Mikulás helyett orosz válság
A helyzet december elején még rózsásnak is tűnt. Az októberi méretes korrekciót, ami 2 éve a legnagyobb volt, a piacok gyorsan ledolgozták és máris felszaladtak a csúcsokra (normál esetben egy ekkora korrekciót lassabban emészt meg a piac). A szereplők meg is tették tétjeiket: tőzsdei körökben mindenki a Mikulás raliról beszélt.
És akkor jött a hidegzuhany. Rali helyett egy heves, méretes zuhanás következett. A rémült szereplők gyorsan okot is találtak hozzá: a zuhanó olajárak következményeként az orosz gazdaság mélyrepülését és a rubel árfolyamának összeomlását tették felelőssé. Csakhogy a dolog egy kicsit sántított: a mostani orosz helyzet önmagában alig hat a világgazdaságra, gyakorlatilag csak az Oroszországban és Ukrajnában érdekeltséggel rendelkező cégeket viseli meg.
Így aztán az indexek szintjén 7-8 százalékos esés után egyszer csak elfogytak az eladók, úgy Európában, mint Amerikában. Egy napig még egy kicsit hezitáltak, aztán gyorsan sutba dobták az orosz válságot, és vehemensen vásárolni kezdtek. Az indexek a karácsony előtti héten teljesen ledolgozták az előző napok veszteségeit. Immár másodszor történt meg rövid idő alatt, hogy a heves korrekciót a piac hihetetlenül rövid idő alatt semlegesítette.
Amerika nem alszik
Így érkezett el a karácsony, a piacok a csúcsok közelébe értek. Európa nagy része ilyenkor aztán visszavonul 3 napra karácsonyozni, a tőzsdék kihalnak. Nem úgy Amerikában. Ott 24-én is, 26-án is kereskednek. A karácsony egyetlen napra, 25-ére korlátozódik. És mi történt, míg mi itt pihentünk?
Az amerikaiak még egy óriási tűzijátékot rendeztek, indexeik, nemhogy megdöntötték a csúcsokat, de túl is szárnyalták azokat. A Nasdaq, 4800 pont feletti értékével immár közelíti a 14 éve kipukkadt dotcom lufi idején elért tetejét, ami akkor teljesen irreális értékeltségek mellett valósult meg, míg most sokkal kiegyensúlyozottabb a részvények teljesítménye.
A rali ráadásul széles körű volt: az idei év nagy részében gyengélkedő kis kapitalizációjú részvények is megtáltosodtak. A belőlük álló Russel 2000 indexnek is sikerült csúcsra érnie. Ezúttal, pár havi gyengélkedés után, az elmúlt egy-két év kedvencei és az idei új kibocsátások is magukhoz tértek (Tesla, GoPro, 3D), a legfrissebb papír, a Virgin America pedig egyenesen kilőtt.
Miért az öröm?
A folyamat mögött több tényező is állhat. Az egyik, hogy a heves korrekciók még koraiak voltak, a piac még nem érett meg a medve-üzemmódra. Nem kizárható, hogy az esést látva a shortosok fellelkesültek, medvének nézték a bikát, és pozícióikat megnövelték, várván az összeomlást. Aztán hirtelen pánikszerűen menekültek: legalábbis az esés gyors ledolgozása erre utal. Másrészt nem fogyott még ki a piacot éltető pénz sem: Európa és Japán még most pumpál újabb pénzeket a piacra, Amerika pedig bár tervezi, de még nem kezdte meg a kamatemelést.
És végül: a vastagon nyereséges évet az alapkezelők nem szívesen hagyták volna elúszni. Már zsebükben érezték a bónuszokat, és nem tűrhették, hogy azokat az év utolsó hónapja visszavegye tőlük. Nekifogtak a window dressing-nek: az eleve jobb állapotú részvények árfolyamán, nem túl nagy tételekkel, szépeket lehetett húzni az alacsony ünnepi forgalomban. Nem valószínű, hogy az év hátralevő két és fél tőzsdenapja elrontaná az örömüket.