EPA/Gary He |
Donald Trump nem biztos, hogy elfogadja a választás eredményét, ha nem nyer - ez a vonal kapta a legnagyobb visszhangot a (magyar idő szerint) csütörtök hajnali, utolsó elnökjelölti vitából. Trump kétségeket fogalmazott meg a választás tisztaságával kapcsolatban - a republikánus elnökjelölt azt állította, hogy milliók regisztráltatták magukat jogosulatlanul a választásra. Szerinte Hillary Clintonnak nem is lenne szabad indulnia az elnökségéért, már eleve a jelöltsége is bizonyíték a választási csalásra.
Amerikában komolyan veszik a demokráciát, aminek egyik legfontosabb alapja a szabad és tiszta választás. Ehhez képest Trump arról, hogy alelnökjelöltjéhez és lányához hasonlóan elfogadja-e majd az elnökválasztás eredményét, azt mondta: "majd amikor eljön az ideje, megmondom, egyelőre bizonytalanságban tartom önt". Clinton ezt az egészet rémisztőnek nevezte.
Trump stábja igyekezett finomítani a jelölt szavait, támogatói úgy fogalmaztak, ha fair eredmények születnek és lesz lehetőség szükség esetén vitatni őket, akkor persze elfogadják az eredményeket. Még meg sem rendezték a választásokat, így persze nem mondhatjuk, hogy elcsalták volna őket, de reméljük, törvényesek lesznek és akkor természetesen elfogadjuk az eredményeket - mondta Sarah Palin korábbi szenátor, szintén Trump támogatója.
A vita egyébként a korábbiaknál is hevesebb és személyeskedőbb volt, egy adott pillanatban Hillary Clinton demokrata párti jelölt csak úgy beszélt mellett álló vetélytársáról, hogy "ez a személy", Trump pedig "undok nőnek" nevezte őt. Sem a vita előtt, sem utána nem fogtak kezet, és családtagjaik sem köszöntötték egymást. |
Más republikánus képviselők nem voltak ilyen diplomatikusak és megértőek: többen is úgy nyilatkoztak a Bloomberg beszámolója szerint, hogy Trump igencsak rosszat tesz a pártjának és az országának azzal, hogy úgy tesz, mintha a választások kimenetele egyáltalán nem rajta múlna. Ha veszít, nem azért lesz, mert valaki csalt, hanem azért, mert megbukott jelöltként - mondta az egyik szenátor.
Putyinról és az oroszokról
A vitán Vlagyimir Putyin és Oroszország megítélése volt az egyik legfőbb külpolitikai téma. Clinton szerint az orosz kormány a hackertámadásokkal és a WikiLeaks-kiszivárogtatásokkal "kémkedik" az Egyesült Államok ellen, és Trump elnökként Putyin "bábja lenne". Trump ezt azonnal visszautasította, és leszögezte, hogy Clinton - és Barack Obama jelenlegi elnök is - azért nem kedveli Putyint, mert mindkettőjüknél okosabb és túljár az eszükön.
Az abortuszról
Clinton az érvényben lévő, abortuszt garantáló törvény mellett érvelt, Donald Trump pedig - mint mondta - "életpárti", de a szövetségi államokra bízná a döntést. Clinton szerint az abortusz minden esetben tragikus döntés, de a nőknek joguk van ahhoz, kivált, ha az egészségük veszélybe került. Trump konzervatív főbírákat jelölne, s ezt követően ők megváltoztatnák a szabad abortusz jogát garantáló Roe/Wade-törvényt.
A bevándorlásról
Az illegális bevándorlásról is teljesen mást gondol a két fél. Trump szigorítaná a határellenőrzést. Mint fogalmazott: "van itt néhány rossz ember és nekik távozniuk kell az országból". Clinton erre azt válaszolta: az Egyesült Államok a bevándorlók országa.
A gazdaságról
Clinton az adórendszer átalakítását és a nőknek egyenlő bért ígért, valamint azt, hogy elnökké választása esetén nem fog adót emelni. Trump pedig munkahelyteremtést ígért, és azt, hogy visszacsalogatja az országba a külföldre "vándorolt" munkahelyeket.
Kínos témák? Egyből ment a terelésChris Wallace műsorvezető a harmadik elnökjelölti vita során felhozta az elmúlt hetekben Trumpot szexuális zaklatással megvádoló nők eseteit. Trump cáfolta, hogy ezek megtörténtek volna, s mint mondta, be is bizonyította a vádak megalapozatlanságát. Azt mondta, hogy nála jobban senki se tiszteli a nőket. Ugyanakkor felhívta a műsorvezető figyelmét, hogy nem ezekre az állítólagos szexuális zaklatásokra kellene összpontosítani, hanem Clinton email-botrányára. Clinton utalt arra, hogy az FBI nem javasolt vádemelést az ügyben, mire Trump azzal vágott vissza, hogy Bill Clinton az FBI-döntés előtt találkozott az igazságügyi miniszterrel.
Vita bontakozott ki a Clinton Alapítvány vitatott tevékenységéről is. Trump Haiti példáját hozta fel, mondván, hogy a haiti földrengés után összegyűlt pénzt nem a helyreállításra költötték. "Haitin gyűlölik Clintonékat" - állította Donald Trump. Továbbá - tette hozzá - ha Clinton olyan nagyon védi a nők jogait és méltóságát, akkor hogyan fogadhat el az alapítvány olyan országoktól is jelentős támogatásokat, amelyekben semmibe veszik a nőket, a nők jogait. Ezzel összefüggésben utalt Szaúd-Arábiára. Hillary Clinton ezt válasz nélkül hagyta, s inkább felsorolta, hogy a családi alapítvány mi mindent csinál szerte a világban. Trump bűnöző vállalkozásnak nevezte a Clinton Alapítványt. |
Háttérelemzésünk: Egyre súlyosabb sztorik látnak napvilágot a republikánus elnökjelölt körül, amely mellett eltörpül a világsajtóban Hillary Clinton emailbotránya. Vajon ezzel végleg megpecsételődött Trump sorsa, vagy van az a húzás, ami megmenti a kampányát? Káncz Csaba szerint van az a szivárogtatás, ami elsöpörheti a demokratákat a győzelem küszöbén >> Háttérelemzésünk 2: Mi van, ha a republikánus elnökjelöltet már régen nem a mostani elnökválasztás érdekli? Amit az elmúlt időszakban Trump megszerzett, az több millió lojális szavazó, akiket nem fog veszni hagyni. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a hamarosan kezdődő kamatemelési ciklus akár gazdasági visszaesést, és még nagyobb felháborodást hozhat az Egyesült Államokban, joggal gondolhatjuk, hogy akár egy politikai forradalom arca is lehet az élvhajhász ingatlanmogul >> |