Tapírra várva gyengélkedik az euró
Háromhavi mélypont közelében várja az euró az Európai Központi Bank délutáni ülését. A dollárral szemben 1,0955-ről pattant vissza a jegyzés. A befektetőket az érdekli a legjobban, hogy jön-e délután a tapír - azaz a tapering; visszább vesz-e az EKB a kötvényvásárlási programból, elkezdi-e elzárni a pénzcsapot. Az EKB jelenleg 80 milliárd euróért vesz havonta kötvényeket, és ez a program eredetileg jövő év márciusáig tart, csak már nem nagyon van mit megvenni - itt írtunk a háttérről bővebben >>
EUR/USD - Friss árfolyamok >> |
Szakértők szerint ha Draghi arról beszél majd, hogy további gazdaságélénkítésre van szükség, az euró tovább gyengülhet. Ha viszont optimista hangot üt meg, akkor az EUR/USD árfolyam újra megcélozhatja az 1,11-es szintet.
Délutánig a forint sem mozog majd sokat, bár a napon belüli charton nagy hullámvasút látszik, valójában pár tízfilléres sávban mozog az euró jegyzése 307 forint alatt.
EUR/HUF - Friss árfolyamok >> |
A Merril Lynch elemzői mindenesetre már távolabb néznek: a jövő hét kedden esedékes MNB-kamatdöntő ülésen elképzelhetőnek tartanak valami olyan meglepő húzást, ami a forint gyengítésének célját szolgálná. A forintgyengülésben gondolkodók általában azt mondják, hogy az MNB jelenlegi vezetése nem szereti a túl erős forintot. Egyrészt a gazdaság élénkítéséhez erős exportot képzelnek el, amihez a gyengébb forint is hozzájárul, mivel az jó az exportőröknek. Másrészt sokan úgy vélik, kell a forintgyengülésből származó árfolyamnyereség, hogy a jegybank nyereséges maradhasson - erről és a forint melletti / elleni spekuláció lehetőségéről itt írtunk bővebben >>
Váratlan nyertese van az elnökjelölti vitának: a peso
Csütörtökön megtartották az utolsó elnökjelölti vitát az Egyesült Államokban, volt ott minden - itt foglaltuk össze az eseményeket -, a devizapiaci reakció viszont nem túl jelentős. Egy érdekességre azért felhívja a figyelmet a Reuters: a mexikói peso egész nagyot erősödött a vita után, másfélhavi csúcson jár a dollárral szemben. Mexikónak nagyon nem mindegy, ki nyer Amerikában - Donald Trump például egy, a meglévőnél jóval komolyabb kerítést építene a határra az illegális bevándorlás megfékezésére, ráadásul lehetőleg a mexikóiak pénzéből. Emellett újratárgyalná az érvényben lévő kereskedelmi szerződést is.
A Richter húzza a magyar börzét
Az amerikai tőzsdeindexek tegnap kis pluszban zártak, a vártnál jobb vállalati gyorsjelentések és makrogazdasági adatok egyelőre elég muníciót jelentenek az emelkedéshez. Az elnökjelölti vitát az első elemzések szerint Clinton nyerte, így nincs változás a piacok hozzáállásában sem. Az ázsiai tőzsdék ma Amerikát követve többnyire emelkedtek.
A vezető európai részvénypiacok közül csak Londonban látunk csökkenést a nyitás után, a frankfurti és párizsi tőzsdeindexek kis pluszban kezdték a napot. Budapesten egyelőre nem találják az irányt, a tegnapi záróérték közvetlen közelében, mindössze néhány pontos mínuszban állt a tőzsdeindex az órában. A vezető részvények közül egyelőre egyedül a Richter erősödött, igaz, ennek volt a legnagyobb forgalma a kezdésben.
Az állás az első óra után - friss árfolyamok itt >> |
Most egy kicsit lefölözték az olajat
Az olajár nagyjából 0,7 százalékot csökkent csütörtök reggelre. A szakértők szerint ez annak köszönhető, hogy az elmúlt napok emelkedéséből most lefölözik a hasznot a befektetők. Fundamentális ok nincs a háttérben, az amerikai készletek kisebb csökkenése emelte az árat a napokban, de valójában a november 30-i OPEC-ülésig nem lesz érdemi mozgás, hacsak az üléssel kapcsolatos előzetes hírek és álhírek meg nem rángatják az árfolyamot.