7p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai fizetőeszköz az euróval szemben csütörtökön is a 400-as szint alatt maradt, míg a dollárral szemben már a 380-ast ostromolja. A tőzsdék keresik az irányt, amely során Budapest délig jól állja a sarat, alapvetően a Richternek és a Molnak köszönhetően. Az olaj és a gáz drágul, s a kriptoeszközök árfolyama is felfelé tart. A nemesfémek viszont eséssel reagáltak Donald Trump azon bejelentésére, hogy Európára is kivet vámot, méghozzá nem is kis mértékűt, 25 százalékosat.

A többnapos esésekben szerzett sebeiket nyalogatták a főbb amerikai tőzsdék a hét harmadik napján. Kivéve, a Dow Jones-t, amelynél a vérzést nem sikerült elállítani, az index további, ezúttal 0,43 százalékot kitevő csökkenéssel hagyta maga mögött a szerdai kereskedést. Az S&P 500-as stagnált (a minimális, 0,01 százalékos pluszát nem lehet máshogy értékelni), csak a Nasdaq Composite-nak sikerült érdemibb, 0,26 százalékos emelkedést felmutatnia.

Nem mutattak egységes irányt a csütörtökön elsőként kinyitott ázsiai tőzsdék. Míg a tokiói Nikkei index 0,3, a sanghaji börzebarométer pedig 0,23 százalékkal zárt magasabban az egy nappal korábbinál, addig a hongkongi 0,29 százalékkal alacsonyabban.

Árfolyam

Európában még nagyobb szélsőségek voltak megfigyelhetők. Pozitív tartományban csak a londoni FTSE tartózkodott, de az is csak 0,13 százalékkal tudott izmosodni. De legalább felfelé tartott, szemben a frankfurti DAX-szal és a párizsi CAC-cal, amelyek 0,92, illetve 0,27 százalékos mínuszban állt dél környékén.

Budapest valamivel előrébb tartott. A BUX enyhe, 0,12 százalékos plusza alapvetően a Richter 0,94 és a Mol 0,41 százalékos erősödése hozta össze, azok ugyanis kioltották az OTP 0,12, a Magyar Telekom 0,86 és a 4iG 2,01 százalékos esését.

Újabb vámokat jelentett be Donald Trump

Az amerikai elnök szerdán közölte, hogy 25 százalékos vámot fog kivetni az Európai Unióból származó összes termékre. Véleménye szerint az EU-t az Egyesült Államok ellen hozták létre az alapítók. Ugyanakkor a Mexikó és Kanada ellen korábban bejelentett, szintén 25 százalékos vámok bevezetését további egy hónappal elhalasztotta, így azok csak áprilistól lépnének érvénybe. Az EU ellen bejelentett vámok bevezetésének sincs időpontja, így jó esély van rá, hogy a bejelentéssel kedvezőbb tárgyalási pozícióba szerene kerülni a kereskedelmi tárgyalások során. Korábban elmondta, hogy sokkal több energiahordozót kell vásárolni az Egyesült Államoktól, és akkor nem fog vámokat bevezetni.

A nemzetközi devizapiacon volatilis volt szerdán az EURUSD devizapár, Trump bejelentései az Európát sújtó 25 százalékos általános vámról gyengítették az eurót. Összességében végül 0,3 százalékos gyengüléssel zárt a közös európai deviza a dollárral szemben. Csütörtökön dél körül 1,048-on állt a devizapár. Az Erste elemzői szerint sávos kereskedés jöhet a következő napokban, a vámhírek és az ukrajnai hírek dominálhatják a mozgásokat.

Erősödött szerdén a forint az euróval szemben, összességében 0,4 százalékkal. Az EURHUF devizapár hosszú idő óta először zárt 400 alatt. A csütörtöki nyitásban további kisebb forintfelértékelődés látszott, 12 órakor egy euró 399,484, egy dollár 380,971 forinton cserélt gazdát a bankközi devizapiacon.

Donald Trump újabb vámbejelentése Európa kapcsán kifejezetten negatív hír a magyar gazdaságra nézve is, ennek ellenére egyelőre nincs hatása a piacon, ami némileg meglepőnek mondható – hívja fel a figyelmet az Erste. A Magyar Nemzeti Bank keddi szigorú üzenetei valószínűleg hozzájárulnak a forint stabilitáshoz a mostani helyzetben, és persze az sem kizárt, hogy a piac már megszokta, így kevésbé érzékenyen reagál a meglehetősen szeszélyes és kiszámíthatatlan üzenetekre. A vámpolitikák okozta bizonytalanság azonban továbbra is jelen van a piacokon, és bármikor okozhat nagyobb mozgásokat a forintban is.

Nem csitulhat az amerikai infláció

Thomas Barkin a tengerentúli jegybank szerepét betöltő Fed tagja szerdán úgy fogalmazott, hogy mérsékelten restriktív monetáris politikát kell fenntartani, amíg további előrelépés nem történik az infláció elleni küzdelemben. A vámok, a geopolitikai kockázatok és a munkaerőhiány növeli az inflációs kockázatokat. Kiemelte, hogy a 2018-ban bevezetett vámok összességében 30 bázisponttal növelték az inflációt, de a jelenlegi intézkedések hatását még nem tudják felmérni.

Az energiatermékek árfolyama csütörtökön egy irányba mozog. Az olajfajták közül az északi-tengeri Brent hordója 1,06 százalékkal állt feljebb délben, 73,3 dolláron, míg az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) 1,01 százalékkal, 69,31 dollárron.

Ez a piaci szegmens is főleg Trump tervezett vám- és szankciós intézkedéseit figyeli, bár a szavainak az Erste elemzői szerint egyre kevesebb hatása van az árakra, mivel a szereplők szerint az amerikai elnök inkább fenyeget, mint cselekszik. Venezuela ellen is készülnek a lépések, főleg az ország olajexportja lehet érintett, ami a Chevronra lehet kedvezőtlen hatással, mivel az amerikai vállalatnak kitermelési érdekeltségei vannak az érintett országban. Emellett továbbra is napirenden van az Irán és Oroszország elleni lépések szigorítása. A Trafigura nevű kereskedő cég szerint az olajárat befolyásoló legfőbb felfelé mutató kockázat az Irán elleni szankciók szigorítása lehet, míg egy orosz-ukrán békekötés lejjebb viheti a nyersolajárakat.

A nemzetközi gázelszámolásoknál irányadó TTF-típus árfolyama kilőtt, 6,78 százalékkal, 44 euró fölé ment fel a rotterdami árutőzsdén.

A nemesfémek viszont lefelé tartanak. Az arany unciája (1 unca=31,1035 gramm) 0,89 százalékkal, 2904 dollárra, az ezüsté 0,32 százalékkal, 32,17 dollárra esett.

Az olajpiachoz hasonlóan a Trump elnök által javasolt vámokra és egyéb intézkedésekre figyel leginkább a piac, ezek ugyanis jelentősen befolyásolhatják a globális konjunktúrát és a kamatok alakulását – mutat rá az Erste. Pénteken jelenik meg a GDP -árindikátor index, ami a Fed által leginkább követett inflációs mutató. A magasabb infláció fékezi a jegybankot, így a kamatcsökkentés elmaradhat vagy később következhet be, mint amire a befektetők számítanak.

A kriptoeszközök szárnyalnak. Az ismertebbek közül a bitcoin árfolyama közel 2,9 százalékkal, 86 186 dollárra, az etheré 1,04 százalékkal, 2337 dollárra, míg a solanáé 4,07 százalékkal, csaknem 140 dollárra ment fel.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Nvidia: egy sima, egy fordított

Vegyes eredményeket tett közzé szerda esti gyorsjelentésében az Nvidia, így a részvény kisebb, 1,5 százalékos mínuszba került a piaczárás után – írja a K&H Értékpapír Zrt. Az előttünk álló negyedévre vonatkozóan 43 milliárd dolláros bevétellel kalkulál az Nvidia vezetősége, ami valamivel magasabb az átlagos 42,3 milliárdos várakozásnál, de nem árulkodik áttörő optimizmusról. A most zárult negyedév során sikerült hozni a várt szinteket, az összbevétel így 39,3 milliárdra nőtt, míg EPS soron 89 centes eredmény mutatkozott, ez utóbbi viszont a legkisebb mértékű felülteljesítés 2022 novembere óta. A cég vezérigazgatója kiemelte, hogy az új Blackwell chipek értékesítése erős volt, így 11 milliárdos bevételt generáltak.

Saját magát veszi a GM

Egy új 6 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot jelentett be szerdán a GM vezetősége, amire nagyobb emelkedéssel reagált az autógyártó árfolyama. A menedzsment emellett 0,15 dollárra emelte a negyedéves osztalék mértékét. A részvényesi juttatások tehát folytatódnak a cégnél, a legutóbbi, január végi gyorsjelentést ezek hiánya miatt nem fogadta jól a piac – értékelt a K&H.

Stratégiát vált a BP

A brit olajvállalat bejelentése szerint 10 milliárd dollárra emeli az éves gáz- és olajbefektetéseit 2027-ig. Az Equilor Befektetési Zrt. beszámolója szerint a bajba jutott energiaipari óriásvállalat azt is közölte, hogy a befektetései éves összegét 13 és 15 milliárd dollár közötti összegre csökkenti ugyanebben az időszakban, míg 2027 végéig mintegy 20 milliárd dollár értékű befektetés elidegenítését tervezi. A vállalat zöld befektetésekre jelentősen alacsonyabb mennyiségben tervez költeni, évente 1,5-2 milliárd dollárt a korábbi 5 milliárd dollár helyett.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24400 24100 24490 +0,54% 0 0 5 627 968 010 HUF 2025-04-17 17:09:59
MOL 2856 2854 2894 -0,49% 0 0 725 555 982 HUF 2025-04-17 17:05:09
MTELEKOM 1620 1606 1628 +0,87% 0 0 382 092 388 HUF 2025-04-17 17:06:13
RICHTER 10280 10280 10480 -0,96% 0 0 720 296 160 HUF 2025-04-17 17:11:53
OPUS 530 527 540 +0,38% 0 0 89 390 360 HUF 2025-04-17 17:08:09
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Trump elintézte: hét hónapja nem volt ilyen olcsó a dollár a magyaroknak
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 08:46
A hosszú hétége alatt is érdemben gyengült a dollár a forinttal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Még csak most jön a vihar – öt jel figyelmeztet a közelgő összeomlásra
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 14:41
A piacok átmeneti nyugalma csalóka lehet.
Részvény / Deviza / Áru Meglódult a forint, érdemes lesz szombaton euróból vagy dollárból is bevásárolni
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 17:32
Mivel az ünnepnapnak számító nagypéntek miatt idehaza zárva tartott a bankközi devizapiac, alacsonyabb forgalomban ugyan, de a forint külföldön hasított.
Részvény / Deviza / Áru Tovább rontották az egyik lakossági állampapír feltételeit
Eidenpenz József | 2025. április 18. 11:19
Több új lakossági állampapírt kínálnak április 23-tól, egy részük kamatozása változatlan, csak a futamidőket hosszabbítják. A magyarok egyik kedvenc állampapírjánál azonban ismét kurtítottak a kamatprémiumon, ami mostanában nem ritkaság. Így is megveszik?
Részvény / Deviza / Áru Nagyobb kedve lesz húsvétolni, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 09:37
A forint erősebben áll, mint ahogyan a hetet kezdte.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP és a Telekom pezsgőzhetett a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 19:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX minimális, 44,94 pontos, 0,05 százalékos csökkenéssel 87 062,04 ponton zárta a csütörtököt. A vezető részvények közül csak az OTP és a Telekom erősödött az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Gyengülő forintot hozott a nyuszi
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 19:16
Gyengült a magyar fizetőeszköz árfolyama az euróval szemben csütörtök estére a reggeli szinthez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.  
Részvény / Deviza / Áru Bejelentést tett a BÉT egy magyar gyógyszeripari cégről
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) fölveszi a terméklistájára a Goodwill Pharma Orvos- és Gyógyszertudományi Nyrt. törzsrészvényeit jövő pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Fontos figyelmeztetés jött, egekben az arany ára
Eidenpenz József | 2025. április 17. 12:40
A részvénypiacok vegyesen teljesítettek ma, a rövid hét utolsó napján, a BUX pluszban áll, a forint kissé gyengül. Az arany viszont újabb rekordot döntött, és szépen tartja magát a bitcoin is. Nyugalomra vágynak a befektetők, jól fogynak a mikrochipek.
Részvény / Deviza / Áru Szemtelenül sokat kell fizetni egy euróért
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:46
Nem túl acélos a magyar fizetőeszköz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG