8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kriptovalutaként forgó amerikai kincstárjegyek kapitalizációja az idén rohamosan növekedett, és nemrég átlépte a 600 millió dollárt. Igazán nagy jövőt azonban a részvények kriptósításának jósolnak. Ez csak a kezdet? A blokkláncra költözhetnek a befektetéseink?

A kriptovaluta-befektetők ma már az amerikai államot is egyre nagyobb értékben hitelezik. A tokenizált, “kriptóérmésített” amerikai kincstárjegyek kapitalizációja ugyanis júliusban átlépte a 600 millió dollárt. A hó végén 626 millió volt, augusztus második felében pedig már 642 millió.

A “való világ eszközeinek” vagy a “fizikai világ eszközeinek” fordítható az angol RWA (real world assets) kifejezés. Ezek a kriptovalutákon kívüli világban lévő tárgyi és immateriális, ingó és ingatlan eszközök, tág értelemben szinte bármi. Most ezek kriptodevizásított, tokenizált formáit hozzák létre.

Visszaköszönnek az átcsomagolt befektetések

Lehetnek az RWA-k mögött például kötvények, részvények, árucikkek, ingatlanok, gyűjteményi tárgyak. Az RWA-k tokenizálása lehetővé teszi, hogy ezeket a blokkláncon kívüli eszközöket a blokkláncra vigyék – írja a Binance augusztusi jelentése. (Token: zseton, érme, kriptóérme – a szerk.)

RWA-kincstárjegyek kapitalizációja a Binance jelentése szerint.
RWA-kincstárjegyek kapitalizációja a Binance jelentése szerint.

Azt már mi tesszük hozzá, hogy a tokenizált befektetések hasonlítanak az értékpapírosított eszközökhöz. Az arany vagy más áruk értékpapírosított formája például egy ETF (tőzsdén kereskedett alap), egy certifikát, letéti igazolás is lehet. Külföldi részvények helyett sok tőzsdén részvényekre szóló letéti igazolások forognak (pl. ADR-ek). Bonyolultabb konstrukció, de a “nagy pénzügyi válságban” (2007-2009) az értékpapírosított jelzáloghitelek híresültek el, mint a krízis egyik okozója.

Mögöttes befektetésekkel megtöltött, csomagolt befektetési eszközökre tehát a “való világban” is számos példa van. Csak ez most a blokkláncon látszik megismétlődni, részben hasonló előnyökkel és kockázatokkal.

A vonzó amerikai kincstárjegyhozam nyomában

Az RWA-térben idén főleg a tokenizált amerikai kincstárjegyek mutattak kiugró növekedést. Az emelkedő amerikai kamatlábak nyomán ugyanis az állampapírhozamok is folyamatosan emelkedtek, és ma már meghaladják a legtöbb stabilérme (dollárhoz kötött kriptoérme) hozamát. Vagyis, a “való világból” a kriptótérbe importált eszközök hozama jobb volt, mint a kriptóeszközöké, ami logikus módon megnövelte az RWA-keresletet.

A blokklánc-befektetők 626 millió dollárt kölcsönöztek az amerikai kormánynak, körülbelül 4,2 százalékos éves hozam mellett írja a Binance.

A dollárhoz kötött USDT és USDC stabilérmékre ugyanis például csak évi 2,7 százalék körüli kamatot fizet most a kriptóvilágban vezető  Aave hitelezési platform.

A multik már szemet vetettek rá

Az RWA-k tokenizálásával, blokkláncon történő tárolásával és kereskedelmével a piaci szereplők nagyobb hatékonyságot, nagyobb átláthatóságot érhetnek el és csökkenthetik az emberi hibákat. Ehhez a tulajdonjogukat a blokkláncon kell elszámolni.

Neves intézményi befektetők megjelenése az RWA-szektorban. Forrás: Binance Research
Neves intézményi befektetők megjelenése az RWA-szektorban. Forrás: Binance Research

Kik állnak ezek mögött a termékek, folyamatok mögött? Amint az ábrán is látható, részben olyan jól ismert nevek, mint a Templeton, a Goldman Sachs vagy a Wisdom Tree globális vagyonkezelő óriások. De egyre több más “projekt” lép be a piacra. (Más RWA-k terén például a Goldman Sachs és a Siemens is az úttörők közé tartozik.) De állami szervek is kísérleteznek.

Egymilliárd feletti tőkeérték

A DefiLlama információs oldal szerint az RWA-kategóriában az eszközök összértéke jelenleg 1,25 milliárd dollár. Az RWA-típusú érmék tulajdonosainak száma pedig meghaladja a negyvenezret. A tokenizált eszközök piaca 2030-ra egyes becslések szerint 16 billió (16 ezer milliárd) dollárra is nőhet.

A DefiLllama táblázata a különböző decentralizált pénzügyi (DeFi) kategóriákban lekötött eszközökről, augusztus 21-én.
A DefiLllama táblázata a különböző decentralizált pénzügyi (DeFi) kategóriákban lekötött eszközökről, augusztus 21-én.

A kriptódollár is egy RWA?

Bár külön kategóriába sorolják, a stabilérmék (stablecoins) lényege is is megegyezik az RWA-kkal. A stabilérmék árfolyamát vagy valamilyen átváltási mechanizmus, vagy például piaci alapú árkarbantartási algoritmus segítségével rögzítik valamilyen eszközhöz. Ha pedig átválthatók a mögöttes eszközre – amerikai dollárra, aranyra, euróra –, akkor RWA-ról beszélhetünk.

Az ingatlanok ingoványos világa

Kifejezetten ingoványos területnek tartják a RWA-eszközök között a tokenizált ingatlanokét.

Rengeteg olyan szabályozási kockázat van, amire számítanod kell, amikor nemzetközi ingatlanbefektetésekbe vágsz – írják erről.

Speciális ismeretekre van szükség ahhoz, hogy összhangba tudja valaki hozni a kockázatokat, a hozamokat és a megfelelő belépési árat a tokenizált ingatlanokba való befektetéshez. A szerző szerint volt rá példa, hogy egy ingatlanközvetítő előbb száz százalékkal megemelte az ingatlan árát, mielőtt árulta volna a DeFi (kriptodevizás) felhasználóknak.

Ki adja a bankot?

Magánhiteleket, azaz bankrendszeren kívüli kölcsönöket, vállalati hiteleket (private credit) is lehet nyújtani RWA-konstrukcióban, ami persze szintén nem kevés kockázattal jár. Ezen a téren évi 8-10 százalékos hozamok alakultak ki az aktuális X (Twitter) bejegyzések szerint.

Az RWA-k gyenge pontja

De elvileg sok más eszközre lehet RWA-érmét kibocsátani, például különböző jövedelmekre, bevételekre (osztalékok, jogdíjak), befektetési alapokra, indexekre és ETF-ekre, hitelekre. Sőt gyűjteményekre, például műkincsekre, autókra, értékes szeszes italokra. Vagy akár széndioxid-kibocsátási kreditekre, sporteseményekre is.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Az ilyen befektetéseknek nyilván az a kulcsa, lehet-e megfelelő garanciákat adni a vásárlóknak arra, hogy valóban tulajdonosok, haszonélvezők lesznek, és érvényesíteni tudják jogaikat. Az ehhez szükséges jogi keretrendszer biztos, hogy kiforratlan, hiszen a kriptovaluta-szektor sok országban nincs kielégítően szabályozva. (Sőt, talán sehol sincs igazán jól.)

Így a kriptóérmék és a való világ eszközei közötti megfelelő jogi kapcsolat, garanciarendszer is nehezen teremthető meg. Legalábbis egyelőre.

A kötvényektől a töredék részvényekig

Februárban a Siemens gépipari óriáscég 63 millió dollárnyi digitális kötvényt bocsátott ki a Polygon blokkláncon – emlékeztetett rá a Coindesk podcastja. A tokenizált RWA-k másik fontos felhasználási esete azonban a hatékonyabb törtrészvény-tulajdonlás lehet.

Árfolyamok és grafikonok

A törtrészvények vagy töredék részvények, részekre osztott részvények akkor váltak ismertté, amikor 2019-ben a Robinhood és számos más kereskedés rendszer kínálni kezdte a szolgáltatást. De ezek a megoldások sok súrlódást, elszámolási problémát okoztak.

Pénzügyeink a betárcsázós internetet idézik?

A törtrészvények tokenizálása javíthat ezen és átláthatóbb letétkezelési megoldást tesz lehetővé a mögöttes eszközre – állítja Eliezer Ndinga, a 21 Shares kriptós befektetési cég kutatási igazgatója. A meglévő “RWA-infrastruktúrát”, vagyis végső soron a hagyományos befektetési világot olyan kezdetlegesnek nevezte, mint a “betárcsázós” (telefonvonalas) internet. Meggyőződése, hogy a tokenizált RWA-k – vagyis kriptósított hagyományos befektetések – sokkal jobb felhasználói élményt nyújthatnak majd.

Mások szerint egyenesen ez lehet majd a katalizátora a mainstream pénzügyi világban a kriptók elterjedésének, elfogadásának. Valóban sok új hír bukkan fel a témában – mondták a podcastban.

Németország lesz az úttörő?

A német pénzügyminisztérium például tavasszal a tőkepiacok digitalizálására és racionalizálására irányuló törvénytervezetet mutatott be. (Zukunftsfinanzierungsgesetz, ZuFinG.) Ez egy sor reformot tartalmaz, amelyek megkönnyítik a startupok számára a tőkepiacokhoz való hozzáférést, azzal a céllal, hogy Németország vonzóbbá váljon az új vállalatoknak.

A kriptóipar számára azonban a legizgalmasabb a digitalizált részvények legalizálása. A jogszabály értelmében a vállalatok lehetőséget kapnak arra, hogy elektronikusan, a blokkláncon nyilvántartott értékpapírként bocsássanak ki részvényeket. A jogszabály nem tartalmaz technológiai megkötéseket.

Egyszerűen elismeri, hogy létezik a tokenizált részvények kibocsátásához szükséges technológia, és zöld utat ad a vállalatoknak, hogy kísérletezzenek a digitális részvénykibocsátással.

(A tervezetet a német szövetségi kormány augusztus közepén elfogadta.)

Nem mindegy, tulajdonunk van-e

Különbséget kell még tenni az RWA-k és a szintetikus kriptoeszközök között (synthetics). Az utóbbiak szintén lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy különböző befektetési eszközökben – más kriptovalutákban, részvényekben, devizákban, árucikkekben stb. – kitettséget szerezzenek. Azaz az árfolyamuk változásából részesedjenek.

A Backed Finance tokenizált részvényei. Elég rövidke a lista.
A Backed Finance tokenizált részvényei. Elég rövidke a lista.

De anélkül, hogy ténylegesen birtokolnák azokat. Ez nyilván komoly jogi, garanciális különbség.

Kiszállt, csődbe ment

Szintetikus eszközökkel, például részvényárfolyamokat, árupiacot követő kriptovalutákkal eddig is több kriptós vállalkozás (“protokoll”) és kriptotőzsde (CEX) kísérletezett. Ilyen például a Defichain, a Synthetix (SNX), a Synthetify.io vagy a Backed Finance.

A Defichain kínálatának részlete (árfolyam, 24 órás forgalom, likviditás).
A Defichain kínálatának részlete (árfolyam, 24 órás forgalom, likviditás).

A Defichain kínálata és forgalma látszik ezek közül jelentősebbnek, sok fontos technológiai papír van a forgalmi toplistáján, mint Tesla, Nvidia, Alphabet, stb. Központosított kriptótőzsdék (CEX-ek) is kínáltak korábban tokenizált részvényeket, de a Bittrex-en ez megszűnt, az FTX pedig tavaly csődbe ment.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18085 18040 18255 -0,77% 0 0 5 029 696 115 HUF 2024-05-03 17:06:34
MOL 3022 3016 3038 -0,13% 0 0 824 238 742 HUF 2024-05-03 17:05:27
MTELEKOM 925 922 934 -0,86% 0 0 268 694 558 HUF 2024-05-03 17:14:10
RICHTER 9335 9260 9380 +0,65% 0 0 1 701 501 105 HUF 2024-05-03 17:08:29
OPUS 372 364 379 +2,90% 0 0 159 400 623 HUF 2024-05-03 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kilógott a többiek közül a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 19:16
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 121,75 pontos, 0,18 százalékos csökkenéssel 68 002,24 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Viszzafordult a forint egy fontos határnál
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 19:01
Legalább 390 alatt maradt.
Részvény / Deviza / Áru Jó volt ránézni a forintra, újabb kiadós OTP-céláremelés érkezett
Eidenpenz József | 2024. május 3. 12:45
Szép zöldbe borultak a tőzsdék, bár a BUX-ot kissé visszahúzza az OTP esése. Pedig a részvényre újabb céláremelés érkezett, nem is kicsi. A forint szilárd, de számára is fontos adat érkezik délután az USA-ból. Elképesztő hullámvasúton a kakaó, hatalmas alapok jöhetnek a bitcoin-piacra.
Részvény / Deviza / Áru Az euró nem bírt a forinttal, a dollár bedobta a törölközőt
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 07:46
A forint ára nem igazán változott a főbb devizákkal szemben, de a dollár ellen kissé erősödni tudott.
Részvény / Deviza / Áru Egynek, csak egynek van esélye legyőzni a Bitcoint
Eidenpenz József | 2024. május 3. 05:44
Még akik már ismerik a Bitcoint, azok nagy része sem tudja, hogy mire való az Ethereum. Pedig van egy nagy különbség a kettő között, ami egy teljesen új világot nyit az Ethereum és az azzal kompatibilis blokkláncok felhasználói számára. Lehet, hogy sokkal nagyobbat, mint a Bitcoin világa. Elmagyarázzuk, miért.
Részvény / Deviza / Áru Továbbra is valami jó dolog történik a forinttal
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 19:16
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt a csodálatos hetessel?
Csernátony Csaba | 2024. május 2. 18:47
Az amerikai tőzsdék teljesítményét alapvetően meghatározza a hét legértékesebb vállalat, a Microsoft, az Apple, az Nvidia, az Alphabet, az Amazon, a Meta és a Tesla mozgása. Most megjöttek az első negyedéves számok, érdemes megnézni azokat. 
Részvény / Deviza / Áru Bealudtak a befektetők Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 18,03 pontos, 0,03 százalékos csökkenéssel 68 123,99 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru 390 forint alatt az euró, nekünk is befűthet a texasi forróság
Eidenpenz József | 2024. május 2. 12:34
A részvénypiacok tétováznak, a Molnak azonban jót tehet szektortársai kedvező eredménye. A forint erősödését a dollár számlájára írják, a földgáz ára pedig gyanúsan az amerikai légkondi-szezon kezdetén indult meg. Óriási gyorsjelentés-dömping érkezett, mitől szakad a bitcoin?
Részvény / Deviza / Áru Már megint mit csinál a forint?
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:16
Máshogy mozgott az árfolyam az euróval és a dollárral szemben, mint a svájci frankhoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG