A tegnapi csúnya, hónapok óta nem látott mértékű zuhanás az amerikai részvénypiacon ma is éreztette hatását. A japán, kínai, hongkongi, indiai indexek egy százalék körüli süllyedéssel fejezték be a kereskedést. Európában is mínuszban kezdtek a tőzsdeindexek, onnan azonban nemsokára felfelé indultak el. Tizenegy óra körül fél százalék körüli pluszban tartózkodott a Stoxx 600, Németországban 0,2, Párizsban és Londonban fél százalékos volt a vezető index többlete. Az amerikai határidős indexek vegyesek, pluszban vannak az ipari részvények és mínuszban a technológiai papírok.
Budapesten gyakorlatilag nulla változást mutatott az index, az OTP és a Mol egy ezrelékes süllyedésben volt. A Richter ugyanannyival emelkedett, a Magyar Telekom stagnált. Izgalmakat inkább a forintárfolyam okoz, devizánk újra gyengül, és pár fillér híján elérte a 360 forintot az euró ára. Onnan azonban visszapattanni látszott, tizenegy óra körül 359,30-nél állt, ez mintegy 60 fillérrel volt magasabb a tegnap késő estinél.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Magyarországon tombol a második hullám, újabb rekordot döntött az azonosított fertőzöttek száma. Júliusban is megtépázta a koronavírus a magyar ipart, ám már a tavaly nyári szintet hozta a kiskereskedelem – írtuk ma délelőtt.
Forintgyengülés és tőzsde
A forintgyengülés egyébként alapvetően pozitív hatással van a hazai részvényárfolyamokra, hiszen a külföldi vásárlók így olcsóbban hozzájutnak a magyar papírokhoz. Az exportőrök pozíciói pedig erősödnek, és a tőzsdén levő vállalatok egy része is jelentős kivitellel rendelkezik.
A mostanában sok izgalmat okozó euró/dollárárfolyam ma alig változik, 1,1850 körül jár. A nemesfémek és a kőolaj ára enyhe pluszban van, a réz kicsit jobban, 1,2 százalékkal emelkedik és ismét átlépte a három dolláros határt. Az inkább ipari fémnek használt nemesfém, a platina közel két százalékkal drágul, 905 dollárra, de tegnap forgott efelett is.
Elég lenne öt nap karantén?
Több német pártfrakció egészségügyi politikusai is felszólaltak a koronagyanús esetekben elrendelt karantén idejének lerövidítése mellett. “Tudjuk, hogy az emberek túlnyomó többsége a tünetek megjelenése után öt nappal már nem fertőző, még akkor sem, ha a PCR-teszt még mindig pozitív eredményt mutat” – idézi Karl Lauterbach képviselőt (SPD) a Die Welt.
A vita annak nyomán alakult ki, hogy Christian Drosten berlini virológus a karantén idejének rövidítésére szólított fel. Annak érdekében, hogy az intézkedések elfogadása nőjön a társadalomban, kifogják a szelet a korlátozásellenes és vírustagadó csoportok vitorlájából. Az is felmerült, hogy az öt napos karantén még hasznosabbnak is bizonyulhat, mint a 14 napos, mert jobban betartanák az emberek.
Egységben a bankok ereje?
Spanyolországban a Bankia és a Caixabank részvényének árfolyama 30, illetve 13 százalékkal ugrott meg, amikor a cég vezetői úgy nyilatkoztak, hogy az egyesülést fontolgatják. Ezzel a legnagyobb hitelintézet jönne létre Spanyolországban. A német ipari megrendelések a vártnál kisebb mértékben, 2,8 százalékkal emelkedtek júliusban. Ugyanakkor a júniusi adatot egy kissé felfelé korrigálták.
A nap folyamán még fontos munkaerő-piaci adat érkezik az Egyesült államokból, mielőtt az országban háromnapos hosszú hétvégére mennek az emberek (a szeptember 7-ei Labor Day miatt). A tegnapi hasonló adat inkább csalódást okozott, ez is hozzájárulhatott a csütörtök esti tőzsdei lejtmenethez.
Tőkeemelésekkel próbálkoznak a cégek
A Ryanair, Európa legnagyobb fapados légitársasága a terveknek megfelelően 35 millió részvényt adott el 11,35 eurós darabáron, és ezzel mintegy 400 millió euró friss tőkét szerzett. A tőkeemelés az eddigi részvénytőke 3,2 százalékát jelenti. A kibocsátás árfolyama 2,6 százalékkal a csütörtöki záróár alatt volt. A német Vonovia ingatlantársaság egymilliárd eurót szeretne bevonni tőkeemelés során, 17 millió részvényt adna el profi befektetők számára 59 eurós darabáron.
Az Opel márkát is birtokló PSA autógyár és a Total energiaipari óriás pedig eurómilliárdokat tervez befektetni egy európai akkumulátorgyárba. Az amerikai igazságügy-minisztérium a jövő héten valószínűleg eljárást indít a Google ellen, kartellgyanú miatt – írta a német Finanzen.net.
A német Curevac nevű társaság azzal számol, hogy nemsokára engedélyezik az általa készített oltóanyagot. Az év végéig több mint százmillió adagot terveznek legyártani. A Handelsblatt.com szerint azonban ebben az évben legfeljebb kiemelt rizikócsoportok számára állhat rendelkezésre az oltóanyag, igazából 2021 tavaszára vagy nyarára várják a teljes körű felhasználást.
Elnökválasztás és részvénypiac
Jön az elnökválasztás is, ami előtt az utolsó 1-2 hónapban inkább esni szokott a részvénypiac, függetlenül attól, hogy ki áll nyerésre. Ha pedig nem a statisztikákat, hanem a tényeket nézzük, akkor a részvénypiacok magas értékeltsége a várható Biden-győzelemmel nem tűnik jó kombinációnak. Ugyanis a demokrata jelölt visszacsinálná a Trump-féle vállalati adócsökkentés felét. Ez pedig nem fog kedvezni a piacoknak – írta az Erste Befektetési Zrt.
Halódik a líra, esik a bitcoin
A török líra egyre gyengébb lesz, valósággal kamatemelésért kiált – írta a német N-tv.de. Mint ismeretes, a csaknem teljhatalmú török elnök, Erdogan szigorúan kamatemelés-ellenes. Ráadásul Törökországot a Földközi tengeren végzett, vitatott földgázkutatások miatt szankciók fenyegetik az EU részéről.
Elég csúnyán néznek ki a kriptodevizák, a Bitcoin újabb kilenc százalékkal, 10 400 dollárra, az ethereum 11 százalékkal, 391 dollárra esett. Két nappal ezelőtt a Bitcoin még a 12 ezer dolláros szintet ostromolta. Ma egy rövid időre a Bitcoin tízezer dollár alá is benézett.