6p

A kriptovaluta-piac most ugyan még a részvénypiacnál is csendesebb, de a tapasztalatok szerint nem sokáig marad ez így. Mi mozdíthatja ki a bitcoint és társait, és merre? Öt fontos tényezőt találtunk, amelyek katalizátorként működhetnek a közeljövőben.

A bitcoin 30 ezer, az ether 1900 dollár körül ingadozik már hetek óta, sőt ezzel egy átmeneti eső szakasz után lényegében az április közepi szintre tértek vissza. A szokatlan nyugalom betudható a nyári uborkaszezonnak is, de annak is, hogy sok olyan nyitott kérdés van, amelyek a következő hónapokban eldőlhetnek.

A makrogazdaság, az infláció, a kamatok, a befektetői érdeklődés mellett az amerikai szabályozás, a blokklánc-fejlesztések vagy a Bitcoin egy előre programozott tulajdonsága is nagy változást okozhat. Öt fontosabb tényezőt találtunk, bár a kiszámíthatatlan divat, a befektetők szeszélye is sokat számíthat e piacon.

A bitcoin árfolyama öt éves távon. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin árfolyama öt éves távon. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

1. Folyamatos a tőkebeáramlás?

A blokklánc-adatok elemzésének királya, a Glassnode szerint bár a múlt héten átmenetileg új éves csúcsot állított fel a bitcoin 31 700 dollárnál, továbbra is nagyon szűk kereskedési sávban mozog. (A technikai elemzésben használt “Bollinger-szalagok” extrém módon beszűkültek, mindössze 4,2 százalék van közöttük.) A volatilitás tehát rendkívül alacsony, eközben a befektetők eladott bitoinjain realizált nyereség és veszteség is mélypontokon van.

A bitcoin árfolyama hosszú távon. (Logaritmikus skála.) Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin árfolyama hosszú távon. (Logaritmikus skála.) Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A cég elemzése lassú, de folyamatos tőkebeáramlásról is beszél, ez akár jó jel is lehet. De jelenleg inkább a rövid távú játékosok csoportja felelős a kriptotőzsdékre történő tőkebeáramlásért, amit az ösztönöz, hogy a kínálat több mint 88 százaléka nyereségben van.

A befektetők azonban “figyelemre méltóan nem hajlandóak elengedni” bitcoinjaikat, azaz nem akarnak eladni. Ez sok tekintetben hasonlít az olyan időszakokra, mint 2016 és 2019-20, amelyeket hosszú ideig sávozó piac jellemzett. (És egy idő után nagy emelkedés követett.)

2. Győzelemmel felérő XRP-elmarasztalás

A múlt héten a Ripple és az egész kriptós közösség számára remek hír jött, miután az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) keresetét egy bíróság részben elutasította. Az évek óta tartó jogi csata lényege, hogy a Ripple cég XRP tokenjének értékesítése 2020-ban be nem jegyzett értékpapír-eladásnak minősül-e. (A Ripple mintegy 1,3 milliárd dollárt gyűjtött az XRP-n keresztül, ebből 729 milliót intézményi befektetőktől és 757 milliót a lakosságtól.)

A bitcoin és a Nasdaq 100 index egy év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és a Nasdaq 100 index egy év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A bírónő egyetértett a hatósággal abban, hogy az XRP intézményi befektetőknek történő értékesítése valóban megsértette az értékpapírtörvényeket. De a kriptópiacon sokkal nagyobb győzelemként értékelik, hogy úgy foglalt állást, a másik, az úgynevezett “vaklicit” eladás, ahol a Ripple nem tudta, ki a vevő, jogszerű volt.

A per még sokáig folytatódhat, de reménysugár az utóbbi időben komoly fenyegetésként értékelhető amerikai szabályozási problémák sötét erdejében. A kriptóellenes SEC ugyanis az értékpapírrá nyilvánításon keresztül igyekszik kiterjeszteni hatalmát – lényegében tilalmát – az ágazatra.

3. Újabb Bitcoin ETF-ek a SEC előtt

Nemrég jó hangulatról gondoskodott a szektorban az is, hogy a vagyonkezelői piac néhány óriása, mint a Blackrock bitcoin-ETF iránti indítása iránti kérelmet nyújtottak be. A bitcoin ETF engedélyezése az USA-ban már közel tíz éve várat magára.

A tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) fontos szerepet játszanak a részvények és egyes árupiaci termékek piacán is, jelentős keresletet, stabilizáló erőt jelentenek. Az ETF-konstrukció egyszerű, olcsó és jobbára meglehetősen biztonságos.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A SEC az USA-ban azonban eddig makacsul ellenállt, hogy “fizikai” (közvetlenül bitcoint vásároló) bitcoin-ETF-et engedélyezzen. Csak olyat volt hajlandó, amely bitcoinra szóló származékos ügyleteken (határidős bitcoinon) keresztül követi az árfolyamot, ami más kategória.

A gyakorlatban számos, részvénytársasághoz vagy alaphoz, hedge fund-hoz hasonló intézmény működik az ETF-ekhez hasonlóan. De ezeket nem minden intézményi és magánbefektető vásárolhatja meg jogi okokból, vagy nem mindegyik akarja megvenni az eltérő mögöttes garanciarendszer miatt.

Most sokan abban reménykednek, hogy a Wall Street legnagyobb szereplőinek már nem tud majd ellenállni a SEC, és végre engedélyezi az igazi bitcoin-ETF-et. Ez jelentős tőkebeáramlást is eredményezhetne az első számú kriptovaluta piacán.

És Európában? 

  • A Jacobi Asset Management szerint még ebben a hónapban elindul Európa első Bitcoin ETF-je, BCOIN jelzéssel az Euronext Amsterdam platformon. A Terra Luna és az FTX összeomlása miatt a vállalat tavaly elhalasztotta az ETF elindítását.

4. A bűvös “feleződés”

Nem egészen négyévente nagy esemény történik a bitcoin piacán, az úgynevezett feleződés (halving). Ekkor a kibocsátott bitcoin mennyisége visszaesik, csökken tehát a kínálat (bár ez a hatás százalékosan minden alkalommal egyre kisebb).

Ez árnövelő hatásúnak bizonyult a múltban, az esemény előtti fél év és az utána eltelt egy év is szép emelkedéseket hozott. (A legutóbbi nagy emelkedés is a 2020 májusi feleződés után néhány hónappal durrant be igazán, 2020 októberében.) A következő halving 2024 áprilisában várható.

5. A másodikakból lesznek az elsők?

A blokkláncok és a kriptodevizák bizonyos szempontból a mai napig gyerekcipőben járnak. Ennek jele, hogy a Bitcoin és az Ethereum rendszerek egyaránt viszonylag lassúak, drágák és korlátozott áteresztőképességűek. Ezt a problémát sok különböző megoldás próbálta orvosolni eddig is, de egyik sem tökéletes.

Ebben az évben nagyobb előrelépés várható, a divat most a “nulla ismeretet igénylő” (zero knowledge) “második rétegű” (layer 2)  blokkláncok fejlesztése. Legalább fél tucatnyi komoly fejlesztőcsapat dolgozik ezen, mint például a zkSync, a Starknet, a Scroll, a Linea vagy a Polygon zkEVM nevű projektek.

Ha valamelyiknek sikerül igazán gyors, olcsó és megfelelően biztonságos megoldást megvalósítania, az nagy figyelmet és tőkét vonzhat az adott területre, és az egész kriptovaluta szektornak jót tehet. A figyelmet fokozza, hogy az említett projektek közül több ingyen érméket (airdrop-ot) is oszthat a felhasználóinak.

+1: A csúcsok mindig év végén jönnek, ugye?

A bitcoin legnagyobb árfolyamcsúcsai mind év végén következtek be, konkrétan a 2013-as, a 2017-es és a 2021-es is. (Bár volt egy látványos rekord 2021 májusában is.) A tavasztól őszig tartó időszakot a részvénypiacokon is holtszezonnak tekintik, amit statisztikák is alátámasztanak, bár a kimutatott szezonalitás nem nagyon nagy mértékű. (Erre utal az “adj el májusban, de térj vissza novemberben” kisbefektetői bölcsesség is.) (Sell in May and go away, but remember to come back in November.)

Ugyanakkor komoly mélypontok is előfordultak már év végén, mint 2022-ben az FTX csődje után, 2018 decemberében vagy 2014 decemberében. (Lásd a második ábrát. Bizonyára nem véletlenül szintén nagyjából négy évente.)

Így ez az éves szezonalitás önmagában végképp nem jelent garanciát semmire. Inkább csak azt valószínűsíti, hogy az év végén valamely irányba kilengés várható.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG