is vége lesz.
  • Szezonalitás? A nyári hónapok és különösen a szeptember nem szoktak valami jók lenni a kriptovaluták piacán, ellenben az október, november és pár tavaszi hónap átlagosan sokat hozott.

Ez még mindig a medvepiac

Mások ugyanakkor úgy vélik, hogy a kriptovaluta-piac távolról sincs kint a vízből, az egyik legnehezebb időszakát éli, amely során még többen adják fel és fordítanak hátat neki. (Egyébként valószínűleg a lehető legrosszabbkor.) Ilyen erős medvepiaci jelek például:

  • A bitcoin dominanciája (túlsúlya a szektoron belül) csak emelkedik.
  • Az “altcoinokat” – ide tartozik a bitcoinon, etheren és stabilérméken kívül szinte minden más kriptó – egyre csak öntik a piacra, szabadulnak tőlük.
  • A likviditás kiszáradt a piacon.
  • A lakossági érdeklődés, forgalom szinte teljesen eltűnt.
  • A jó híreknek nincs hatása az árakra.

A bitcoin és az ether egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az unalomnál nincs rosszabb

Akárhogy is lesz, az ősz, a tél szinte biztosan nagyobb ármozgásokat hoz majd, mint a nyár. Az elmúlt hónapok csendes unalma, alacsony volatilitása végképp nem hozott érdeklődőket a szektorba. Eközben azonban a kriptovaluta-vállalkozások és rajongóik, a kemény mag, a rettenthetetlen hívek egy másik világban éltek, amelyben mindig történik valami. Ha az egész piac nem is megy semerre, vannak helyi, szektorális, időszakos narratívák, történetek, saját bikapiaci, mániás és medvepiaci szakaszokkal.

A bitcoin és az ether öt éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether öt éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Ezekbe enged bepillantás a kriptópiaci régi szereplője, a Coinmarketcap negyedéves összefoglalója is. Öt olyan történetet választottak ki, amelyek a harmadik negyedévben nagy figyelmet kaptak a szakmában – de valójában jóval több is volt.

1. A Telegram-botok tündökése

A Telegram-botok – “robotok”, automatizált szoftverek – ágazata volt az egyik fő trendi narratíva 2023 harmadik negyedévében. A kriptovaluta-kereskedésre összpontosító Unibot (UNIBOT) volt ebben piacvezető. Ez a kereskedőrobot vételi, eladási, limitmegbízásokat, “másoló kereskedést” és más funkciókat is kínál a Telegram üzenetküldő alkalmazáson keresztül. (A “másoló kereskedés”, copy trading az, amikor a befektető más, sikeresnek bizonyult befektetők tranzakcióit követi.)

Az év eleji mémérme-szezont követően ugrásszerűen megnőtt az Unibot népszerűsége – írja a Coinmarketcap. (Annak ellenére, hogy biztonsági aggályok is felmerültek a szoftverrel kapcsolatban.) Más botok is elárasztották a piacot, mint az airdrop- (ingyenérme-) vadász megoldások vagy a mesterségesintelligencia-rendszerek. Az ágazat teljes piaci értéke (FDV) 232 millió dollárra nőtt.

Telegram-botok értéke, forrás: Dune, TK Research
Telegram-botok értéke, forrás: Dune, TK Research

A botérme-rali egyik fő oka, hogy a robotalkalmazások érméinek (tokenjeinek) tulajdonosai részesednek a bevételekből. Az UNIBOT-tulajdonosok például az összes tranzakciós díj 40 százalékát és a kereskedett UNIBOT-volumen két százalékát kapják. A csúcson az Unibot egy nap alatt 337 ether (ETH) bevételt ért el, ami napi árfolyamon 629 ezer dollár körül volt.

Később azonban a bevételek visszaestek, a csúcshoz képest akár 95 százalékkal is.

Telegram-botok bevételei, forrás: Dune, whale_hunter
Telegram-botok bevételei, forrás: Dune, whale_hunter

Ennek ellenére a Telegram-botok ágazata a szaklap szerint még mindig kezdeti szakaszban van, és képes lehet a mainstream felhasználók tömeges bevonására. A Telegram üzenetküldő egyébként egyre inkább a kriptóvilág egyik központja. Nemrég jelentette be a saját natív kriptópénztárcáját és más web3 (blokklánc) alkalmazásokat, 800 millió felhasználója számára váltak elérhetővé.

2. Kell-e félni az FTX-csontvázaktól?

A csőddokumentumok szerint az FTX, az FTX US és az Alameda Research cégek együttesen még mindig mintegy 3,4 milliárd dollár értékű kriptoeszközzel rendelkeznek. Emellett több mint 1300 féle kisebb, korlátozott likviditású, “B kategóriás tokennek” is nevezett érmét birtokolnak, mint például Serum, MAPS és Oxygen. Ezt sokan úgy vették, hogy Damoklész kardja lebeg a fejük felett, amely lesújthat, és megint lejtőre küldheti az árfolyamokat.

Szeptember 13-án az FTX (felszámolója) engedélyt kapott arra, hogy hetente százmillió dollárnyi kriptoeszközt adjon el a hitelezők kifizetésére. Sőt, ha a hitelezők jóváhagyják, akár 200 millió dollárnyit is. Bár ez ijedelmet váltott ki, a Messari elemzőcég szerint a napi kereskedési volumen alapján csak a solana (SOL), az aptos (APT) és a tron (TRX) esetében volt nagyobb eladói nyomás. (Ráadásul a SOL és az APT esetében az érmék nagy hányada van lekötve /staking/.)

3. Fejlődik, élénk a stabilérme-piac

A harmadik negyedévben folytatódott a stabilérmék (stablecoins) népszerűsége, az eddigi trendnek megfelelően a tether (USDT) maradt a domináns. További piaci részesedést is nyert az USDC-től és a BUSD-től. A stablecoinok piaci forgalma 2022 óta meghaladja a Mastercard és a Paypal együttes tranzakciós volumenét – írja a Coinmarketcap.

A második negyedévben a tethert kibocsátó Tether cég több mint egymilliárd dolláros működési nyereséget ért el, és 72,5 milliárd dolláros amerikai kincstárjegytartalékkal rendelkezett. Ezzel a 22. legnagyobb amerikai kincstárjegy-tulajdonos lett.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A második legnagyobb szereplő, a Circle (az USDC kibocsátója) jelenleg 25,6 milliárd dollárnyi tartalékkal rendelkezik. Ennek 93 százaléka a BlackRock által kezelt Circle Reserve Fundban van, amely főként amerikai kincstári repószerződéseket és rövid lejáratú amerikai állampapírokat tart.

Augusztusban a Paypal fizetési óriás elindította saját stabilcoinját, a PYUSD-t, de eddig alig tudott labdába rúgni. Mindössze 44 millió PYUSD van forgalomban, pedig a Paypalnak 435 millió felhasználója van.

Ha a Paypal-felhasználók egy százaléka elfogadná a PYUSD-t, az a blokklánc-felhasználók 84 százalékos és az Ethereum-felhasználók 432 százalékos növekedését eredményezné írta a Coinmarketcap.

A Visa, amely 4,2 milliárd kártyával rendelkezik világszerte, szintén vizsgálja a stablecoin-szolgáltatások lehetőségét.

4. Való világ a blokkláncon

A valós világbeli eszközök (RWA, real world assets) olyan tárgyi és immateriális eszközök, mint az ingatlanok, kötvények, részvények vagy áruk, amelyek eredetileg a blokkláncon kívül léteznek. De tokenizálták azokat, vagyis kriptóérmébe csomagolják, tokenekhez rendelik a hozzájuk kapcsolódó jogokat. (Erről itt írtunk bővebben:)

A harmadik negyedévben az RWA-k egyre népszerűbbé váltak, és kezdték elnyerni néhány nagy intézményi szereplő figyelmét. Új projekteket fejlesztettek ki, hogy jobb infrastruktúrát biztosítsanak az intézményi elfogadáshoz, nagyobb hitelességgel és jogi alapokkal.

5. A Friend.tech vezeti a SocialFi növekedését

Egy Friend.tech nevű közösségimédia-alkalmazás sikere hasonló platformok megjelenéséhez vezetett különböző blokkláncokon, ami a SocialFi szektor ígéretes fejlődését jelzi. Az új szóban a “Social” a közösségi médiára, a “Fi” (Finance) pedig a pénzügyekre utal. 

A Friend.tech lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy úgynevezett kulcsokat vásároljanak egyes profilokhoz (lényegében influenszerekhez, híres emberekhez) kapcsolódó privát csevegőszobákhoz. Vagyis közvetlen kapcsolatba lépjenek influenszerekkel. Ezeknek a kulcsoknak az ára növekedhet, ahogy egyre többen vásárolnak belőle.

Közösségimédia-alkalmazások. Új trónkövetelők jönnek?  Fotó: Pixabay
Közösségimédia-alkalmazások. Új trónkövetelők jönnek? Fotó: Pixabay

A kulcsok értékesítése a másodlagos piacon mind a Friend.tech, mind a tokenizált profil tulajdonosa számára öt százalékban meghatározott jutalékbevételt jelent. Szeptember végén, a népszerűségi hullám csúcsán a platform legmagasabb napi bevétele elérte az 1,14 millió dollárt. (Összehasonlításképp az Ethereum-blokklánc teljes bevétele aznap csak 3,4 millió dollár körül volt.)

+ Három fontos narratíva, amelyek kimaradtak

Néhány olyan narratíva, amelyről sokat lehetett olvasni az idén nyáron is, de a Coinmarketcap nem válogatta be a listájába:

1. Liquid staking. Ez az Ethereum-rendszerben hozamért cserébe lekötött, “stake-elt” ether-ek becsomagolását jelenti okosszerződésekbe, vagyis másik érmékbe. Ennek segítségével az érmék egyszerre vannak lekötve, miközben forgathatók, eladhatók (likvidek) is maradnak. Bár ez talán első pillantásra fából vaskarikának tűnhet, valójában hasonlóak a tőkepiacon forgó értékpapírokhoz. (Hiszen a kötvény is egyszerre kamatozik és forgatható.)

2. Layer two, L2. Az úgynevezett második rétegű blokkláncok az Ethereum-blokkláncra alapoznak, arra támaszkodnak, de gyorsabbak és olcsóbbak. Ezek újabban gombamód szaporodnak. Az utóbbi 1-2 évben legalább tucatnyi elindulhatott, a legfontosabbak az újak közül:

  • zkSync Era,
  • Starknet,
  • Linea,
  • Base,
  • Polygon zkEVM,
  • opBNB,
  • Scroll.

3. Multivá válik a kriptóvilág. A bridge-ek (hidak), azaz a különböző blokkláncok közötti átjárást, érték– és információtovábbítást lehetővé tevő megoldások is gombamód szaporodnak, komoly minőségi és mennyiségi ugrás szemtanúi lehetünk az idén. A “multichain” vagy “omnichain” megoldások révén a több blokkláncon otthon levő kriptóérmék és NFT-k lassan pár kattintással és egy-két perc alatt képesek egyik blokkláncról a másikra vándorolni. (Például Layer Zero, Socket protokollok.) Lehet, hogy éppen létrejön a blokkláncok internete?

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17710 17400 17795 +2,79% 0 0 10 989 203 785 HUF 2024-04-26 17:13:31
MOL 3004 2992 3028 +0,20% 0 0 1 533 831 664 HUF 2024-04-26 17:05:18
MTELEKOM 898 897 907 -0,44% 0 0 411 836 570 HUF 2024-04-26 17:05:04
RICHTER 9200 9070 9245 +1,38% 0 0 1 705 691 035 HUF 2024-04-26 17:07:36
OPUS 391 384 398 +1,03% 0 0 124 789 584 HUF 2024-04-26 17:05:22
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Közel 787 billió forint: különleges klubba invitálja felhasználóit a Google
Buksza blog | 2024. április 28. 14:58
A Google a világ nagy részén ott van szinte minden számítógépen, aminek eredményeként a vállalat tőzsdei értéke elérte a "csillagos eget". 
Részvény / Deviza / Áru Büszke lehet az OTP
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 11:09
Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál. A vezető papírok közül az OTP és a Richter teljesített kiemelkedően. 
Részvény / Deviza / Áru Már hajnalban sorba áll, ha ránéz a forintárfolyamra
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 18:03
Vegyesen alakult pénteken a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben, a heti eredménye azonban pozitív.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt fék a BUX-on
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 17:32
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 910,04 pontos, 1,38 százalékos emelkedéssel, 67 039,30 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Megtartotta éves rendes közgyűlését a Budapesti Értéktőzsde
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 16:47
A közgyűlésen bemutatott 2023. évi üzleti beszámoló alapján a Tőzsde eredményes évet zárt: az összbevétel 4,4 milliárd, az EBITDA 1 362 millió, a nettó eredmény 5,8 milliárd forintot tett ki, ami 2008 óta a legeredményesebb tőzsdei évet jelenti. A társaság 606 millió forint összegben fizet osztalékot, részvényenként 112 forintot.
Részvény / Deviza / Áru Nyugodtan várja a forint a megmérettetést, fontos határt lépett át a réz
Eidenpenz József | 2024. április 26. 12:28
A részvénypiacok felélénkültek a kedvező amerikai gyorsjelentések hatására, ma nagy fontosságú inflációs adat érkezik. A BUX-ot az OTP húzza, a forint alig mozdul egy péntek esti bejelentés előtt. Újra megindult az arany, a réz pedig átlépett egy több éve nem látott határt.
Részvény / Deviza / Áru Felcsillan a szeme, hogyha megpillantja mennyiért vásárolhat eurót
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 18:31
Jó napja volt a forintnak. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan, miért romlott el a hangulat Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG