Mint a válság előtt
Az OTP túljutott az orosz-ukrán válság, valamint a devizahitelek átváltása okozta megrázkódtatáson, már egyedi tételek sem rontották az eredményt. A profit így 200 milliárd körül van, ezzel elérte a válság előtti szintet, ugyanezt tette a részvényárfolyam, ami az európai bankoknál ritkaság.
A bank tőkeellátottsága kiváló, a tőkére vetített profitábilitása pedig a legjobb a régiós bankok között. Az árfolyam erős növekedése miatt a bank P/BV, azaz a részvényárfolyam és a könyvszerinti érték hányadosa 1,7, ami ugyancsak a legmagasabba régióban (ez két dolgot jelez: jó a bank, és már nem olcsó a részvény).
Így érték el
Ami az eredmény összetételét illeti: 2016-ra már az orosz és az ukrán bankoknál ismét pozitív eredmény született. A magyar bank, amely a bevétel legnagyobb részét termeli, nagyjából azonos eredményt ért el, mint az előző évben. A bolgár bank kis csökkenést mutatott, ez a kamatmarzs összehúzódásának köszönhető, ami nálunk már korábban lezajlott.
Jelentős a hazai hitelezés növekedése: a vállalti hitelezések 14 százalékkal nőttek, a fogyasztási hitelek 4 százalékkal. A jelzáloghitelekben még a múltbeli hatások miatt csökkenés van, de ez év végére már növekedésbe fordul. Az erős gazdasági növekedés és a bérinfláció miatt a fogyasztás, és ehhez kapcsolóan a hitelezés további növekedése várható, ezen belül a lakáshitelezés különösen dinamikusan bővül, amit már a közelmúlt adatai is jeleznek.
Árfolyam
A részvény árfolyama mindazonáltal olcsónak már nem mondható, de lássuk be, hogy a 2009-es mélyponton, 1240 forintos árnál kevesen gondolták volna, hogy 8 év alatt az árfolyam ismét 9000 forintig emelkedik. Az árfolyam ma kezdetben 2 százalékkal csökkent, de ezt hamar ledolgozta, 8950 forinton áll.
Amerikában tegnap sokadik napi emelkedés után korrekció következett, ennek mértéke nagyjából fél százalék volt, amivel lényegében csak az extrém túlvettség csökkent. A nap legfőbb eseménye a Snap részvény tőzsdei debütálása volt, melyet igen drágán bocsátottak ki, de az első napi őrületben még onnan is tudott 44 százalékot emelkedni, 24,5 dollárig.
Euró/forint Friss árfolyamok >>> |
Nagyot gyengült a forint: míg tegnap egy euróért még csak 307 forintot kellett adni, ma már közel 310-et.