Megadták a csütörtöki negatív alaphangulatot az amerikai tőzsdék, még ha a vezető indexek meg is úszták viszonylag kisebb mínuszokkal. A Dow Jones 0,38, az S&P 500 0,2, a Nasdaq 0,18 százalékkal került lejjebb.
A csütörtökön kinyitott tőzsdék már rosszabbul jártak. Az ázsiaiak közül a legnagyobb, 3 százalék feletti zakót a hongkongi indexre szabták a befektetők, a tokiói Nikkei megúszta 1,7, míg a sanghaji börzebarométer 0,54 százalékos csökkenéssel.
Európában is kivétel nélkül esnek a vezető tőzsdék indexei, délig a frankfurti DAX értéke 1,16, a londoni FTSE-é 1,36, a francia CAC-40-é 1,7 százalékkal ment le.
A BUX 1,12 százalékos csökkenését a vezető részvények közül a legnagyobb mértékben a 2,03 százalékkal olcsóbbodó OTP Bank idézte elő, rajta kívül a Mol 0,92, a Richter 0,42 százalékot szánkázott lefelé. A Magyar Telekom tompította a budapesti index esését, 1,11 százalékkal drágulva.
A néhány napja még a 370-es szint alatt gazdát cserélt forint folytatja a zuhanórepülését. Miután szerdán áttörte a 377,2 forintnál látható szintet, csütörtökön egészen a 384,4-ig gyengült, később korrigált, de dél körül még mindig 382 forint körül cserélt gazdát.
A forint jelentős gyengüléshez elemzők szerint két ok járulhatott hozzá:
- az Európai Bizottság tegnapi jelentésében továbbra is „jelentős problémák orvoslását várja el” a magyar kormánytól,
- az Orbán-kabinet az állami kiadások felülvizsgálatát tervezi, ez pedig nem túl pozitív hír a költségvetési terv kapcsán.
Emellett a befektetők azt is árgus szemekkel figyelik, hogy az amerikai S&P péntek este hogyan dönt Magyarország hitelminősítéséről. De még azt megelőzően, péntek reggel teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal a júniusi inflációs adatot, ami lapunk Árkosár-felmérése szerint nem ígér sok jót.
Mindenesetre a vártnál alacsonyabb, 1-essel kezdődő fogyasztóiár-index akár teret nyithat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előtt, hogy tovább folytassa a jelenleg irányadó kamat, az egynapos betéti 16 százalékos mértékének csökkentését – vélik a KBC Equitas elemzői.
Az MNB-nek ugyanakkor arra is figyelnie kell, hogyan alakul a nemzetközi kamatkörnyezet. Amerikában további kamatemeléseket vetít előre, hogy az amerikai kötvényhozamok egyre feljebb araszolnak: a 10 éves hozam vészesen közelíti a 4 százalékos szintet, ennél utoljára márciusban volt magasabb, miközben a 2 éves hozam lassan eléri az 5 százalékot, ami arra utal, hogy a recessziós félelmek még nem múltak el teljesen.
Ugyanakkor a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvéből is a további kamatemelések olvashatók ki. Erre az eshetőségre a dollár folytatta az erősödést, csütörtök reggelig az euró-dollár devizapár egészen 1,0845-ig is csökkent, igaz, utána 1,088-ig korrigált. A további árfolyammozgást befolyásolhatja a csütörtökön kezdődő amerikai munkapiaci adatdömping: elsőként az ADP foglalkoztatottsági indexe, valamint a szokásos segélykérelem-adatok kerülnek nyilvánosságra.
Az Erste Bank elemzői arra hívták fel a figyelmet, hogy árfolyam-korrekciót hajtott végre a kínai jegybank (POBC) szerdán, miután az állami lapokban próbálták meggyőzni a befektetőket, hogy a hatóságoknak megfelelő eszközeik vannak a jüan stabilitásának eléréséhez. A PBOC 7,2098-as szinten fixálta az árfolyamot a dollárral szemben (amely 2-2 százalékos sávban limitálja a belföldi devizakereskedést), alacsonyabban a Bloomberg által megkérdezett elemzők várakozásánál.
Az energiaárak ellentétesen mozognak. Az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) 0,08 százalékkal emelkedve megközelítette a 72 dollárt, ezzel szemben az északi-tengeri Brent enyhén, 0,03 százalékkal csökkenve benézett a 77 dolláros szint alá. Velük szemben a rotterdami árutőzsdén jegyzett TTF-típus árfolyama csökkent, 3 százalékkal, közel kerülve a 33 euróhoz.
Ami a kilátásokat illeti, eltúlzottak az olajárakkal kapcsolatban emlegetett recessziós félelmek – idézi az Equilor Amin Nasszert, az Aramco vezérigazgatóját, aki szerint az olajárakra nincsenek jó hatással a gyenge keresletről szóló hírek, ő a kínai keresletet továbbra is erősnek látja, így a későbbiekben az olajkereslet stabilizálódására számít. Szaúd-Arábia nemrég meghosszabbította az önkéntesen vállat, napi egymillió hordós termelésvisszavágását július után augusztusra is.
A kriptoeszközöknek jó napjuk van, a Bitcoin 1,54 százalékkal drágulva megközelítette a 31 ezer dolláros határt, a Ethereum 1,3 százalékkal magasabban, 1934 dolláron cserélt gazdát, a Litecoin ára közel 4 százalékkal, 105 dollárra.
Érdekesebb tőzsdei céghírek
Kínában terjeszkedhet a Moderna. Az amerikai gyógyszergyártó mRNS-vakcinát tervez fejleszteni és gyártani, kínai sajtóértesülések szerint 1 milliárd dollár értékű beruházással – amivel betörne a világ második legnagyobb gyógyszerpiacára.
A Bank of America több pénzt juttathat vissza részvényeseinek. A bankóriás vezetői 9 százalékra emelnék a részvényesi kifizetési arányt, miután sikeresen vették a Fed éves stressztesztjének akadályait, ami a bank számításainál is kedvezőbb eredménnyel zárult. A negyedéves részvényenkénti osztalék 22-ről 24 centre fog emelkedni a harmadik negyedévtől kezdve, amennyiben az igazgatótanács jóváhagyja a bankvezetés javaslatát. A piacok a szokásosnál is nagyobb érdeklődéssel figyelik az amerikai nagybankok teljesítményét: a pénzügyi szereplők helyzete képet adhat a reálgazdaságban várható folyamatokról, és a jelenleg rendkívül bizonytalan növekedési kilátásokról. A Fed stresszteszten szintén jól szereplő, és a részvényesi kifizetést ugyancsak emelő JP Morgan, a Citigroup, és a Wells Fargo második negyedéves eredményszámait ismerhetjük meg. Leghamarabb, július 14-én a Bank of America, július 18-án a Morgan Stanley következik, majd a sort a Goldman Sachs zárja július 19-én.
A Meta Platforms új alkalmazást mutatott be, amit a Twitter kihívójának szán. Az Instagram Threads néven megjelent alkalmazással a felhasználók szöveget és linkeket oszthatnak meg egymással, hivatkozhatják egymás tartalmát, és kommentet is fűzhetnek mindenhez. Az Instagram-on meglévő felhasználói profilokat, és követői listát át lehet vinni az új platformra is, ami az applikáció gyors elterjedéséhez vezethet: ha az Instagram több mint 2 milliárd felhasználója elkezdi használni, Elon Musk átszervezés alatt álló Twitter-je könnyen kimehet a divatból – fogalmaz az Equilor.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)