Szépen lassan, de stabilan emelkedő árfolyamokat hozott az új hét az európai részvénypiacokon, amit támogatott, hogy bár az olaj nagyot esett még pénteken késő este, hétfőn csak szerény mínuszban kezdett. Így legalábbis nem lombozta le az európai részvénypiacokat. Az eurózóna munkanélküliségi adata is kedvező volt. Így nap közben egy százalékos pluszban is voltak az európai tőzsdeindexek, a nap végére azonban ez 0,3-0,5 százalékra szelídült, talán Amerika hatására.
Itthon a BUX index sokáig nem tudta, merre induljon, alig mozdult, de az utolsó pár órában kicsit összeszedte magát és 0,4 százalékos emelkedést ért el. A Richter 0,75 százalékkal 5499 forintra, a Mol 0,2 százalékkal 16 390-re, az OTP 0,4 százalékkal 6946 forintra drágult, a Magyar Telekom egy forinttal esett. A forint erősödött, akárcsak a złoty vagy a török líra, 1,3 forinttal lejjebb, 312,20 forinton járt az euró este.
Több lesz a kamatemelés?
Már nem csak a Fed elnökének beszédeit figyelik árgus szemekkel, hanem különböző területi vezetők szavait is isszák, iránymutatást remélve a kamatpolitikára. Most a bostoni főnök, Eric Rosengren beszédére vártak. Ez végül a részvényárak kisebb visszaesését okozta, kis pluszból kis mínuszba mentek az USA indexei.
A Fed bizottságában is szavazati joggal rendelkező szakember a Marketwatch szerint gyorsabb és nagyobb számú kamatemelésre számít, mint a piac. Szerinte a piaci szereplők túl pesszimisták a gazdasággal kapcsolatban. A dollár erre kissé erősödött az euróval, de sokat gyengült a jennel szemben.
A Brexit mellett megint nyakunkon a Grexit?
Ismét fellángoltak a görögök körüli viták, az IMF és a görögök adósság-elengedést szeretnének, a többi hitelező, főleg a németek meg erre nemet mondanak. A görög reformok, amelyek a további összegek folyósításának feltételei lennének, nem haladnak jól, ismét megjelent a fizetésképtelenség réme az ország feje felett. A görög tőzsde sem jól viseli az újra kezdődő, korábbról oly jól ismert hercehurcát, 1,2 százalékkal esett az indexe.
Az olaj néha meg-megjelent a nyertes oldalon is, de alapvetően inkább gyengélkedett, este 36,50 dollár volt a WTI és 38,20 dollár a Brent, 0,7, illetve 1,0 százalékos volt az esés. Szenved az arany, ismét lefelé morzsolódott az ára.
Apple fel, Facebook le
A Marketwatch szerint a Credit Suisse 140-ről 150-re emelte az Apple célárát, és egyik kiemelt kereskedési ötletévé tette. Ennek indoklása főleg az, hogy a mobileszköz-gyártó a jövőben nagyobb bevételeket érhet el a kütyükhöz kínált szolgáltatásokból, és a befektetők a cég szerint alulbecsülik az Apple növekedési potenciálját.
Az Apple a magyarországi KBC Equitasnál is kiemelt célpont 136 dolláros "fair értékkel". A részvény árfolyama ma este hatig 1,3 százalékkal ment fel. A Facebook viszont 3,3 százalékkal esett, miután a Deutsche Bank szerint visszaeshet az internetes társaság eredményének növekedési üteme.
Kelendő a Tesla meg egy légitársaság
Az új modellje miatt fókuszban levő Tesla árfolyama négy százalékkal ment fel. A Tesla 3-ért nemcsak egyre több vevő áll sorba, de sorra fizetik be a borsos előlegeket is. Az Alaska Air légitársaság felvásárolná a Virgin Airt, ez az előbbinél öt százalékos áresést, az utóbbinál viszont durva, 41,5 százalékos emelkedést okozott.
A francia Orange lefújta a Bouygues-konszern felvásárlására vonatkozó terveit, ez 6 százalékos esést produkált a vevőjelölt részvényének árfolyamában. Az eladósorban levő cég papírja még jobban, 13,5 százalékkal értékelődött le.