Az idei évhez hasonló időszakokban száz év leforgása alatt egyetlenegyszer (1988-ban) fordult csak elő, hogy nem esett a tőzsde a hivatalban lévő amerikai elnök második terminusának végét jelentő esztendőben. Az ilyen években mindig „béna kacsaként” szerepel a leköszönni készülő elnök és vele egyetemben mind a kormány, mind a törvényhozás.
Az adatok alapján ugyancsak vészes előjel, hogy a karácsony előtti két hétben elmaradt az időszakot sokszor erősen jellemző ún. Santa Claus rali. Az új év első hetétől kezdődően pedig tendenciaszerűen és erőteljesen sorvadtak a részvényárfolyamok. Száz évre visszamenőlegesen azt mutatják az adatok, hogy a Dow Jones átlagosan 14, az S&P500 11 százalékos a mínuszban zárja az ilyen éveket – nyilatkozta a szakértő az Alapblognak adott interjújában.
A korábbi évtizedek adataiból a legcsekélyebb mértékben sem következik, hogy éppen az idén lassulhat le vészesen Kína gazdasága, hogy ennyire zuhanhatnak az olajárak, hogy konfliktushelyzet alakul ki Irán és Szaúd-Arábia között, hogy Európát migránsok további nagy tömegei árasztják el. Mindezen fejlemények önmagukban véve – a százéves megfigyelésektől abszolút függetlenül – rontják az idei tőzsdei év kilátásait Hirsch szerint.
Mindennél fogva igencsak megalapozott érvek szóltak amellett, hogy figyelmeztessem a CNBC-n keresztül a befektetőket: legyenek roppant módon óvatosak, egyelőre ne csináljanak semmi különösebbet. Ne adjanak el persze mindent, de ne is vásároljanak! Részvényeket semmiképpen sem. Amit tehetnek, az nem egyéb, mint hogy higgadtan, türelmesen kivárnak, s visszahúzódnak a partvonalon kívülre. Csak semmi hiperaktivitás! – figyelmeztet az interjúalany.
Éljenek a nemesfémek
Novemberben komolyabb arany pozíciókat nyitottam magamnak és ügyfeleimnek. A nemesfémek a mostanihoz hasonlatos világgazdasági és világpolitikai konstellációkban ugyanis nagy valószínűséggel komolyan erősödhetnek. Ugyanakkor S&P-t shortolok. Ilyenkor érdemes kincstárjegyet venni és persze készpénzt, dollárt tartani – sorolja Hirsch az idei évre vonatkozó befektetési döntéseit.
Ezért drágul a dollár
A dollárt felfelé hajtja az a körülmény, történeti megfigyelés, hogy globális áresések és geopolitikai bizonytalanságok idején mindig a legfrekventáltabb menedéknek bizonyul. Az amerikai nemzetgazdaság egyébként minden máshoz viszonyítottan is eleve a legbiztosabb lábakon áll. Ehhez jönnek még a Fed további várható kamatemelései.
Nagyon nehezen képzelhető el egy ilyen felállásban a dollár gyengülése. A készpénzre azért is van szükség, hogy legyen miből részvényeket vásárolni, ha már túlságosan sokat esett a piac.
Pocsék tőzsdei év Amerikában
Ami a Dow és az S&P várható alakulását illeti: 2016 – a Stocktrader’s Almanac számításai szerint – ezen indexeknek a jelen szintekhez képest összességében 20-30 százalékos esését fogja hozni. Történeti analógiák és technikai elemzések egyaránt arra utalnak, hogy a következő néhány évben a „medve” fogja uralni a piacokat, amelyeket kérészéletű, úgynevezett medvepiaci ralik fognak szakaszosan megszakítani.
Ki lesz az új amerikai elnök?
Az elnökválasztás kapcsán a következő a történeti minta: a hivatalba lépés évében egy demokrata elnök megválasztása esetén szoktak erősödni a részvénypiacok. A republikánus elnök viszont a dollár helyzetét teszi még masszívabbá. A második, harmadik esztendőben viszont fordulni szokott a kocka.
Hirsch szerint Hillary Clintonnak jobbak az esélyei, mint bármely republikánus ellenfelének. Emögött az egyik nagyon fontos faktor, hogy a nők túlnyomó többsége Hillaryhez húz: márpedig több hölgy fogja leadni szavazatát a novemberi választáson, mint amennyi férfi. A várható republikánus jelölt és Clinton asszony között azonban kétségtelenül egyre szorosabbá vált a küzdelem. Mindent egybevetve mégis arra mernék fogadni, hogy Hillary Clintont fogja következő elnökévé választani ez az ország.