Ronda ügybe keveredtek a német autógyártók
A pénteki esés után hétfőn sincs nagy hangulat a tőzsdéken, az európai indexek nagy többsége mínuszban van délelőtt. A vezető nyugat-európai indexek közül a frankfurti DAX a leggyengébb 0,4 százalék körüli csökkenéssel.
Az európai részvények közül nem meglepő módon továbbra is a német autógyártók esnek leginkább: pénteken a Der Spiegel cikke alapján robbant be a hír, hogy mind az öt vezető német autógyártó társaság, így a Volkswagen, az Audi, a Porsche, a BMW és a Daimler is érintett a legújabb kartellgyanúban. Az öt gyártó a kilencvenes évek óta egyeztethet titokban az árakról, a német gazdaság történetének legnagyobb kartellügye lehet belőle. Egy órával a nyitás után 3 százalék körüli mínuszban járt a Volkswagen, a Daimler, a BMW és a Porsche részvények árfolyama is.
Az biztos, hogy hamarosan további kínos részletek kerülhetnek napvilágra az ügyről - az online tőzsdézők közül is sokan ülnek majd még fel a napokban a short-vonatra.
Adják a Mészáros-papírokat
A BUX is gyengén kezdett, de jó egy órával a nyitás után már a pénteki záróérték közelébe emelkedett a magyar index - köszönhető ez annak, hogy a nyitásban még fél százalék körüli Mol mostanra már majdnem pluszban jár. Sokáig mindenesetre nem tudott itt megkapaszkodni az index:
A BUX alakulása délelőtt - forrás: BÉT. Friss árfolyamok >> |
A bluechipek közül az OTP 0,3 százalékos veszteséggel forog, a Richter és a Magyar Telekom viszont pár tizedszázalékos pluszban. A legnagyobb forgalma a Mészáros-papíroknak van, az irány viszont lefelé tart: az Opimus és a Konzum is másfél százalékot veszített kora délelőtt értékéből.
Persze hétfőre is jutott egy Mészáros-bevásárlásos hír: Az Opimus és a résztulajdonában lévő Status tőkealapkezelő megvásárolta Takarékinfó informatikai szolgáltató vállalat közel felét - ez a cég egyebek mellett a Takarékbank és a takarékszövetkezeti integráció szoftverszállítója.
Olyan erős a forint, hogy az már fáj?
Nagyon jó erőben van viszont a forint, az euró jegyzése ismét a 305 forintos támaszt ostromolja. Ma még a forintnál is jobban hasít a lengyel zloty, ami 0,7 százalékot erősödött az euróval szemben.
Az EUR/HUF alakulása idén. Friss árfolyamok >> |
Ez a 305 forintos szint abszolút idei csúcsot jelent a forintnak, és biztosan kezd kényelmetlen lenni a Magyar Nemzeti Banknak - a jegybanknak van mozgástere a forint gyengítésére, kérdés, hogy mennyire zavarja az erős szint.
Korábban összeszedtük, mi szól a forint erősödése és gyengülése mellett: A forinterősödésben hívők legfőbb érve általában az, hogy a fundamentumok (az alapvető makrogazdasági folyamatok) ezt támogatják. Az országba ömlenek az EU-s támogatások, a külkereskedelmi egyenlegünk komolyan pozitív, a devizahitelek visszafizetéséhez sem kell már eurót vásárolnia szinte senkinek. Összességében túlkínálat van devizából, ami persze lefelé nyomja az árát. A forintgyengülésben gondolkodók általában azt mondják, hogy az MNB jelenlegi vezetése nem szereti a túl erős forintot. Egyrészt a gazdaság élénkítéséhez erős exportot képzelnek el, amihez a gyengébb forint is hozzájárul, mivel az jó az exportőröknek. Másrészt sokan úgy vélik, kell a forintgyengülésből származó árfolyamnyereség, hogy a jegybank nyereséges maradhasson. |
Olcsóbb az olaj
Az olaj ára csökkent hétfőn, a befektetők a vezető olajtermelő országok vezetőinek találkozóját figyelik: a nagy kérdés, hogy sikerül-e Nigériát és Líbiát bevonni az árak megtámasztását célzó kitermelés-korlátozási megállapodásba.