6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kedd reggeli nyitásánál 3 egységgel állt gyengébben délben a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, a 385-ös szint fölé került. Ez közel három hete nem látott magas érték, ami annak is betudható, hogy világszerte szenvednek a pénz- és tőkepiacok, s ilyenkor a befektetők általában a gyengébb „láncszemektől” fordulnak el, mint amilyennek számít a hazai fizetőeszköz. Rég volt ilyen, hogy egyaránt mínuszba kerültek a részvények, a nemesfémek, a kriptoeszközök és még az energiaárak is zuhannak.

A Labor Day miatt hétfőn nem nyitottak ki a tengerentúli piacok, ezért szeptember első üzleti napján a befektetők figyelme az ázsiai és az európai tőzsdékre összpontosult. Míg előbbiek pozitívan zártak, addig az öreg kontinens részvényindexei veszteségesen hagyták maguk mögött a napot.

E negatív hangulat a kedden elsőként kinyitott ázsiai börzékre csak részben ragadt át, Hongkong 2,06, Sanghaj pedig 0,71 százalékkal csökkent, elsősorban amiatt, hogy továbbra is a gyengülés jeleit mutatja a kínai gazdaság. Ezúttal a szolgáltató szektorból érkezett csalódást keltő adat, a PMI-index 51,8 pontra esett vissza a júliusi 54,1-ről. A távol-keleti térségben csak Tokió erősödött, 0,3 százalékkal.

Európában sem volt egységes a kép. A vezető tőzsdék indexei közül a frankfurti DAX 0,3, a párizsi CAC-40 0,49 százalékos mínuszban állt kedden dél környékén, a londoni FTSE viszont enyhe, 0,07 százalékos pluszban.

Árfolyam

A BUX még viszonylag jól megúszta, 0,2 százalékot veszítve ütötte el a delet. Az OTP Bank 0,32, a Richter 0,9 százalékos gyengülését nem tudta kompenzálni a Mol 0,3 százalékos erősödése, a Magyar Telekom pedig stagnált.

Hétfőn még jó napja volt a forintnak, a Moody’s meglepően kedvező péntek esti véleménye hatására erősödött, még ha nem is eget rengető mértékben. Kedden aztán felhők kúsztak a hazai fizetőeszköz fölé, az euróval szemben például a reggeli nyitáshoz képest 3 egységgel gyengült, aminek következtében délben már a 385-ös szint fölé került a kurzus. Ilyenkor látszódik, hogy ha rossz az általános nemzetközi hangulat, mennyit számít a kamatelőny, ami a Magyar Nemzeti Bank vágásai eredményeként – amely során a tavaly októberben irányadóvá kikiáltott egynapos betéti kamat 18-ról már 14 százalékra mérséklődött – jelentősen elolvadt. Ez azzal járhat, hogy a kedvezőtlenre fordult széljárás közepette kevesebben keresik a forintot, mostani gyengülése mögött ez (is) állhat.

Derűre ború. Fotó: Depositphotos
Derűre ború. Fotó: Depositphotos

Csendesen zárta a hétfőt az euró a dollárral szemben, ami az Erste értékelése szerint nem volt meglepő a tengerentúli kereskedési szünet miatt. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a hétfő délutáni beszédében sem adott iránymutatást arról, milyen lehet a szeptember 14-ei kamatdöntés, így továbbra is kérdéses a múlt héten még valószínűbbnek tűnő szigorítás. Vélhetően ennek is betudhatóan kedd reggel erősödik a dollár, 1,074 körül mozog a jegyzés. 

A világpiaci energiaárak ellentétes irányban mozogtak.

Az olajfajták közül az északi-tengeri Brent hordója 0,85, az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) 0,48 százalékkal ment le, 88,24, illetve 85,14 dollárra, igaz, még így is a tízhónapos csúcsuk körül tartózkodnak. A befektetők várják, hogy Szaúd-Arábia is meghosszabbítja-e a termeléscsökkentési döntését október végéig, mint ahogy nemrég Oroszország tette – mutatott rá az Erste. Ez napi 1 millió hordóval kisebb kínálatot jelenhet a világpiacon és további lendületet adhat az olaj árának. A Goldman Sachs szerint a kőolaj világpiaca az idei utolsó negyedévben erősen deficites lesz, napi 2,3 millió hordóval haladhatja meg a kereslet a kínálatot. Ezzel szemben a Gunvor nevű globális nyersanyagkereskedő cég az elégtelen kőolajkeresletre hívta fel a figyelmet. A társaság elemzői szerint Európa recesszióban van, az USA növekedése lassul, Kína pedig nem igazán talál magára. Ez pedig az olajkereslet gyors süllyedését hozhatja, ami a 70 dollár körüli szintre csökkentheti a Brent árát az év végére.

A nemzetközi gázügyletek elszámolásánál irányadó TTF jegyzése nőtt a rotterdami árutőzsdén, de csak egy százalék alatti mértékben, 33,9 euróra. 

A nemesfémek is olcsóbbá váltak, az arany kevésbé, 0,54 százalékkal, 1956 dollárra, az ezüst azonban már masszívabban, 2,86 százalékkal, 23,86 dollárra.

Az Erste az arany gyengülését a dollárhozamok emelkedésének tudja be. A tízéves kötvény jelenleg 4,26 százalékos hozam mellett forog. A befektetők szerint a következő hetekben továbbra is az inflációról és a gazdasági aktivitásról szóló hírek lesznek a figyelem középpontjában. Utóbbi az USA esetében mérséklődik, kérdés, hogy ez elegendő-e az infláció csökkentéséhez. Eközben a Goldman Sachs egyre kisebb esélyt lát, hogy recesszióba süllyedne az amerikai gazdaság. A friss várakozásaik szerint 15 százaléknyi esély mutatkozik a gazdasági visszaesésre, míg korábban 20 százalékot jeleztek, ezzel együtt a Bloomberg konszenzusa 60 százalékos értékről tanúskodik. A bank véleménye szerint a reáljövedelem újra gyorsulhat 2024-ben, valamint a Fed szigorítási törekvései is eltűnnek jövő év elejére – idézte a KBC Equitas.

Kedden az európai PMI-adatokra, valamint az EKB vezetőinek nyilatkozataira figyelhetnek a befektetők.

Ezúttal a kriptoeszközök is vegyesen mozogtak. Az ismertebbek közül a Bitcoin árfolyama 0,4 százalékkal ment le, 25 775 dollárra, ezzel szemben az Ethereumé 0,24 százalékkal nőtt, 1633 dollárra.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A Barclays elemzői szerint a kötvénypiacok nem árazzák megfelelően a környezeti kockázatokat. Az elemzők szerint az állampapírok árazásában alig veszik figyelembe a befektetők a természeti értékek elhanyagolásából eredő kockázatokat, pedig ennek közvetlen hatása van a gazdasági teljesítményre, az állami kiadásokra, és így az országkockázatra. Az elemzők kihangsúlyozzák, hogy a természeti katasztrófák ritkán állnak meg országhatároknál; globálisan ellátási lánc-problémákat, volatilis nyersanyagárakat, és pénzügyi problémákat okoznak – így nem csak a kockázatos államok kötvényeinek hozamában, hanem megfelelő kockázatértékelési módszerekkel az egész eszközosztályban meg kellene jelennie az ilyen típusú kockázati feláraknak.

Ugyancsak az Equilor Befektetési Zrt. hírlevelében olvastuk, hogy a Morgan Stanley szerint 2024-re a mesterséges intelligencia (AI) és a gépi tanulás az egészségügyi költségvetések 11 százalékát fogja képviselni, pont a dupláját a 2022-es aránynak. Ez a növekedés az AI átalakító potenciáljának köszönhető a különböző egészségügyi szektorokban. Az AI nemcsak a gyógyszerkutatásra korlátozódik, hanem kiterjed a diagnosztikára, az orvosi technológiára, a biopharmára és az egészségügyi szolgáltatásokra is. Az ezen szektorok vezető vállalatai várhatóan profitálnak az AI és a gépi tanulás elterjedésétől.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26680 26530 26910 +1,06% 26660 26720 5 020 118 010 HUF 2025-05-09 11:51:35
MOL 3050 3026 3050 +1,67% 3046 3050 554 998 308 HUF 2025-05-09 11:50:49
MTELEKOM 1648 1634 1654 +0,86% 1648 1650 481 408 926 HUF 2025-05-09 11:51:30
RICHTER 10860 10760 10880 +0,09% 10850 10860 223 383 180 HUF 2025-05-09 11:51:43
OPUS 555 555 560 -0,18% 555 558 15 559 906 HUF 2025-05-09 11:26:47
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Hogyhogy esik a bitcoin, ha az a digitális arany?
Eidenpenz József | 2025. május 8. 15:01
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
Részvény / Deviza / Áru Felfedi a lapjait az OTP, ezért lett felülteljesítő Németország
Eidenpenz József | 2025. május 8. 12:54
A tőzsdék jó hangulatban vannak csütörtökön délben, Budapesten azonban a gyorsjelentési szezon első napja előtt visszafogottak a befektetők. A forint is gyengül, 406 közelében jár az euró.  Pesszimista az egyik brókercég, mintha túljutott volna a magyar piac a zenitjén az eredménytermelő képesség terén. Újra majdnem százezer a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Az éjszakai birkózásban csak a svájci frankot tudta lenyomni a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:49
Idén kereken 10 százalékot erősödött a forint a dollárral szemben – de csütörtök reggelre csak a svájci frankkal szemben tudott vitézkedni a magyar deviza.
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolgot produkált a forint szerdán
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:46
Erősödött a dollárral és az euróval szemben is.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP és a Telekom miatt dübörgött a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:11
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 897,67 pontos, 0,98 százalékos emelkedéssel, 92 823,26 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Visszajött a szakadék széléről a forint, az OTP viszont elcsúszott
Csabai Károly | 2025. május 7. 12:36
A hazai fizetőeszközt az hozta vissza, ami gyengítette: a németországi választási purparlé, amely végül pozitívan zárult. A nemzetközi pénz- és tőkepiacokon vegyes a hangulat. Az európai tőzsdék esnek, szerencsére Budapest kivételével, ahol a BUX-ot csak az OTP húzza vissza. Az olaj és a gáz drágul, a nemesfémek az amerikai-kínai vámtárgyalások pozitív végkimenetelében bízva gyengülnek, ezzel szemben a kriptóknak jó napjuk van.
Részvény / Deviza / Áru Ne örüljön korán: csak az egyik fontos pénznemmel szemben erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 07:41
A másik kettővel szemben tehát gyengült szerda reggelre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG