Az európai tőzsdeindexek pénteken többnyire 0,3-0,6 százalékos esést mutatnak. Bár az amerikai technológiai részvények indexe csütörtökön még szerény pluszban tudott zárni, péntek délelőtt a határidős értéke csúnya, 1,2 százalékos mínuszt mutat. Az S&P 500 futures is jelentősen, 0,7 százalékkal lejjebb van. A Wall Street főleg a délután megjelenő, sokak szerint döntő fontosságú munkaerőpiaci jelentésre (az NFP-re) vár, amely befolyásolhatja az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatcsökkentésének mértékét ebben a hónapban.
A Broadcom értékesítési kilátásai alulmúlták az elemzői várakozásokat, ami a mesterséges intelligencia terén is élenjáró chipgyártó részvényeit a hivatalos kereskedés után lefelé küldte, eddig 9,4 százalékkal zuhant. Szép emelkedést produkált viszont a Tesla, miután bejelentette, hogy önvezető rendszerét Kínában és Európában is bevezetné.
Hideget és meleget is kapnak a részvénypiacok
A szerdán és csütörtökön napvilágot látott amerikai adatok (a Fed bézs könyve, az ISM feldolgozóipari index stb.) ellentmondásos képet festettek az amerikai gazdaságról. Ez annyiban jó a részvénypiacoknak, hogy a kamatcsökkentésnek nem lehet akadálya, másrészt viszont rossz, mert a lassuló, stagnáló gazdasági környezetben csökkenhet a cégek nyeresége.
A BUX index is 0,4 százalékkal esik, az OTP Bank 0,3, a Mol 0,5 és a Richter 0,6 százalékos süllyedése mellett. Az euró/forint már 394,20, mintegy egy forinttal van feljebb a csütörtök estinél. Jövő kedden az augusztusi inflációs adatok hozhatnak mozgást a forintnál. Az európai földgáz három, a kőolaj csak 0,3 százalékkal drágul.
Stagnál a magyar ipar
Az ipari termelés volumene júliusban éves szinten 6,4 százalékkal csökkent a munkanaphatással igazított adatok szerint – írja Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője. (A nyers adatok kedvezőbbek a munkanapok számának eltérése miatt.) Havi szinten pedig stagnált az ipari kibocsátás a szezonálisan és munkanaptényezővel igazított adat szerint.
A hazai ipar kibocsátása lényegében 2022 közepe óta stagnál, illetve enyhén csökken.
A termelési kilátások rövidtávon továbbra sem festenek jól, a konjunktúraindexek egyelőre Európa-szerte alig mutatnak életjeleket. Jó hír, hogy újraindítják az elektromos járművek állami támogatását Németországban.
Megjárta a Raiffeisen az oroszokkal?
Az osztrák tőzsdeindexet ma a Raiffeisen International (RBI) részvénye húzza le, amely hat százalékkal zuhan. Egy orosz bíróság ugyanis zár alá vonta a bank ottani üzletágát, egyelőre meghiúsítva ezzel az eladásának terveit, tovább mélyítve a Moszkva és a Nyugat közötti patthelyzetet – írta a Reuters.
Az osztrák RBI bank, amely a Szovjetunió vége óta aktív Oroszországban, egyre inkább frusztrálja az amerikai és európai tisztviselőket, miután nem sikerült leépítenie ottani üzletágát. Annak ellenére, hogy többször figyelmeztették, az ukrajnai 2022-es inváziót követően neki is ki kellene vonulnia.
Nő a pesszimizmus az olajpiacon
A Citi Research stratégái szerint az olajárak 2025-re hordónként 60 dollár körüli szintre csökkenhetnek, mert jelentős a piacon a többletkínálat. Bár a közelmúltbeli líbiai ellátási zavarok és az OPEC+ termeléscsökkentésének késleltetett feloldása rövid távon támogatást nyújtott a Brent árának a 70-72 dolláros tartományban, a Citi ezt ideiglenesnek tekinti. (Jelenleg 73 dollár körül mozog - a szerk.) Még akkor is, ha a líbiai helyzet megoldása hónapokig is eltarthat.
Az OPEC+ októberről decemberre halasztotta a termeléscsökkentés tervezett feloldásának kezdetét, és a folyamat csak 2025 végére fejeződik be.
A Bank of America árupiaci részlege 2025-re közel 90-ről 75 dollárra, 2024 második felére pedig 80-ról 75 dollárra csökkentette a Brent hordónkénti árára vonatkozó előrejelzését. Ez a csapat is a növekvő globális olajkészletekkel kapcsolatos aggodalmakra hivatkozik. Annak ellenére, hogy még azt is feltételezi, hogy az OPEC+ tovább halasztja majd a tervezett termelésnövelést. Emellett a kereslet növekedése is gyengébb lehet.
A halálomról szóló hírek erősen túlzóak – mondja a dollár
A dollár bukásával kapcsolatos jóslatok, várakozások túlzóak a JPMorgan szerint – írja az Investing.com. Az amerikai dollárnak nehéz nyara volt, augusztus folyamán jelentősen, 1,6 százalékkal esett a főbb devizákhoz képest.
A dollártól való függetlenedés erősödő tendencia ugyan, de úgy találjuk, hogy a dominanciáját támogató tényezők továbbra is szilárdak.
A magánszektor a zöldhasúban bízik
A dollár globális pénzügyekben betöltött, s a gazdasági és pénzügyi stabilitásra ható szerepét a likvid tőkepiacok, a jogállamiság és a kiszámítható jogrendszer biztosítja. Sokat nyom a latba a szabad árfolyam-lebegtetési rendszer iránti elkötelezettség, a pénzügyi rendszer zavartalan működése, a dollár likviditása és az intézményi átláthatóság – tette hozzá a bank.
A magánszektor bizalma a dollárban, mint értékőrző eszközben megkérdőjelezhetetlennek tűnik, a dollár továbbra is a legszélesebb körben használt valuta a különböző mérőszámok alapján.
A Telegram csendben alkalmazkodik?
A Telegram átdolgozza a szabályait Pavel Durov vezérigazgató letartóztatása után, hogy lehetővé tegye a magánbeszélgetések moderálását – írja a Coindesk. A vezérigazgatót Franciaországban azért vették őrizetbe, mert állítólag nem lépett fel kellőképpen a törvénysértő tartalmak ellen. Csütörtök este az alkalmazás kiterjesztette a moderátorok hatókörét a privát csetekre is, a felhasználók már itt is „megjelölhetik a törvénytelen tartalmakat” - eddig ezt nem tehették.
Csütörtökön Durov egy Telegram-posztban elismerte, hogy az alkalmazás „megkönnyítette a bűnözők számára, hogy visszaéljenek a platformunkkal”, és változtatásokat ígért.
A kriptók éllovasa ki marad?
A Telegram a kriptovaluta-szektorban maradandó nyomot hagy majd a közelmúltbeli hírek ellenére is – írja a CoinDesk-en a Tonkeeper (a The Open Network bloklánchoz tartozó kriptotárca) egyik vezetője.
A Telegram és a kapcsolódó kriptotárca segítségével a Web3, a blokklánc és a kriptovaluta-küldés már bárki okostelefonján elérhető. Több mint 950 millió felhasználójával a Telegram a világ egyik legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazása és digitális közössége. A Toncoin segítségével működő fizetések 2024 áprilisától érhetők el.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.