Az idei decemberrel kapcsolatban már több ok volt, ami óvatosságra intett. Hat éve tart a hegymenet és az év nagy részében is emelkedés volt. Októberben végül, ahogy elő van írva, megérkezett a heves korrekció. (A szeptember-október nagy átlagban többször hoz esést, mint emelkedést.) A mozgás rendkívül erőteljes volt: a Dax közel húsz százalékot zuhant, az S&P 500 közel tíz százalékkal esett vissza.
Átszakította a határt az amerikai index
Minden arra utalt, hogy ez egy komoly korrekció, ami mind mértékében, mind időben kiterjedtebb lehet. Ehhez képest a piac egyik nap megfordult, és utána hetekig szakadatlanul szárnyalt, sőt az S&P 500 amerikai index a korábban áthághatatlan akadályt jelentő 2000 ponton úgy szaladt át, mintha ott sem lett volna.
Ez viszonylag szokatlan piaci szituáció volt: ekkora zuhanást nem szokott a piac azonnal ledolgozni, sőt túlszárnyalni. Ráadásul a vég nélküli emelkedés optimizmust szült: visszaesést már kevesen tudtak elképzelni, várták a Mikulás-ralit. És aztán pont Mikuláskor előmerészkedett a medve, és azóta szakadatlan öntés zajlik minden fronton.
Rossz előjelek és csordaszellem
A korábbi hetekben, a nagy optimizmus időszakában azért volt egy-két előjel, ami arra utalt, hogy nincs minden teljesen rendben. A ralit az idei évben vezető amerikai kedvencek: a Tesla, Twitter, Alibaba, 3D, GoPro már előbb gyengélkedni kezdtek. Márpedig ha egy erős trendben a vezetők engedik el magukat, az rossz jel.
Emellett más is történt: az olaj ára pár hónapja ereszkedni kezdett, majd az utóbbi időben szabadesésbe váltott. Normál esetben ilyenkor csak az olajipari papíroknak kéne esniük, sok más iparág üdvözölné a csökkenő energia költséget. Csakhogy miután a hat éve tartó hegymenetet az extrém olcsó pénz fűtötte, a korábbiakkal ellentétben mostanában a részvények és a nyersanyagok inkább egy irányba mennek. Vagyis a temérdek pénz egyszerre áramlik minden befektetési termékbe, majd ha megfordul az irány, egyszerre is áramlik ki onnan.
Oroszország és a szankciók
És végül még egy dolog, ami elsősorban Európára van hatással: az európai bankok hónapok óta igen rossz formában vannak, és a mostani esést is vezetik, növelve a pánikot. Itt a hatások közt ismét megjelenik az olajáresés, összefüggésben az év eleje óta tartó orosz konfliktussal. Az ukrajnai események miatt Oroszországot szankciók érték: ez visszahatott az ott érintett bankokra (például Raiffeisen). Illetve az olajáresés eleve megviseli az orosz gazdaságot, így az ott érintett cégek különösen nagy eladói nyomásnak vannak kitéve.
Mi lehet ebből?
Ezek után nézzük át, mi sülhet ki a decemberi zuhanórepülésből. Az őszi heves esés, az utána következő szokatlan csúcstámadás, majd a mostani heves összeomlás után meglepő lenne, ha a piac újra hamar bika üzemmódba állna. Az eső trend folytatódásának már nagyobb a valószínűsége, bár az ünnepek időbeli közelsége miatt ez rövidtávon megszakadhat.
Az ünnepi, kis forgalmú időszakban, amikor sok piac zárva, Amerika pedig majdnem minden nap nyitva van (ott alig ünnepelnek, csak december 25-én és január 1-jén), általában nem szokott nagy esés lenni. Inkább egy kicsit feljebb húzzák a piacokat a „window dressing” (évvégi árbeállítás) okán.
A döntő január eleje lesz. Az év első napjai gyakran meghatározóak a továbbiak szempontjából. A mostani volatilis piaci helyzetben pedig különösen lényeges, hogy a nagyobb szereplők a kitárazás mellett döntenek-e, avagy találnak még olcsó pénzt, hogy fújhassanak a lufiba.