„A pénzügyi szektorban jól érzékelhető feszültségek, a romló globális hangulat és a görög hitelállomány elképzelhető átalakítása drasztikusan lefékezte a növekedést.” Hofstätter szerint ezért az euróövezetben még átmeneti GDP-csökkenések is bekövetkeznek majd, növekedésre csak 2012 második felében van esély.
„A feltörekvő piacok sem védettek a fejlett országok gazdasági aktivitásának visszaesésétől. Ezeken a piacokon is a GDP gyengülésére számítunk, még ha ennek mértéke meg sem közelíti az euróövezetben és az USA-ban várható csökkenést” – állítja Veronika Lammer elemző. „A magas kockázatkerülési hajlandóság és a negatív reálkamatlábak miatt az arany kilátásai továbbra is kedvezőek.”
Gyengülő gazdasági aktivitás az eurózónában
Az üzleti hangulatot mérő fő mutatók legutóbbi csökkenése és a hitelválság jelentette folyamatos tehertétel miatt a Raiffeisen Research elemzői az eurózóna gazdasági aktivitására vonatkozó kilátások drasztikus romlására számítanak. „Csak az idei év második felében mutatkozik majd meg teljes egészében, mennyire gyenge a gazdasági aktivitás, ugyanis akkorra várakozásaink szerint a legtöbb ország termelése visszaesést mutat majd. Ezért a 2011-es GDP-előrejelzésünket 1,6 százalékra módosítjuk” – mondja Hofstätter. Az elemző meglátása szerint a gazdaság lassulása – mely 2012-ben is érezteti majd hatását – a várható görög csőddel súlyosbítva bizonytalanságot eredményez majd. Emiatt 2012-re mindössze 0,2 százalékos GDP-növekedésre számít.
Az infláció továbbra is jól érzékelhető, valódi gondokat okoz az országok többségében. „A mindennapi fogyasztási cikkek, így az élelmiszer és az üzemanyag esetében erőteljesebb áremelkedés tapasztalható, a megnövekedett szállítási költségek és élelmiszerárak nem eredményezik más termékkategóriák hasonló mértékű áremelkedését” – magyarázza az RBI elemzője. Hofstätter mindössze 1,6 százalékos inflációt vár 2011-re.
Hitelválság az euróövezetben: a negyedik negyedévre várható a hitel következő részletének folyósítása Görögországnak
Hofstätter szerint az euróövezetben tapasztalható folyamatos, kontrollálhatatlan hanyatlás fő oka az, hogy nincs valóban hatásosnak tekinthető megoldás a hitelválságra. „Ha az EU politikusai nem képesek rövid időn belül meggyőző alternatívával előállni ezen a területen, nem lehet tartósan helyreállítani a bizalmat” – mondja a Raiffeisen Research szakértője. „Arra számítunk, hogy Görögország a negyedik negyedévben megkapja a hitel következő részletét, jóváhagyják számára a második mentőcsomagot, és megkezdődik tervbe vett adósságszolgálat-átalakítási programjának végrehajtása.” Addig azonban számos akadályt kell még leküzdeni, és valószínűleg még ennél is tovább tart a hitelválság hosszú távú megoldása körüli felhajtás, ezért Hofstätter szerint a piacokon továbbra is nagy lesz a bizonytalanság.
USA: 2011-re 1,7 százalékos GDP-növekedés várható
Az RBI elemzői 1,7 százalékra teszik az USA GDP-jének növekedését 2011-ben, a 2012-es kilátások azonban megint borúsak. „Figyelembe véve az államadósság-válság megoldási módozatait övező folyamatos vitát az euróövezetben, továbbá azt, hogy drámaian megnőtt a görög adósság további átütemezésének valószínűsége, indokoltnak látjuk a jövő évi GDP-előrejelzésünk módosítását 2 százalékról 1,5 százalékra” – közölte Hofstätter. „Kizárólag a közel 450 millió USD értékű, új gazdaságélénkítő program miatt nem csökkentettük még ennél is szigorúbban előrejelzéseinket.”
Az EKB véget vet a kamatemelési ciklusnak, és 1,5 százalékon tartja irányadó kamatát
A csökkenő inflációs és növekvő gazdasági kockázatok miatt a Raiffeisen Research elemzői arra számítanak, hogy az EKB véget vet a kamatemelési ciklusnak, és változatlan, 1,5 százalékos szinten tartja irányadó kamatát. Tekintve a görög hitelállomány tervbe vett átalakítását, a gazdasági aktivitás gyengülésének kockázata különösen nagy károkat okozhat, és tovább fokozhatja a bankközi piacon uralkodó ideges hangulatot. „Az EKB erre válaszul újra 1 százalékra csökkentheti irányadó kamatát” – jósolja Hofstätter.
2012 elejére 1,20 lehet EUR/USD árfolyam
„A jelenlegi bizonytalan helyzet miatt az EUR/USD árfolyam már most elérte a régi, decemberi előrejelzésünkben szereplő 1,35-ös értéket, de elképzelhető, hogy ez még mindig nem a mélypont. Ha bekövetkezik a görög adósság – szerintünk elkerülhetetlen – átalakítása, az euró 2012 elején 1,20-ra eshet vissza az USD-vel szemben” – magyarázza Hofstätter.
Valószínűtlen az 1,20 alatti EUR/CHF árfolyam
Mivel Svájcban jelenleg nem okoz gondot az infláció, az RBI elemzői abból indulnak ki, hogy az eurózóna hitelválságának súlyosbodása esetén a svájci jegybank (SNB) maga biztosítja a szükséges intervenciós likviditást, hogy magakadályozza az EUR/CHF árfolyam 1,20 alá csökkenését. Csak az euróövezetnek a svájci frank erőteljes likviditásnövekedésével párhuzamosan jelentkező „egzisztenciális” problémái veszélyeztethetnék a rögzített árfolyamot.
A német kötvény mint biztos menedék a befektetőknek
Az euróövezet kötvénypiacát is az államadósság témája határozza meg. „Jóllehet a német kötvények már recessziós szinten állnak, a továbbra is megoldatlan adósságprobléma miatt legalább 2012 közepéig még biztos befektetés formának tekinthetők” – értékelte a helyzetet Hofstätter. Görögország 2012 első negyedévében elképzelhető csődje esetén Hofstätter szerint a német kötvényhozamok átmenetileg új mélypontot érhetnek el.
Tovább esik a részvények és vállalati kötvények árfolyama
„Az átmeneti fellendülések ugyan a magas kockázatú befektetési eszközosztályoknak is kedveznek, a 2012 tavaszáig tartó időszakában mégis a részvények és vállalati kötvények árfolyamának folyamatos esése lesz a jellemző” – ígéri Lammer. Az elemző arra számít, hogy 2012-ben a vállalati nyereségek jelentősen csökkenése, valamint a 2012 közepéig várhatóan fennálló recesszív folyamatok kedvezőtlenül hatnak ezekre a befektetési formákra, attól függetlenül, hogy a piac már beárazott előrehaladott csökkenési trendeket. „Bőséges likviditási tartalékok, és a válság továbbterjedésének kockázatát csökkentő, meggyőző adósságszolgálat-átalakítási tervek 2012 folyamán kihozhatják a legfontosabb gazdasági mutatókat a recessziós hullámvölgyből. Ez olyan helyzetet teremthet, melyben a részvényekhez és vállalati kötvényekhez hasonló, kockázatosabb befektetési formák számára kedvező irányt vehet a trend” – magyarázta az elemző. Lammer abból a feltételezésből indul ki, hogy az elkövetkező hónapokban mind az euróövezet és az USA részvényei, mind az eurózónán kívüli országok részvényei nyomás alá kerülnek.
Bár a feltörekvő piacok gazdasága kedvezőbb képet mutat, itt is a növekedés lassulása várható, egyrészt a fejlett országokba irányuló export visszaesése, másrészt az egyes országokban megemelt kamatok miatt. „A részvénypiacok alakulása megfelelt a fejlett piacokénak, és valószínűleg jobban át tudják vészelni a várható eseményeket, köszönhetően a kismértékű eladósodottságnak és a kedvezőbb hosszú távú növekedési kilátásoknak. Korai lenne még azonban azt állítani, hogy minden rendben van” – állítja Lammer. A feltörekvő országok devizái a szélsőséges kockázatkerülés közepette nemrég olyan erős eladási nyomás alá kerültek, hogy ismét vonzóvá válhatnak a spekulatív befektetők számára.
Eszközallokáció: a magas kockázatú eszközosztályok alulsúlyozása
Lammer a magas kockázatú befektetési eszközosztályok alulsúlyozását javasolja, mert a negyedik negyedévben ezek ismét megsínylik a befektetők kockázatkerülő magatartását: „Javaslom egyrészről a részvények alulsúlyozását három százalékponttal, másrészről pedig a kockázatos kötvénykategóriák alulsúlyozását is. Ez a kombináció figyelembe veszi az egyes eszközosztályok olcsó értékeléseit, ugyanakkor az USD-ben fennálló befektetések és az államkötvények felülsúlyozásával tompítja a nagy volatilitást. A kockázatkerülés növekedése által jellemzett időszakokban az amerikai dollár erősödése jellemző az euróval szemben, ezért nyújt a felülsúlyozás jó védelmet az elfogadott részvénykockázat ellen” – mondja Lammer.
Az euróövezetben jelentkező hitelválságnak köszönhetően az arany 1 900 dolláros unciánkénti árával máris rekordot döntött. „Ez az óriási mértékű és gyors áremelkedés főként annak tudható be, hogy a befektetők a biztonságosabb befektetési formák felé menekülnek. A legutóbbi korrekció újabb lehetőséget kínál a befektetésre. A fundamentális elemzésre építő előrejelzési modellünk szerint az arany ára 2012 végéig 2200 USD-re emelkedhet” – mondja Lammer. A modell különösen nagy súlyt fektet a reálkamatlábakra, melyek az előrejelzés szerint negatívak maradnak. Makrogazdasági szempontból az arany áremelkedésének elengedhetetlen feltétele a reálkamat alacsony szintje és az USD kereskedelmileg súlyozott árfolyamának gyengülése. „Az amerikai jegybank bejelentése, miszerint hosszabb időn át nem várható kamatemelés, továbbá az euróövezetben a kamatcsökkenésre vonatkozó várakozások is azt a nézetünket támasztják alá, hogy az arany kilátásai tartósan kedvezőek maradnak” – fejtette ki Lammer.
Privátbankár