A vezető amerikai tőzsdeindexek mínuszban vannak, az S&P 500 is visszaesett a tegnap elért sok hetes csúcsról, amit a koronavírus esetek további meredek emelkedésével magyaráznak. Megérkezett a legújabb amerikai munkaerő-piaci adat, amely 1,3 millió új munkanélküli kérelmet mutatott. Az adat valamivel rosszabb volt a vártnál. Továbbra is 32 millió amerikai van ráutalva az állami munkanélküli segélyre. Ugyanakkor az amerikai kiskereskedelmi eladások a várakozásoknál jobban emelkedtek.
A piaci szereplők állítólag attól tartanak, hogy a jó gazdasági adatok a múltról szólnak, de a közeljövőben a vírus erős terjedése miatt Amerikában romló gazdasági teljesítményre lehet számítani. Újabb feketeleves jöhet.
A bizonytalanság biztos
Az S&P 500 részvényindex 0,7, a Nasdaq Composite 1,3 százalékos esést mutat, a Dow Jones ipari átlag csak fél százalékkal süllyed. Európában is negatív volt a hangulat egész nap, a német DAX index 0,4, a francia 0,5 százalékkal ment le. Napközben azonban ennél lejjebb is voltak a mutatók.
Az EKB ülésén nem nem döntött úgy intézkedésekről, igaz, ezt nem is várták tőle. Elnöke, Christine Lagarde szerint a javuló májusi és júniusi gazdasági aktivitás ellenére továbbra is szükség van a laza monetáris politikára. Az eurózóna gazdasági kilátásai rendkívül bizonytalanok.
Visszaküzdötte magát a forint
Itthon a BUX index 0,4 százalékos csökkenéssel zárt, az OTP és a Mol egy százalék körüli esése és a Richter 0,8 százalékos emelkedése mellett. Állítólag folyik a harc a CIG Pannónia felvásárlásáért, a részvény újabb tíz százalékkal ugrott meg. A biztosító megszerzésére törekvő Opus két százalékkal esett. A Magyar Telekom a délelőtti nagyobb esést le dolgozva végül csak pár fillérrel ment lejjebb.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint a délelőtti gyengülés után stabilizálódott, a 353,3 forintos euró nem jelent változást tegnap estéhez képest. A nemesfémek stagnálnak, az olaj szolidan lefelé csorog. A bitcoin a tegnap este kitört Twitter-botrányban csak másodlagos szerepet játszott, a hackerek bitcoint próbáltak gyűjteni a megtévesztett felhasználóktól. A digitális fizetőeszköz árfolyama azóta csak egy százalékkal süllyedt, 9100 dollár környékére.
Csúnya zuhanás az Opelnél
Reggel jó hírek jöttek Kínából, ahol a GDP év/év alapon 3,2 százalékkal emelkedett. Sokan elgondolkoztak azonban, hogy ezek a számok vajon megfelelnek e a valóságnak. Más adatok sötétebb képről árulkodnak, a kiskereskedelmi eladások például már öt hónapja csökkenést mutatnak – írta az N-Tv.de.
A koronavírus-válság miatt az Opel anyavállalata, a PSA konszern eladásai 2020 első felében 45,7 százalékkal zuhantak. Így körülbelül egymillió járművet adott el. Az Opel és a brit testvérmárka, a Vauxhall még nagyobb visszaesést volt kénytelen elszenvedni, 53,1 százalékkal 266 ezer járműre csökkentek eladásaik. Emlékeztetnek rá, hogy a pénz az olasz-amerikai Fiat-Chrysler csoporttal szeretne fuzionálni. A vállalatok összevonása után a Stellantis nevet veszik fel. A konszernhez tartoznak a Peugeot és a Citroen márkák is.
Aranybánya a nagybankoknak?
A Morgan Stanley is csatlakozik a Wall Street “aranylázát” meglovagoló cégekhez, rekordnyereséget ért el az értékpapír-kereskedésből. A fix kamatozású papírok kereskedéséből származó bevétel csaknem megháromszorozódott a válságban tapasztalható piaci ingadozások közepette. Az öt legnagyobb amerikai befektetési bank 33 milliárd dollár nyereséget ért el a kereskedési üzletágban – írta a Bloomberg.com.
“Meseszerűen teljesítenek a kötvénykereskedők” – fogalmazott az Erste Befektetési Zrt.
Rekord profitot, 3,2 milliárd dollárt ért el a Goldman Sachs a második negyedévben. Az egy részvényre jutó eredmény 2,04 dollár lett, messze felülmúlva az 1,14 dolláros várakozást és a tavalyi 1,23 dolláros EPS-t is. A kötvénykereskedési üzletág triplázott a tavalyi év azonos időszakához képest, részben a Fed kötvényprogramjainak hatására. A kiváló eredmény ellenére a részvény nem tudott emelkedni. Ennek oka, hogy a jó eredményt gyakorlatilag egyszerinek tekinthető körülmények okozták, másrészt a többi befektetési bank jó eredményét látva a piac már a Morgan Stanley-nek is megelőlegezte a kedvező számokat – írta a brókercég.
Miután a Bank of America megnövelte céltartalékképzését, visszaeső, de a várakozásokat felülmúló nyereséget jelentett be a második negyedévre. A részvény hasonló okokból süllyedt, mint a Goldman Sachs-é, mintegy két százalékkal.