Gyönyörű emelkedéssel kezdték a hetet az európai tőzsdeindexek, aminek az egyik oka az volt, hogy jó hírek érkeztek a kínai gazdaságból. A kínai iparvállalatok eredményessége augusztusban a vártnál sokkal jobb volt. A német DAX 2,2, a francia CAC 1,6 százalékkal megy fel, 1,2 százalék az emelkedés Londonban. Az amerikai határidős indexek is optimizmust tükröznek egy százalék körüli emelkedéssel.
Varsóban 1,7 százalékkal megy fel az index, Budapesten 1,9 százaléknál tartunk. A magyar piacot a Mol 4,6 százalékos emelkedése húzza, ez 1631 forintos árfolyamot jelent. Az OTP 1,7, a Richter 0,4, az Opus 1,6 százalékos emelkedést ért el eddig, a Telekom stagnál.
Ezért ment fel a Mol
A forint kissé gyengül, 363,40 az euró, 40 fillérrel a péntek esti felett. A dollár gyengül, 1,1643 az euróval szembeni középárfolyam. Esik az arany és az ezüst, egy százalék körüli mértékben süllyed a kőolaj is. Felélénkült a kriptodeviza-piac, a Bitcoin ismét a 11 ezer dollárt ostromolja.
A Mol Igazgatósága döntött maximum öt százaléknyi saját részvény megvásárlásának elindításáról – tették közzé. Ez 40,97 millió darabot jelent, a mai árfolyamon 66,8 milliárd forintot is érhet, aminek megvásárlására a felhatalmazás egy évre szól. Alighanem ez magyarázza a papír mai nagy ugrását.
Az újabb mentőcsomag ígérete
Továbbra is van esély a megállapodásra az amerikai pártok között a fiskális élénkítésről még a választások előtt – írta az Erste Befektetési Zrt.
Így nyilatkoztak a republikánus és a demokrata vezetők is. Utóbbiak képviselőházi vezetője, Nancy Pelosi szerint továbbra is van esély arra, hogy megegyezzenek a republikánusokkal egy újabb fiskális stimulusról. Szerinte pártja hamarosan előáll az újabb javaslattal, aminek 2400 milliárd dollár lehet a keretösszege. A republikánusok pedig már a múlt hét vége óta dolgoznak a korábbi tervek módosításán. Ennek örültek és örülnek a befektetők, ami emelkedést hozott pénteken az amerikai piacokon. A jó hangulat ma is kitart, sőt átterjedt az ázsiai és az európai piacokra is.
Trump adóügyei
Közben a New York Times megszerezte Trump és cégeinek adóbevallását, ami egyértelműen Biden malmára hajtja a vizet. Egyes években külföldön jóval több adót fizetett, mint az Egyesült Államokban, vagy lényegében egyáltalán nem fizetett adót otthon.
A Brexit-tárgyalások is kritikus időszakba érkeztek, ha nem történik sürgősen előrehaladás, nem lesz tartható az októberi határidő – írta a Bloomberg.com.
Benzin– és dízeltilalom Németországban?
A Ford, a Nissan és a BMW új elektromos modelleket mutattak be a hétvégén nyílt pekingi autókiállításon, amelyet szigorú járványügyi intézkedések mellett tartottak meg.
Marcus Söder bajor miniszterelnök pedig kijelentette, hogy támogat egy olyasféle határidőt, mint Kaliforniában, ahol 2035-től meg akarják tiltani a hagyományos üzemanyagú autók forgalomba hozatalát. (Pedig Bajorországban működik a BMW és az Audi központi egysége.) Persze ilyen rendelkezést nem tartományi, hanem szövetségi szinten kell szerinte meghozni. Addig is kedvezményekkel kéne szerinte a környezetbarát megoldások felé terelni a fogyasztókat.
Mi lesz veled, TikTok?
Nem fejeződött még be a tárgyalássorozat a ByteDance, a Walmart és az Oracle között az új TikTok Global céggel kapcsolatban – írta a KBC Equitas.
A Trump-kormányzat rendeletben tett utasítást az alkalmazás amerikai letöltésének betiltására, azonban egy amerikai szövetségi bíróság átmenetileg blokkolta az intézkedést. Novemberig azonban mindenképp be kell fejezni az ügyletet a három cég között, mivel akkor az alkalmazás teljes használata betiltásra kerülhet az Egyesült Államokban.
Fúziós hullám
Szintén jó hatással volt a mai tőzsdei hangulatra a kibontakozó vállalat egyesülési és felvásárlási hullám. Ezzel kapcsolatos hírek címszavakban:
- Az ArcelorMittal 5,7 százalékkal emelkedik a Cleveland-Cliffs ajánlatának hatására.
- A William Hill (WMH) 12 százalékkal esik a pénzeki 40 százalékos emelkedést követően, miután ajánlatot kapott az Apollo private equity-cégtől és a Caesars kaszinóóriástól.
- A HSBC (HSBA) tíz százalékkal ugrott meg, mivel a kínai Ping An biztosító növelte benne levő részesedését.
Nem remekelt a Siemens Energy
A tőzsdére frissen bevezetett, a Siemens csoportról leválasztott Siemens Energy viszont eléggé lagymatagon kezdett, 22 euró körül, de 20 euró alá is benézett. A szakértők előzetesen a 24-30 euró közötti sávban várták.
A bevezetés egyébként úgy történt, hogy minden Siemens részvényes két részvénye után egy Siemens Energy-részvényt kapott a számláján jóváírva. Így a Siemens Energy 55 százalékát osztották ki a részvényesek között. További 35,1 százalék az anyavállalatnál maradt, 9,9 százalék pedig a Siemens nyugdíjalapjainál található. A cég mintegy 16 milliárd eurót ér a 22 eurós árfolyamon számolva – írta az N-tv.de.