Egy százalék körüli mínuszokban zártak szerdán a fontosabb európai tőzsdeindexek, és a New York-i piacok irányadó mutatói is lefele mozdultak. 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 98,76 ponttal, 0,35 százalékkal, 28 210,03 pontra esett. Az S&P 500-as mutatója 7,77 ponttal, 0,23 százalékkal esett, és 3 435,35 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite indexe 31,80 ponttal, 0,28 százalékkal esett, és 11 484,69 ponton zárt.
Csütörtökön az ázsiai tőzsdéken is kisebb gyengülés volt, az európai nyitás után pedig a német és a francia piacon is folytatódott a lejtmenet, mindkét tőzsdén bő fél százalék volt a mínusz. A magyar börze ehhez képest felülteljesítő, hiszen az irányadó mutatója a szerdai záróérték közelében áll. Igaz, a forgalom továbbra is nagyon visszafogott, bár ehhez most a háromnapos hétvége is hozzájárulhat. A vezető részvények a BUX indexhez hasonlóan a szerdai szint közelében állnak.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az MNB-re figyelhet a forint piaca
Ma tartja soron következő egyhetes betéti tenderét a Magyar Nemzeti Bank (MNB), ami azzal váltott ki megkülönböztetett figyelmet, hogy az előző három alkalommal a 0,6 százalékos jegybanki alapkamatnál 15 bázisponttal magasabb, 0,75 százalékos kamatot hirdettek meg. Ugyanakkor a váratlan szeptemberi inflációs fordulat nyomán kizárható, hogy a mai aukción magasabb kamatot hirdetne az MNB, de az elemzők csökkentést sem várnak.
Szeptemberben a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,4 százalékra lassult az előző havi 3,9 százalékról. A jegybank által megkülönböztetetten figyelt indirekt adóktól szűrt maginfláció is 0,7 százalékponttal 3,5 százalékra csökkent. Virág Barnabás, az MNB alelnöke egy korábbi nyilatkozatában megerősítette, hogy a magyar jegybank az egyhetes betéti kamattal igyekszik ellensúlyozni a nemzetközi kockázatkerülést, amely feltörekvő piacok eszközeit, köztük a forintot is sújtja, és a legnagyobb kockázati tényező az inflációs kilátások szempontjából.
Az MNB a legutóbbi - október 20-i - kamatdöntésről kiadott közleményében megerősítette, hogy ameddig az inflációs kockázatok indokolják, addig a jegybank az alapkamat és az egyhetes betéti eszköz kamata között különbséget tart fenn.
Ugyanakkor azt is érdemes megjegyezni, hogy az elemzők szerint a jegybank mozgástere szűk, az inflációs adat miatt a betéti kamatemelés valószínűsége alacsony, ám a forint csupán egy lépésnyire van a történelmi mélypontjától, amely viszont nyomást helyez az MNB-re. A jegybanknak ugyan nincs árfolyamcélja, ám a gyenge forint veszélyezteti az inflációs célokat, így tartós lejtmenet esetén mégis valamilyen módon be kellene avatkozni az intézménynek, hogy megállítsák az esést.
Mi lesz az új amerikai fiskális programmal?
A tőzsdék mostani gyengülését a szakértők azzal magyarázzák, hogy a befektetők napok óta az újabb amerikai gazdasági segélycsomag bejelentését várták. Ez tükröződött az árfolyamokon is, az optimizmus uralta a piacokat, és az irányadó indexek felfele mentek. Úgy tűnik azonban, hogy a demokraták és a republikánusok nem tudnak dűlőre jutni, így egyre valószínűbb, hogy a közelgő elnökválasztás miatt a fikális csomag elfogadása jelentős csúszást szenved.
Szerdán Donald Trump igyekezett eltolni magáról a felelősséget, és azzal vádolta a demokratákat, hogy képtelenek egészséges kompromisszumot kötni. Ezzel ellentétes információt közölt a Wall Street Journal, amely azt írta a demokraták vezetője, Nancy Pelosi hajlik a megegyezésre, de arra már csak az elnökválasztás után kerülhet sor.
Terjed a vírus, pesszimistábbak lettek a németek
A koronavírus Európában egyelőre ismét erőteljesen fertőz, ráadául a legerősebb gazdaságnak számító Németországban is folyamatosan romlik a helyzet. Az utóbbi 24 órában minden eddiginél több, 11 287 lelet volt pozitív, ami bő háromezerrel meghaladja a 7830 új igazolt fertőzéssel öt napja, előző héten szombaton beállított csúcsot. Az új esetekkel együtt a járvány kezdete óta 392 049 ember szervezetében mutatták ki a kórokozót Németországban.
Vélhetőleg a járványtól nem függetlenül a GfK piackutató csoport csütörtökön ismertetett előretekintő fogyasztói hangulatindexe novemberben mínusz 3,1 pontra esett vissza az októberi, felülvizsgált mínusz 1,7 pontról. Problémát jelent, hogy a fogyasztók körülbelül háromnegyede feltételezi jelenleg, hogy a koronavírus-járvány komoly vagy nagyon súlyos veszélyt jelent.
A vártnál jobb számokat közölt a Tesla
Az elektromos autózás úttörője a szerdai tőzsdezárást követően publikálta a harmadik negyedéves gyorsjelentését. Olyan történt, amit korábban nem láttunk, hiszen a vállalat immár az ötödik egymást követő negyedévben lett nyereséges, miközben a forgalma és a profitja is meghaladta az eredményvárakozásokat. A vállalat költségei ugyan nőttek, de ez annak tudható be, hogy Texasban és Németországban is új gyárak építésébe kezdtek.
Újabb vállalatok közlik a számaikat
A tengerentúlon csütörtökön ismertetik a heti munkanélküliségi adatokat, amelyek ugyan nem alakultak túl jól az elmúlt időszakban, ám a piacok érdemben nem reagáltak ezekre. Paradox módon egy rossz adat akár további emelkedést is generálhat, hiszen a befektetők könnyen lehet, hogy emiatt újabb gazdasági ösztönzőket remélnek majd.
A nagyvállalatok közül az AT&T, az American Airlines, a Coca-Cola és az Intel is csütörtökön ismerteti a negyedéves számait.