A kínai-amerikai viszony újbóli elmérgesedése lehet a fő oka annak, hogy pénteken komolyabb, három százalék körüli esést értek el az amerikai tőzsdeindexek, ennek hatása még ma is érezhető. A vita látszólag a vírusjárvány keletkezése körül folyik, de Donald Trump fenyegetőzéseiben újra előkerültek már a kereskedelmi korlátozások is.
Egyes makrogazdasági adatok is szerepet játszhattak az esésben, mint a tengerentúli munkanélküliségi adatok. Valamint a vegyes képet mutató gyorsjelentések. Európában pedig az EKB közgazdászai drasztikusan csökkentették az Eurozóna egész éves gazdasági növekedésére vonatkozó prognózisaikat. Mégpedig a márciusban számolt plusz 1,1 százalékról mínusz 5,5 százalékra. Az infláció 0,4 százalékra csökkenhet.
Európa most pótolja a feketelevest
Az angolszász országokban volt kereskedés pénteken, Európa legtöbb országában viszont nem, így az európai tőzsdék a pénteki esést is ma kell pótolják. (Kína és Japán pedig e hét elején tart pár nap szünetet.) A német DAX 3,7, a francia CAC 4,4 százalékkal zuhan. Az amerikai határidős indexek is egy-másfél százalékos süllyedést mutatnak.
A BUX index Budapesten 22 százalékkal esik, a főbb részvények eléggé hasonló képet mutatnak. Az OTP 2,9, a Mol 2,2, a Richter 1,5, a Telekom 2,1 százalékos süllyedést szenved el kevéssel 11 óra után.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
A forint nem produkál nagy mozgásokat, kissé gyengül, az euró ára 353,50. A valaha mért legalacsonyabb áprilisi beszerzési menedzserindexet publikáltak Magyarországon, 33,6 pontot. Ugyanakkor ez valamivel magasabb, mint márciusban, amikor csak 29 pontot számoltak. (Lásd: Végtelenül pesszimisták maradtak a magyar üzletemberek áprilisban.)
Pocsék kilátások a német autóiparban
A német autóiparban és az elektromos iparban az elvárások drasztikusan romlanak az N-Tv.de portál szerint. A német Ifo Intézet szerint az autóipar üzleti hangulati indexe áprilisban mínusz 85,4 pontra esett a márciusi mínusz 13,2 pontról. Ez volt eddig a legnagyobb összeomlás. Az eddigi mélyponton, a pénzügyi válság idején, 2009 áprilisában ez az index mínusz 82,9 pont volt.
Az elektronikai iparban a vállalatok több mint 90 százaléka csökkenő megrendeléseket jelzett – mondja a ZVEI (Villamosmérnöki és Elektronikai Ipari Központi Szövetség) felmérése. Három héttel ezelőtt még a résztvevők alig több mint fele nyilatkozott így. Átlagosan 14 százalékkal zuhanhatott az értékesítés. A Daimler részvénye hét, a Continental és a BMW öt, a Volkswagen négy százalék körüli mértékben zuhant a hírek nyomán.
Az olaj lassan lefelé csorog, az amerikai WTI hét, az európai Brent három százalék körüli mértékben. Négy százalékkal ugrik viszont az amerikai földgáz határidős árfolyama. Az arany ismét 1700 fölé ment, az arany iránti keresletről itt írtunk.
Antitestek a célkeresztben
Vadászat az antitestekre – hangzik a Bloomberg egyik hírlevelének a címe. Dr. Anthony Fauci, a Trump-adminisztráció vírus elleni harcot vezető tudósa szerint rendkívül szokatlan lenne, ha a betegekben nem alakulnának ki antitestek, amelyek az immunitást jelzik. Más szakértők azonban megkérdőjelezik, vajon ez az új koronavírus esetében is így lesz-e.
Az antitestek megbízható kimutatása megnyugtathatná kijárási korlátozások lazítását fontolgató kormányokat, lehetővé tenné a gazdaság újraindítását. Donald Trump amerikai elnök a tagállamokat a korlátozások oldása felé presszionálja. Sok állam vezetői azonban óvatosak, tekintettel a tesztelés elégtelenségére és egy második fertőzési hullám veszélyére.
Musk megint a lovak közé dobta a gyeplőt
Elon Musk reputációja újra sokat csökkent egyesek szemében, “megint elszaladt vele a ló a Twitteren”. Radikális kijelentéseket tett a kijárási korlátozások ellen. Ezzel viszont az amúgy is hangos, sokszor valóságos szabadságjogi mozgalmakat indító tiltakozók vezéralakja lett.
De igazán azt tette be a kaput, hogy azt tweetelte: “véleményem szerint a Tesla részvény ára túl magas”. Később megpróbálta mentegetni magát, hogy csak viccelt, de ez nem tűnt túl meggyőzőnek. Az eset a részvény árában is megmutatkozott, pénteken napon belül 13 százalékkal zuhant, majdnem annyival, mint amennyivel a jó gyorsjelentés után múlt héten emelkedett. A németországi Xetra kereskedésben pedig ma 15 százalékos mínuszban van euróban.
Nagyot zuhant a német Thyssenkrupp ipari konszern, a felvonó-üzletágának tervezett eladása kapcsán felmerült kételyek miatt. A részvény 16 százalékos mínuszban tartózkodik. Ezt is túlszárnyalta az EasyJet, 19 százalékos zuhanásával.