Lerövidíthetik a kötelező karantén hosszát az Európai Unióban azok számára, akik koronavírus-fertőzöttség szempontjából kockázatosnak ítélt térségből térnek haza.
Kevesebb is elég?
Jens Spahn, az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét betöltő német kormány egészségügyi miniszterének tájékoztatása szerint uniós kollégáival abban egyezett meg, hogy a jelenlegi 14 helyett minimum 10 napra kell majd elkülöníteni magukat az erre kötelezett személyeknek.
Spahn szerint emellett vizsgálják annak lehetőségét, hogy negatív koronavírus-teszt esetén öt napra csökkentik a karantén időtartamát.
Még radikálisabb lépést fontolgat Franciaország: a kormány a védelmi tanács keddi ülése után
a jelenlegi idő felére, hét napra csökkentheti a karantén idejét.
Több tanulmány is kimutatta ugyanis, hogy a vírushordozók csupán a tüntetek megjelenését követő első öt napban fertőznek, utána már nem.
Magyarországon jelenleg 14 napig nem érintkezhet a külvilággal az, aki külföldről érkezik haza (és nem tesztelteti magát), vagy akinél általában felmerül a fertőzés gyanúja.
Jens Spahn szerint egyébként nem az a kérdés, hogy valamely megoldás helyes vagy helytelen, mert nemcsak a 10 vagy a 14, hanem akár a 20 napig tartó karantén mellett is fel lehet sorakoztatni érveket.
Az egészségügyi tényezők mellett ugyanakkor a gazdasági és társadalmi hatásokat is mérlegelni kell.
Spahn szerint egyes uniós tagállamok óvatosabbak, és továbbra is 10 napnál hosszabb karantént szeretnének.
A miniszter ismertette a Robert Koch országos közegészségügyi intézet számításait is, amely szerint a 14 napos karantén-kötelezettség esetén (kockázatos területekről tünetmentesen hazatérők esetében) száz fertőzött közül kettőt nem szűr ki a járványvédelmi intézményrendszer, 10 napos karantén esetén pedig négyet.
Globális helyzet
Ami az aktuális helyzetet illeti, Európán belül Nagy-Britanniában járt eddig a legtöbb halálesettel a koronavírus: csaknem 42 ezren hunytak el. Olaszországban 35,5 ezren, Franciaországban csaknem 31 ezren, Spanyolországban 29,5 ezren, Németországban több mint 9300-an vesztették az életüket.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 5835 áldozatot regisztráltak. (Háttéranyagunk: bejött-e a karanténmentes válságkezelés?)
Az elmúlt hetekben, hónapokban számos országban megugrott a diagnosztizált, új fertőzöttek száma.
Igaz, eközben általában nőtt a tesztek száma is, a koronavírussal összefüggésben elhunytak száma viszont viszonylag alacsonyan maradt. (Háttéranyagunk: a halálozásokat tekintve nincs második hullám.)
Globálisan a legtöbb áldozat az Egyesült Államokban (189 ezer), Brazíliában (127 ezer), Indiában (72 ezer) és Mexikóban (67,5 ezer) van.
Világszerte 27,1 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Több mint 880 ezren vesztették az életüket, 18,1 millióan meggyógyultak.