Már annak is örülnek a piacon, hogy az EU és a britek egyáltalán szóba állnak egymással
Pénteken egész vaskos mínuszokkal zártak a nyugat-európai tőzsdék, miután úgy tűnt, megállapodás nélkül zárul a Brexit, és az év végén lejáró átmeneti időszak végéig nem sikerül semmit rendezni az EU és az Egyesült Királyság jövőbeli viszonyával kapcsolatban. Aztán Boris Johnson brit miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke beszéltek telefonon, és utána bejelentették: mégiscsak adnak még egy esélyt annak, hátha sikerül közelíteni az egyébként meglehetősen távoli álláspontokat a hátralévő fontos ügyekben. Ennek köszönhetően a hétfői nyitásban a pénteki veszteség nagy részét ledolgozták a vezető európai indexek: a frankfurti DAX és a párizsi CAC40 is 0,8 százalék körüli pluszban járt a nyitás utána fél órával.
A háttérről a Bloomberg az ügyre rálátással bíró forrásai azt mondták: egy szerdai, katasztrofális munkavacsora után szembesítették a vezetőket egy esetleges no-deal-Brexit következményeivel, aminek hatására mégiscsak elővettek néhány, már korábban elvetett ötletet. A britek új javaslatot tettek a hétvégén a legnagyobb ellentét feloldására, azaz arra, hogy a brit és EU-s cégek ne kerüljenek versenyhátrányba egymáshoz képest - ha ebben sikerülne előrelépni, akkor a másik nagy vitát kiváltó ügy, a halászat témájában is kimozdulhat a diskurzus a holtpontról. Remény tehát mégis van, csodát azonban nem érdemes várni - az EU főtárgyalója, Michel Barnier hétfőn az uniós külügyminiszterekkel folytatott megbeszélésén azt mondta, csak minimális előrelépés történt a hétvégén. A felek új határidőt nem jelöltek ki (mint kiderült, a legutóbbi, vasárnap lejárt határidő kitűzésének sem volt semmi értelme), de brit kommentárok szerint akár karácsonyig is elhúzódhatnak az egyeztetések.
A tőzsdék mellett mindenesetre az angol font is jól reagált, másfél százalékot erősödött a hírre a dollárral szemben.
A másik téma, amire kiemelten figyelnek a befektetők, az amerikai gazdaságélénkítő csomag. Ennek értéke 908 milliárd dollár, az alapját egy republikánus és demokrata képviselőkből álló csoport állította össze, az elfogadásáról ugyan folynak tárgyalások, de nem tudni, mikorra lehet belőle valami.
Koronavírus: a helyzet egyre rosszabb, de legalább már látszik a megoldás
A koronavírus-oltással kapcsolatos fejlemények is támogatják a jó hangulatot, miután megkapta az engedélyt és az ajánlást a Pfizer-BioNTech vakcináka az Egyesült Államokban. Ezzel az utolsó akadályok egyike elhárulhat a tömeges oltások megkezdése elől, hamarosan megkezdődhet a vakcina kiszállítása a kórházakba. Trump elnök és más fehér házi tisztségviselők napokon belül meg is kaphatják az oltást.
Európában a várakozások szerint az év végéig több oltóanyag engedélyezésére is sor kerülhet, amire nagy szükség is lenne: Németországban egy vasárnapi döntés alapján e hét szerdától újra teljes zárlatot kell bevezetni a fertőződések számának megugrása miatt. Ezzel december 16-án gyakorlatilag véget is ér a karácsonyi bevásárlási szezon, és fel kell függeszteni a közvetlen testi kapcsolatot igénylő szolgáltatásokat is. További korlátozásokra kényszerülnek a britek, az osztrákok és a hollandok is.
Ezzel együtt most nem a rövid távú nehézségekre, hanem az oltás jelentette megkönnyebbülésre koncentrálnak a piacok, Budapesten is 1 százalékot közelíti a BUX index emelkedése. A vezető részvények közül a Mol viszi a prímet délelőtt 2,5 százalék körüli emelkedéssel. Az OTP szerényebb, fél százalék alatti pluszban jár, a Richter és a Magyar Telekom pénteki ára alatt forog, az Opus viszont 3 százalék fölötti erősödésnél tart.
Friss árfolyamokat itt talál >>
Hurrá, jöhet az uniós pénz! Száguld a forint
Miután (jelen állás szerint) a múlt héten sikerült megoldani a közös uniós költségvetés, mentőcsomag és a jogállamisági kérdések körüli vitát, elhárítani a lengyel és magyar vétó veszélyét (ráadásul úgy, hogy mindenki győztesnek hirdethesse magát, ahogy a hátteret feldolgozó kommentárunkból is kiderül), kilőtt a forint. Az erősödés hétfőn is folytatódik, 353 forintig esett az euró jegyzése a bankközi devizapiacon. Úgy tűnik, a kulcs-szintnek tekintett 355-ös szintet sikerült áttörni, sőt: másfél év után először a 200 napos mozgóátlag alatt jár a jegyzés. A héten kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa, innen érkezhet impulzus a forint piacára, de alapvetően jók a kilátásai az erősödésnek.
Az árupiacon pedig tovább ralizik az olaj; ha lesz vakcina, újra fellendülhet a világgazdaság, nőhet a kereslet az olaj iránt, ami bő egy hónapja emeli az árfolyamot. A WTI olajfajta jegyzése 1 százalékos emelkedést követően hétfőn déllőtt 47 dollár fölött jár.