6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Bár reggel Ázsiában még estek az indexek, Európában emelkedés jött, annak ellenére, hogy a német ipari termelés nem jól alakult. Az euró/forint hozzátapadt a 360-as szinthez, a BUX index valamelyest alulteljesítő, az olajár tovább süllyed. A héten számos adat érkezik, így megtudjuk, mennyi volt itthon az infláció augusztusban. Nő kontinensünkön a részvénykibocsátások száma.

A múlt hétvégi csúnya, kétnapos, főleg az Egyesült Államok részvénypiacára jellemző tőzsdei áresés után ma odaát zárva lesz a tőzsde a munka ünnepe (Labor Day) miatt. Európában viszont megnyugvás tapasztalható, a Stoxx 600 index egy százalékkal emelkedik. Nagyjából ennyi a frankfurti, párizsi, londoni tőzsde többlete is.

Reggel Ázsiában viszont estek az indexek, Kínában kettő, Japánban fél, Hongkongban bő egy százalék körüli mértékben. Ez még főleg a pénteki amerikai áresések utóhatása lehet, bár ismét tömeges letartóztatások voltak Hong Kongban is. Pedig nem jöttek jó hírek Európából, a német ipari kibocsátásról szóló reggeli adat nagy csalódást okozott.

Az EKB-n az elemzők szeme

Júliusban csak 1,2 százalékos volt az emelkedés, miközben az elemzők 4,7 százalékra számítottak. Ezzel a júliusi szint még mindig 11 százalékkal van a vírusválság előtti szint alatt. Az elemzők most attól tartanak, hogy a válságból való kilábalás lassabb lesz annál, mint amire számítottak. A tőzsdei emelkedés magyarázata, hogy a Sentix konjunktúra-hangulatindex szeptemberi értéke viszont kedvező volt. 

Az adatok egyébként a csütörtöki EKB-tanácskozást még inkább előtérbe helyezik. Bár nem várnak konkrét változtatást a monetáris kondíciókban, az elemzők nagyon fognak figyelni arra, hogy milyen gazdasági pályát jósol a bankok bankja. Elárul-e esetleg valamit a stratégiájának jövőbeli változásáról, ahogy ezt a Federal Reserve (Fed) nemrég tette.

360 forintnál az euró

A hazai BUX index egy kicsit lemaradt Európától, csak 0,3 százalékkal megy fel. Ennyivel drágul az OTP is, a Mol fél százalékkal megy fel, a Richter 0,2 százalékkal esik. Két százalékkal süllyedt az Opus, egy százalékkal drágul a Magyar Telekom. Az euró/dollár alig változik, a forint kissé gyengül, de még pár fillérrel 360 alatt van az euró.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Az olaj ismét másfél–két százalékkal esik, ezzel a WTI 39, a Brent pedig 42 dollárra ért. Két százalékkal süllyed az amerikai földgáz is. Az olajár esését állítólag az okozza, hogy Szaúd-Arábia csökkentette az Ázsiába irányuló exportjának árszintjét.

Kemény Brexit, puha font

Magyarországon egyébként új és új rekordot dönt az egy nap alatt regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma. Sorra zárják az oktatási intézményeket. Becslések szerint összesen százezer koronavírus-fertőzött is lehet az országban. Gazdasági szempontból azonban jó hír, hogy az EU több állama a két hetes karantén idejének rövidítését támogatja.

Folytatódnak a Brexit-tárgyalások, vészesen fogy az idő az október 15-i határidő előtt. Boris Johnson brit miniszterelnök azonban a sajtó szerint eltökélt, és megállapodás nélkül is hajlandó lesz felállni a tárgyalóasztaltól. A font mindenesetre nyilatkozata nyomán jókora esésbe kezdett.

Mennyi volt a hazai infláció?

Sok makroadat érkezik a héten. Reggel kereskedelmimérleg-adatok érkeztek Kínából, de vegyes képet mutattak – írta a KBC Equitas.

Az export közel tíz százalékkal nőtt éves összevetésben, ami a vártnál jobb. Az import azonban 2,5 százalékkal esett vissza, pedig itt is növekedésre számítottak az elemzők. Holnap az eurózónás második negyedéves GDP harmadik olvasatára figyelhetünk. Szerdán a magyar és a kínai inflációs adatok, valamint az amerikai lakáshitel-kérelmekre vonatkozó adatok lehetnek érdekesek. Csütörtökön az EKB kamatdöntésre, valamint az azt követő sajtótájékoztatóra figyelhet a piac. Ezen a napon heti munkanélküliségi számok is érkeznek az USA-ból. Pénteken augusztusi inflációs számok érkeznek Németországból és az USA-ból.

Ezért zuhant a Tesla

Ebben a negyedévben is kihagyták a Teslát az S&P 500 indexből – írta az Equilor Befektetési Zrt.

Az autógyártó a hír hatásárára hét százalékot zuhant a zárás utáni kereskedésben. A felülvizsgálást végző bizottság az Etsy-t, Teradyne-t és a Catalent-et adta hozzá az indexhez. Néhány Tesla-befektető arra számított, hogy bekerül a cég ebben a negyedévben, miután a negyedik egymást követő negyedéves jelentésében is nyereségről számolt be a cég júliusban.

A kisbefektetői mánia és a Softbank

Megint egy új mánia, az úgynevezett YOLO (you only live once=egyszer élünk) effektus okozta az elmúlt hónapok nagy rally-ját – írta az Erste Befektetési Zrt.

A piaci szereplők, látva a nagy emelkedést, hatalmas vételi opciós pozíciókat építettek ki, ami valójában egy tőkeáttételes pozíció. A kiírónak ennek során pozíciójának fedezésére folyamatosan egyre több részvényt kell vásárolnia. Ezek a pozíciók főleg néhány nagy technológiai részvényre koncentrálódtak (Salesforce, Google, Amazon, Facebook, Netflix). Sok kisbefektető mellett a Softbank játszott jelentős szerepet, amely négymilliárd dollár értéken épített ki vételi pozíciókat. (…) Azt gondoljuk, hogy az elkövetkező két hónap inkább a korrekcióról fog szólni, de azt is gondoljuk, hogy lesznek emelkedések ebben a korrekcióban írta a brókercég.

IPO-mánia Európában is?

A nagy emelkedésen átesett részvénypiacok jelensége, mellékterméke rendszerint a tőzsdére lépések (elsődleges részvénykibocsátások, IPO-k) iránti lelkesedés növekedése.

Ez eddig inkább az Egyesült Államokban és Ázsiában folyt, de most az európai IPO-piacon is vannak életjelek. Egy kis német lakóautó-gyártó, egy londoni online kiskereskedő és a német Springer Nature tudományos kiadó is lépni készül. A Sanofi SA gyógyszeripari óriás pedig a gyógyszer-összetevőkre szakosodott leányvállalatának részvényeit értékesítené tőzsdén keresztül a következő hónapokban. Mindez azonban még nem ér az ázsiai és amerikai behemótok nyomába, amelyek között társkereső alkalmazás, önvezető autókkal foglalkozó cég és technológiai óriás is van – írta a Bloomberg.com.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24590 24200 24690 -2,03% 24590 24610 3 560 222 860 HUF 2025-04-03 10:18:19
MOL 3066 3000 3066 +0,13% 3060 3066 636 615 002 HUF 2025-04-03 10:18:28
MTELEKOM 1536 1522 1564 -2,29% 1536 1542 690 766 296 HUF 2025-04-03 10:18:48
RICHTER 10470 10220 10470 +0,58% 10430 10460 325 352 890 HUF 2025-04-03 10:16:37
OPUS 542 538 546 -1,45% 542 543 13 106 100 HUF 2025-04-03 09:51:56
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Tíz perc alatt 4,4 százalékot esett a Nikkei Trump bejelentése után
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:09
Az importvámok híre sokkolta az ázsiai pénzpiacokat. 
Részvény / Deviza / Áru Komoly csatába keveredett a forint a legnagyobb devizákkal
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:52
Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzésekhez képest a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Estére bombaformába került a forint, elesett a 400 eurós szint
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 19:11
A hazai fizetőeszköz egyetlen nap alatt nagyot erősödött, az euróval szemben megint a 400-as határ alé került.
Részvény / Deviza / Áru Trump szigorával szemben csak a Mol dacolt
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 18:48
Az amerikai elnök büntetővámjainak híre rontotta a nemzetközi hangulatot, amitől rendesen megremegett a pesti börze, egy fő aktor kivételével.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi fordulat jöhet: már megkezdődött a helyezkedés
Csernátony Csaba | 2025. április 2. 11:55
Mindenki arra kíváncsi, hogy milyen feltételekkel indul az új kereskedelmi háború. A jövő pedig minimum kérdéses. 
Részvény / Deviza / Áru Erősebb lett a forint, mint amilyen korábban volt
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 07:56
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Márciusban stabil forgalom mellett jutott csúcsra a BUX
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,77 százalékos növekedést követően, 88 686,46 ponton zárta a márciusi hónapot.
Részvény / Deviza / Áru Ezért gyenge a forint és a BUX, óvakodj a Trumpoktól!
Eidenpenz József | 2025. április 1. 12:34
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG