A pénteki amerikai esés után, amit megint inflációs és kamatfélelmekkel magyaráznak, a világ többi tőzsdéin is a mínuszok dominálnak hétfőn. Az európai mutatók kisebb-nagyobb mínuszban állnak, Frankfurtban 0,7, Párizsban 0,4, Londonban 0,5 százalék a süllyedés. Az amerikai határidős indexek is hasonló veszteséget jeleznek. Az amerikai tőzsdék magyar idő szerint egy órával korábban nyitnak egy hétig, azaz 14:30-kor, a nyári időszámítások eltérése miatt.
A hét fő témája számos amerikai makroadat lesz, különösen a keddi inflációs adat. A befektetők főleg ebből próbálják majd felmérni, hogy a Fed milyen hamar kezdheti meg a kamatcsökkentéseket. A közgazdászok becslése szerint a februári fogyasztóiár-index 0,4 százalékkal emelkedhetett. Az Egyesült Királyságban pedig kedden fontos munkaerőpiaci adatokat tesznek közzé.
Stabilizálódott az olaj, erős a Mol
A BUX index is 0,6 százalékkal esik, az OTP 1,1, a Richter 0,9, a Telekom 0,7, az Opus 0,5 százalékos süllyedése húzza le. A Mol viszont, csak 0,1 százalékkal ugyan, de erősödik. A forint is gyengül, 395 az euró, ami 1,1 forintos emelkedést jelent péntek estéhez képest. Az európai földgáz ára 3,7 százalékkal ment lejjebb (25,4 euróra).
Az olajárak hétfőn alig változnak, ami már jó hírnek számít, mert stabilizálódni látszanak a múlt heti veszteségek után. A piacok a kereslet lassulása miatt lettek idegesek, különösen Kína, a világ legnagyobb nyersolajimportőrének helyzete következtében. Az amerikai WTI nyersolaj 78,0, míg az európai Brent 82,0 dollár körül jár hordónként.
Meggyőző volt a Nyomda
“Igencsak meggyőző teljesítményét nyújtott” tavaly a Nyomda, ezzel közel 300 forintos részvényenkénti eredményt (EPS-t) ért el – írja a K&H Értékpapír. Ennek köszönhetően 250 forintos osztalék kifizetését javasolja az igazgatóság, ami nyolc százalék feletti osztalékhozamot jelent a pénteki záróáron.
A negyedévben 43 százalékkal nőttek a bevételek a bázishoz képest, míg nettó profit soron több mint a háromszorosára emelkedett az eredmény.
Továbbra is az exportbevételek húzzák az eredményeket, itt 101 százalékos bővülés volt. Emellett a Superior Packaging & Finishing céggel új leányvállalatot hoznak létre az Egyesült Államokban, a biztonsági nyomtatás területén.
Hogyan fogadhatunk Trump győzelmére?
A Goldman Sachs “Trump-portfóliót” állított össze, amelyben leírták, mely vállalatok és ágazatok profitálhatnak Donald Trump esetleges újabb hivatali ciklusából a jelölt ígéretei alapján – ismertette a Seeking Alpha.
- Pénzügyi ágazat. Trump lazítani akar a bankokra vonatkozó tőkeszabályokon és enyhíteni akarja a trösztellenes törvényeket. A szektor deregulációja is szerepel napirendjén.
- Acélipar. Trump ezt az iparágat meg akarja óvni a külföldi versenytől.
- Belbiztonság és bűnüldözés. Rekordösszegű forrásokat bocsátana a rendőrség rendelkezésére.
- Gyártás áthelyezése az Egyesült Államokba. Azok a vállalatok, amelyek a belföldi ellátási láncokra és gyártásra támaszkodnak, profitálhatnának egy ilyen politikából.
- A villamosításra és automatizálásra szakosodott vállalatok.
- Határvédelem, kerítésépítés – például egyes építőiparral kapcsolatos vállalatok.
- Trump a kisvállalkozásokat akarja támogatni. A Goldman Sachs ezért a potenciális haszonélvezők közé sorolja a vállalatokat, amelyek forgalmuk oroszlánrészét kisebb cégekkel bonyolítják.
- Fosszilis energia. Trump nem a megújuló energiákra, hanem a fosszilis tüzelőanyagokra összpontosít, profitálhatnak a nagy olajcégek.
Bitcoin 71k, ether 4k
A bitcoin a hétvégén már erősen ostromolta a 70 ezer dolláros (az angolban a “kilo” szóból gyakran “70k”-val jelzett) határt, egyes rendszerek már vasárnap efeletti értékeket jeleztek. Igazán határozottan, minden tőzsdén azonban hétfőn reggel törte át, és mindjárt tovább is száguldott 71k dollár fölé. Az új rekordja délelőtt 71 600 dollár felett van.
Az ether a négyezer dollárt törte át, de még messze van a történelmi csúcsától. Az ugyanis 4878 dollár volt a Coingecko szerint (illetve 4892 dollár a Coinmarketcap szerint), még 2021 novemberében.
54 milliárd dollár a bitcoin ETF-ekben
A teljes bitcoin-kínálat négy százaléka már az amerikai spot ETF-ek tulajdonában van – tudósít büszkén a kriptovaluta-sajtó. Ez talán nem tűnik soknak, de ahhoz képest szép, hogy csak két hónapja engedélyezték ezeket az alapokat, és a növekedésük folyamatos.
A teljes nettó eszközértékük már meghaladta az 54 milliárd dollárt. Ezen belül a legnagyobb, a BlackRock Bitcoin ETF-je 195 985 darab BTC-t tart (ez mintegy 14 milliárd dollár), és ezzel már megelőzi a Michael Saylor-féle MicroStrategy részvénytársaság állományát (193 ezer bitcoinnal).
A Wall Street felvásárolja az összes bitcoint?
Ráadásul az amerikai spot bitcoin ETF-ek a teljes, elméletileg lehetséges 21 millió darabos bitcoin-kínálatnak a négy százalékát tartják a kezükben. Holott van egy csomó, több millió darab, ami valószínűleg örökre elveszett (a titkos kulcsa nem elérhető). Másokon makacsul ülnek tulajdonosaik, tehát nem eladók, egy kisebb részt pedig még nem is bocsátottak ki. Lehet, hogy a Wall Street lassacskán felvásárolja majd az összes elérhető bitcoint? Erről a lehetőségről már régebben írtunk:
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.