Elon Musk, az egyébként zseniális vállalkozó teljesen szokatlan módon a tőzsdei kereskedés közben kezdett a Twitteren az árfolyamot erősen befolyásoló információt, avagy véleményt, elképzelést közzétenni, ami egyrészt tiltott árfolyam manipulációnak minősül, másrészt eleve igen rossz fényt vett arra, aki elköveti, pláne, ha az a világ egyik leghíresebb embere, a vállalkozások és újítások egyik úttörője.
Különös ötlet
A Tesla-vezér arról kezdett Twitter-üzeneteket kiírogatni a kereskedés közepén, hogy az akkor 340 dolláron álló papírokat kivásároltatja meg nem nevezett befektetőkkel, sokkal magasabb, 420 dolláros áron, hogy ne kelljen a tőzsdén maradnia és a nyilvánossággal járó követelményeknek eleget tenni. Egy ilyen, eleve drága részvény esetében azonban merőben szokatlan és valószínűtlen ügyletről lenne szó, így érthetően sokan kétségbe vonják a realitását, azt pedig pláne, hogy meg is lenne már szervezve a kivásárlás.
Átgondolta?
Jó eséllyel még csak külön nyereségre sem törekedett Musk, egyszerűen csak megharagudott a shortosokra, akik részvényének esésére játszottak, őket akarta kiugratni, de ez nem változtat azon a tényen, hogy ez tiltott cselekmény. Még ha egy konkrét, megalapozott tervet, tényt jelent be, azt sem lett volna szabad a Twitteren, hanem egy, a tőzsde által is jóváhagyott hivatalos helyen, lehetőleg a kereskedési időn kívül, vagy ha közben, akkor a részvények kereskedésének előzetes felfüggesztésével.
A vádak
Az egyik perelő befektető szerint a tweetek hamisak voltak és félrevezetőek, kifejezetten az árfolyam jelentős mértékű felverését szolgálták rövid idő alatt. A másik kereset szerint Musk mesterségesen próbálta felfújni a részvényárat és ezzel megsértette a szövetségi értékpapír-törvényeket. A Tesla a Reuters szerint eddig nem reagált a fejleményekre.
Musk augusztus 7-ediki „csippantásai” 13 százalékkal verték fel az árfolyamot az előző napi záráshoz képest, azóta ennek kétharmadát visszaadta az ár, részben arra a hírre, az amerikai értékpapír felügyelet vizsgálódni kezdett az ügyben. Musk nem szolgált bizonyítékkal arra, hogy valóban megalapozott lenne a kivásárlási ügylet, amiről twittelt, és rendelkezésre állna a kivásárlásra szánt pénz, ugyanakkor a feljelentők még nem bizonyították az ellenkezőjét.