A múlt hétvégi csúnya, kétnapos, főleg az Egyesült Államok részvénypiacára jellemző tőzsdei áresés után ma odaát zárva lesz a tőzsde a munka ünnepe (Labor Day) miatt. Európában viszont megnyugvás tapasztalható, a Stoxx 600 index egy százalékkal emelkedik. Nagyjából ennyi a frankfurti, párizsi, londoni tőzsde többlete is.
Reggel Ázsiában viszont estek az indexek, Kínában kettő, Japánban fél, Hongkongban bő egy százalék körüli mértékben. Ez még főleg a pénteki amerikai áresések utóhatása lehet, bár ismét tömeges letartóztatások voltak Hong Kongban is. Pedig nem jöttek jó hírek Európából, a német ipari kibocsátásról szóló reggeli adat nagy csalódást okozott.
Az EKB-n az elemzők szeme
Júliusban csak 1,2 százalékos volt az emelkedés, miközben az elemzők 4,7 százalékra számítottak. Ezzel a júliusi szint még mindig 11 százalékkal van a vírusválság előtti szint alatt. Az elemzők most attól tartanak, hogy a válságból való kilábalás lassabb lesz annál, mint amire számítottak. A tőzsdei emelkedés magyarázata, hogy a Sentix konjunktúra-hangulatindex szeptemberi értéke viszont kedvező volt.
Az adatok egyébként a csütörtöki EKB-tanácskozást még inkább előtérbe helyezik. Bár nem várnak konkrét változtatást a monetáris kondíciókban, az elemzők nagyon fognak figyelni arra, hogy milyen gazdasági pályát jósol a bankok bankja. Elárul-e esetleg valamit a stratégiájának jövőbeli változásáról, ahogy ezt a Federal Reserve (Fed) nemrég tette.
360 forintnál az euró
A hazai BUX index egy kicsit lemaradt Európától, csak 0,3 százalékkal megy fel. Ennyivel drágul az OTP is, a Mol fél százalékkal megy fel, a Richter 0,2 százalékkal esik. Két százalékkal süllyedt az Opus, egy százalékkal drágul a Magyar Telekom. Az euró/dollár alig változik, a forint kissé gyengül, de még pár fillérrel 360 alatt van az euró.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az olaj ismét másfél–két százalékkal esik, ezzel a WTI 39, a Brent pedig 42 dollárra ért. Két százalékkal süllyed az amerikai földgáz is. Az olajár esését állítólag az okozza, hogy Szaúd-Arábia csökkentette az Ázsiába irányuló exportjának árszintjét.
Kemény Brexit, puha font
Magyarországon egyébként új és új rekordot dönt az egy nap alatt regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma. Sorra zárják az oktatási intézményeket. Becslések szerint összesen százezer koronavírus-fertőzött is lehet az országban. Gazdasági szempontból azonban jó hír, hogy az EU több állama a két hetes karantén idejének rövidítését támogatja.
Folytatódnak a Brexit-tárgyalások, vészesen fogy az idő az október 15-i határidő előtt. Boris Johnson brit miniszterelnök azonban a sajtó szerint eltökélt, és megállapodás nélkül is hajlandó lesz felállni a tárgyalóasztaltól. A font mindenesetre nyilatkozata nyomán jókora esésbe kezdett.
Mennyi volt a hazai infláció?
Sok makroadat érkezik a héten. Reggel kereskedelmimérleg-adatok érkeztek Kínából, de vegyes képet mutattak – írta a KBC Equitas.
Az export közel tíz százalékkal nőtt éves összevetésben, ami a vártnál jobb. Az import azonban 2,5 százalékkal esett vissza, pedig itt is növekedésre számítottak az elemzők. Holnap az eurózónás második negyedéves GDP harmadik olvasatára figyelhetünk. Szerdán a magyar és a kínai inflációs adatok, valamint az amerikai lakáshitel-kérelmekre vonatkozó adatok lehetnek érdekesek. Csütörtökön az EKB kamatdöntésre, valamint az azt követő sajtótájékoztatóra figyelhet a piac. Ezen a napon heti munkanélküliségi számok is érkeznek az USA-ból. Pénteken augusztusi inflációs számok érkeznek Németországból és az USA-ból.
Ezért zuhant a Tesla
Ebben a negyedévben is kihagyták a Teslát az S&P 500 indexből – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Az autógyártó a hír hatásárára hét százalékot zuhant a zárás utáni kereskedésben. A felülvizsgálást végző bizottság az Etsy-t, Teradyne-t és a Catalent-et adta hozzá az indexhez. Néhány Tesla-befektető arra számított, hogy bekerül a cég ebben a negyedévben, miután a negyedik egymást követő negyedéves jelentésében is nyereségről számolt be a cég júliusban.
A kisbefektetői mánia és a Softbank
Megint egy új mánia, az úgynevezett YOLO (you only live once=egyszer élünk) effektus okozta az elmúlt hónapok nagy rally-ját – írta az Erste Befektetési Zrt.
A piaci szereplők, látva a nagy emelkedést, hatalmas vételi opciós pozíciókat építettek ki, ami valójában egy tőkeáttételes pozíció. A kiírónak ennek során pozíciójának fedezésére folyamatosan egyre több részvényt kell vásárolnia. Ezek a pozíciók főleg néhány nagy technológiai részvényre koncentrálódtak (Salesforce, Google, Amazon, Facebook, Netflix). Sok kisbefektető mellett a Softbank játszott jelentős szerepet, amely négymilliárd dollár értéken épített ki vételi pozíciókat. (…) Azt gondoljuk, hogy az elkövetkező két hónap inkább a korrekcióról fog szólni, de azt is gondoljuk, hogy lesznek emelkedések ebben a korrekcióban – írta a brókercég.
IPO-mánia Európában is?
A nagy emelkedésen átesett részvénypiacok jelensége, mellékterméke rendszerint a tőzsdére lépések (elsődleges részvénykibocsátások, IPO-k) iránti lelkesedés növekedése.
Ez eddig inkább az Egyesült Államokban és Ázsiában folyt, de most az európai IPO-piacon is vannak életjelek. Egy kis német lakóautó-gyártó, egy londoni online kiskereskedő és a német Springer Nature tudományos kiadó is lépni készül. A Sanofi SA gyógyszeripari óriás pedig a gyógyszer-összetevőkre szakosodott leányvállalatának részvényeit értékesítené tőzsdén keresztül a következő hónapokban. Mindez azonban még nem ér az ázsiai és amerikai behemótok nyomába, amelyek között társkereső alkalmazás, önvezető autókkal foglalkozó cég és technológiai óriás is van – írta a Bloomberg.com.