Szerdán sem volt jó napja a magyar tőzsdének, a befektetők úgy tűnik „rákönyököltek” az eladás gombra. A nagy papírok többsége veszített az értékéből, így a BUX is hatalmasat esett, a magyar tőzsde 4,8 százalékos mínusszal zárt. Ezzel az egyik leggyengébben teljesítő európai tőzsde volt a magyar.
Az esésben az OTP vitte a prímet, hiszen közel 8 százalékot veszített az értékéből, és 11830 forinton zárt. A bankpapír esetében a felerősödő kockázatok több irányból is fenyegetik az eredményességét. Egyrészt a világszerte várható kamatcsökkentések visszavethetik az általa elért margint (a betéti és a hitelkamatok közötti különbözetet), ami ronthatja az eredményességét. A gazdasági bizonytalanság növekvő fizetésképtelenséggel is fenyeget, így vélhetőleg a következő időszakban ismét számottevően emelkedhet a nemteljesítő hitelek aránya. A pénzügyi vállalkozás szempontjából ezeken túl az is kockázatot jelent, hogy Európa számos országában recesszió fenyeget a koronavírus járvány miatt, a gyengébb gazdasági aktivitás pedig várhatóan a bank forgalmára is negatívan fog hatni.
Ha a nagyobb forgalmú papírokat nézzük, akkor az OTP-nél is jobban zuhant az Opus papírja, a részvény 17 százalékot veszített értékéből és 174 forinton fejezte be a kereskedést. Ilyen alacsony szinten utoljára 2017 nyarán állt a részvény. A papír, amely néhány éve növekedésben volt világcsúcstartó idén eddig inkább negatív rekorder lehet, ugyanis nem egészen 2,5 hónap alatt értékének közel 50 százalékát elveszítette.
A Mol részvényesek is szomorú napok vannak túl, a magyar olajrészvény 5,2 százalékkal gyengült. Ennél sokkal kisebb veszteséget, 2,3 százalékost szenvedett el a Magyar Telekom. Árral szemben úszott a Richter, amely fél százalékkal tudott növekedni. Nagy kérdés persze a gyógyszergyártó vállalat papírjai kapcsán, hogy a befektetők számolnak-e azzal a kockázati tényezővel, amely a kormány mai bejelentéséből fakad, a kihirdetett veszélyhelyzetben ugyanis az állam jogosulttá válik, hogy akár a társaság vezetését is átvegye. Bár erre jelen pillanatban nem fog sor kerülni, de a Richter azon potenciális vállalatok között van, ahol logikusan felmerül ennek a lehetősége.
A mai eséssel egyébként minden hazai vállalat papírja a tavaly decemberi záróérték alá került. Legjobb helyzetben az egy százaléknál kisebb veszteséget elszenvedő Richter van, míg a negatív oldalon az 50 százalékos mínuszt elszenvedők, az EHEO, a Nutex és az Opus vannak.
A vezető európai tőzsdéken csak kisebb mínuszok voltak a zárás előtt, a német Dax fél, és a francia CAC40 fél százalék körül esett, míg az angol FTSE 1,5 százalékot. Ellenben a Wall Streeten újra nekiestek a piacnak az eladók, és a Dow ismét 1000 pont feletti zuhanást mutat, így közel 5 százalékkal van az egy nappal korábbi záróértéke alatt.