7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt néhány hétben látványosan erősödött az arany ára és napról napra új történelmi csúcsokat látunk. Egyes elemzők szerint bármikor változhat a hangulat, de olyan véleménnyel is találkozhatunk, amely szerint a szárnyalás még csak ezután indul be igazán.

Rekordmagasságba szökött az arany ára hétfőn az ázsiai kereskedelemben, annak ellenére, hogy pénteken az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed egyik tagja nem zárta ki, hogy a korábban várt kamatcsökkentés helyett az ismét emelkedő inflációra reagálva kamatot kell majd emelni. A kamatcsökkentési várakozások egyébként is jelentősen mérséklődtek, azt követően, hogy péntek délután meglehetősen erős munkaerőpiaci adatok érkeztek az Egyesült Államokból. A nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma a várt 212 ezer helyett 303 ezerrel emelkedett, a munkanélküliségi ráta a vártnak megfelelően 3,9-ről 3,8 százalékra csökkent márciusban. Ennek hatására nagymértékben mérséklődtek a kamatvágási spekulációk, az idei évre a korábbi 74 bázispont helyett már csak 61 bázispontos vágást várnak a piaci szereplők, míg a júniusi 12-i kamatvágás esélye 74 százalékról 51 százalékra ment le. A magasabban maradó kamatoknak pedig a nagykönyv szerint gyengítenie kellett volna az arany árfolyamát. (Hogy ez az elméleti tétel a gyakorlatban mennyire érvényes, arról a cikkben később még szót ejtünk.) Hétfőn a tőzsdei kereskedéseben így egy uncia arany (1 uncia=31,1035 gramm) ára átlépte a 2350 dolláros szintet.

Miközben az egyik oldalról, a kamatcsökkentési várakozások felől az arany nem kapott újabb impulzust, az utóbbi hónapok másik fontos befolyással bíró tényezői, az egyre súlyosbodó globális geopolitikai aggodalmak továbbra is erős hatást gyakorolnak az árfolyam emelkedésére, életben tartották az arany keresletét is. Akár a közel-keleti problémák (ahol az Izraeli és a Hamász közötti harcok mellett az elmúlt napokban az Irán és Izrael közötti feszültség is fokozódott), akár az ukrajnai háború kellő indok, főleg úgy, hogy utóbbi esetben, a zaporizzsjai atomerőműre mért újabb csapások hozzájárultak a befektetők nyugtalanságához.

A Bitcoin átadta a stafétát?

Az elemzők egy része arra hívta fel a figyelmet, hogy április első napjaiban a korábban masszív emelkedést mutató Bitcoin árfolyama megtorpant, és az arany azt követően vett igazán lendületet és kezdett gyorsuló erősödésbe. Elképzelhető persze, hogy akár a mesterségesintelligencia-sztori miatt megugró részvényeken (mint amilyen az Nvidia, a Meta vagy a Microsoft, hogy a kisebb chipgyártókat ne is említsük), vagy a kriptoeszközökön realizált nyereség egy részét a befektetők áttették más eszközökbe, így aranyba, de a mostani rekordokhoz számos más tényező is hozzájárult.

Érdemes leszögezni, hogy az elmúlt hónapokban nemcsak a nemesfémeknél és a kriptoeszközöknél, de a részvénypiacokon is minden korábbi rekord megdőlt. Ennek hátterében az a várakozás állt, hogy a nagy jegybankok az idén folyamatosan csökkentik majd az irányadó kamataikat. Ez pedig azzal járna, hogy a kockázatmentes befektetések (állampapírok, bankbetétek) hozama esik, ami miatt a befektetők a relatív kis, feláldozott biztos hozam helyett könnyebben mernek kockáztatni és részvényeket venni, vagy fordulnak olyan eszközökhöz, amelynek nincs „külön hozama” (mint a részvényeknél az osztalék vagy a kötvényeknél a kamat), hanem csak az árfolyam változása biztosíthat nyereséget, ahogy az a nemesfémek vagy a Bitcoin esetén megvalósul.

Az arany esetén erre tett rá egy lapáttal, hogy több, nem igazán demokratikus állam kezdett a devizatartalékoknál dollár- vagy ilyen alapú eszközök helyett aranyt felhalmozni, így például az elmúlt években az orosz és a kínai jegybank is jelentős vevő volt az arany világpiacán. Az óvatosabb befektetők pedig menekülő eszközként kezdték vásárolni, így ezek összességében komoly lendületet adtak az arany árfolyamának.

Óriási összegekért vásárolnak aranyat a jegybankok
Óriási összegekért vásárolnak aranyat a jegybankok
Fotó: Pixabay

A Bloomberg beszámolója szerint az elmúlt napok szárnyalásában szerepe lehetett az úgynevezett FOMO (fear of missing out) jelenségnek is. Így nevezik a befektetési piacon azt a helyzetet, amikor a korábban kiváró befektetők későn eszmélve mozdulnak meg, és kicsit pánikszerűen kezdenek vásárolni, tovább hajtva fel a csúcson lévő árakat.

Megreked a mostani csúcson vagy tovább tart a szárnyalás?

A szakértők (mint általában) most sincsenek egységes állásponton a várható további mozgást illetően. Az óvatosabb elemzők szerint a lemaradó befektetők vásárlásai jellemzően egy rali lokális csúcsát szokták kijelölni és rövid távon innen nagyot nem fog ugrani az árfolyam. Ők úgy vélekednek, hogy a kamatcsökkentési várakozások visszaesése is ezt a teóriát erősíti, és újabb lendületet akkor vesz majd az árfolyam, ha a Fed valóban elkezdi a monetáris lazítást júniusban. Ugyanakkor, ahogy azt fent jeleztük, a kamatcsökkentési várakozások érdemben visszaestek.

Szerintük az a tény, hogy az infláció – részben a továbbra is erős amerikai gazdasági teljesítmény miatt – nem az amerikai jegybank által remélt mértékben csökken, sőt minimálisan ismét növekedett az elmúlt időszakban, nem segíti az arany további szárnyalását. Historikusan ugyanis emelkedő infláció mellett általában esni szokott a nemesfém árfolyama.

Az arany mellett kiállók viszont azzal érvelnek, hogy a nemesfém hosszú tétlen időszakon van túl, tíz évig megközelíteni is alig tudta a korábbi rekordszintet. A most elinduló emelkedés így még csak a kezdet, és hosszabb kifutást jósolnak. Ezt arra alapozzák, hogy egy ideje komoly eszközinflációnak lehetünk tanúi (fent volt arról szó, hogy a kriptoeszközök, a részvény és a kötvények mellett az árupiacokon is emelkedést láthattunk). Ráadásul, annak ellenére, hogy a vártnál kisebb lehet idén a kamatvágás mértéke, a csökkentést még mindig (szinte) biztosra veszi a piac, ami növekvő keresletet generálhat.

A további árfolyamemelkedést hirdetők szerint a részvénypiacok szárnyalása révén csak a tavaly év vége óta keletkezett 7000 milliárd dolláros árfolyamnyereség egy része az elmúlt hetekben új célpontokat keresett, ami visszaköszönt több, kisebb tőkeértékű vállalat árfolyamában éppen úgy, mint az európai részvények szárnyalásában. Miután a világban sok a bizonytalanság, nagy valószínűséggel a piacon lévő gigantikus tőke egy része a mindig biztosnak számító aranyban köt majd ki, ami további komoly keresletet generál a következő hetekben, hónapokban.

Összességében az optimista elemzők is úgy gondolják, hogy egy lapra nem érdemes mindent feltenni, egy jól diverzifikált portfólióban (amikor a megtakarításaikat több különböző kockázatú eszközbe teszik a befektetők) van helye az aranynak,

hiszen az akkor is képes megőrizni az értékét, amikor más befektetéseken veszítünk. Warren Buffett, a világ leggazdagabb befektetője ezt úgy foglalta össze, hogy ha van egy uncia aranyad, akkor az az örökkévalóság végén is egy uncia lesz. Ami egyben azt is jelenti, hogy az időszakos megugrások látványosak lehetnek, de hosszú távon sokkal jobban járunk, ha olyan eszközökbe fektetünk, amelyek növekednek és összetett hozamot biztosítanak (mint a részvények, amelyek fizethetnek osztalékot és az árfolyamuk is növekedhet).

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23740 23120 23740 +2,33% 0 0 14 504 613 740 HUF 2025-01-17 17:13:32
MOL 2886 2860 2896 +0,21% 0 0 1 026 061 380 HUF 2025-01-17 17:12:27
MTELEKOM 1366 1358 1386 +0,89% 0 0 675 907 490 HUF 2025-01-17 17:05:16
RICHTER 10700 10670 10950 -1,20% 0 0 2 190 343 700 HUF 2025-01-17 17:11:11
OPUS 527 520 529 +1,15% 0 0 218 365 233 HUF 2025-01-17 17:07:54
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolog történt a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 18:21
Némilleg erősödött a héten.
Részvény / Deviza / Áru Zsinórban ötödször zárt történelmi csúcson a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 18:11
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 787,55 pontos, 0,94 százalékos emelkedéssel, 84 878,97 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken, a héten már ötödször.
Részvény / Deviza / Áru Itt a rémisztő jóslat: jöhet a 425-ös euró
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 17:16
A dollár pedig 420 forintig is erősödhet. Magyarország gazdasága számára a legnagyobb kockázatot a globális hozamemelkedés jelenti.   
Részvény / Deviza / Áru Kérészéletű volt a forinterősödés, jön a nagy nyersanyagháború
Eidenpenz József | 2025. január 17. 12:33
Új és új csúcson a BUX index, a forint erősödése viszont megfordult, amiben a konkurens zloty hátszelének is lehet szerepe. Az európai tőzsdéknek is jól megy, a német DAX is új rekordokra tör. Az ásványi kincsekre vezetik vissza Donald Trump kardcsörtetését, bezár a nagy sikerű short-vadász társaság. A Wall Street nagyágyúja bízik a bitcoin erejében.
Részvény / Deviza / Áru A forint tisztítókúrát tart, eurómegvonása van
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 18:27
A forint nem bírta csütörtökön az euróval szemben.
Részvény / Deviza / Áru Újabb BUX rekord, de mi van az OTP-vel?
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:40
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 161,79 pontos, 0,19 százalékos emelkedéssel 84 091,42 ponton, történelmi csúcson zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Rekordot rekordra halmoz a BUX, kereken 400-at ér most egy bankó
Eidenpenz József | 2025. január 16. 12:22
A tőzsdéken alapvetően jó a hangulat, a BUX is emelkedik a kedvező amerikai adatok másnapján, és még érkezik egy újabb fontos mutató is. A hagyományos bankszektort hiba lenne leírni, sorra jól teljesítettek a képviselői. A bitcoin visszahódította a százezer dolláros szintet, Opus-bennfentest fogtak.
Részvény / Deviza / Áru Szíverősítőre lesz szüksége, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 07:32
Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel a főbb devizákkal szemben a nemzetközi bankközi devizapiacon szerda estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Izmozott a forint, megrettent az euró
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 18:21
Jó napon van túl a forint.
Részvény / Deviza / Áru Újabb rekord dőlt meg a budapesti piacon
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 17:55
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,19 pontos, 1,02 százalékos emelkedéssel, 83 929,63 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG