Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap
után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni,
akár hirdetések nélkül, válasszon
előfizetői csomagjaink közül!
A tavaszinál is rosszabb európai koronavírus-statisztikák azt jelzik, hogy súlyos második hullámra kell készülnünk. Számos országban újabb korlátozásokat léptettek életbe. Ez komoly pesszimizmust okozott ma a tőzsdéken, a főbb indexek két százalék körüli mínuszban vannak, a BUX másfél százaléknál tart. Két forinttal drágább lett az euró, kérdés, lép-e valamit az MNB a mai tenderen. A franciák és hollandok is csatlakoztak a nagy internetes multik elleni koalícióhoz.
Miközben a koronavírus-statisztikák Európa-szerte és az Egyesült Államokban is romlanak, az amerikai gazdasági segélycsomag kilátásai teljesen elhalványultak. A kettő kombinációja csúnya esést okozott ma reggel Európában, a Stoxx 600 Index két százalékos mínuszban, a német DAX 2,7, a francia CAC 40 2,1 százalékkal esik.
Amerikában is csúnya kezdésre van kilátás, a határidős indexek legalábbis másfél-két százalékos mínuszban járnak. A piacokat az is elbizonytalaníthatta, hogy az amerikai nagybankok gyorsjelentései eléggé vegyesek voltak.
Inkább dollárt, állampapírt vesznek
Varsóban 1,7, Budapesten 1,5 százalékos az index esése. Az OTP és a Richter 1,7 százalékkal süllyed, a Mol fél, a Magyar Telekom 0,8 százalékkal van lejjebb. A forintra újabb szomorú nap virradt, két forinttal drágább lett az euró, 365,30.
Ma újra egyhetes betéti tender tart az MNB, amely pár hete egyszer már megállította a forint gyengülését a kamatemelésen keresztül. Kérdés, hogy most lesz-e bármilyen változás a feltételekben. A dollár határozottan erősödik az euróhoz képest, az euró/dollár 1,1710. A nemesfémek süllyednek, az olaj egy százalék feletti mínuszban van.
A kockázatkerülő hangulatot jelzi, hogy erősen emelkedik az amerikai és európai államkötvények árfolyamai, így csökkennek a hozamok. A német tíz éves hozam március óta nem látott mélyponton van, –0,6240 az értéke.
Egy súlyos második hullám elején vagyunk?
Párizsban éjszakai kijárási korlátozást vezettek be, Nagy-Britanniában és Írországban korlátozzák a nem egy háztartásba tartozó családok érintkezését. Olaszországban rekordot döntött a fertőzések száma. Magyarországon soha ennyien nem haltak meg a koronavírus miatt egy nap alatt, mint mára virradóra.
Németországban 6600-ra emelkedett az egy nap alatt kimutatott fertőzések száma, ezzel megdőlt az áprilisi 6400 fő körüli rekord. Amint azonban az RBB Rádió megjegyzi, a tesztelések száma most jóval magasabb. Helge Braun kancelláriaminiszter azonban úgy fogalmazott: “Egy súlyos második hullámnak az elején járunk”.
Az Erste Befektetési Zrt. szerint is az új megbetegedések számának masszív növekedése a rossz hangulat oka.
Miközben számos európai országban közelítenek a lezárásokhoz, egyelőre nem látszik a második hullám teteje. Az USA-ban pedig egyre határozottabb emelkedést mutat a harmadik hullám. Már az amerikai pénzügyminiszter is bedobta a törölközőt a gazdaságélénkítő csomag kapcsán, szinte biztosnak látszik, hogy csak a választások után lesz élénkítő csomag.
Franciaország és Hollandia is csatlakozott a technológiai óriások elleni összefogás támogatóihoz – tudósított a Financial Times.
Cedric O francia digitális miniszter és Mona Keijzer holland digitális államtitkár közös álláspontot írt alá, amelyben felszólította a brüsszeli szabályozókat, hogy tegyenek gyors lépéseket a feltörekvő technológiai óriások ellen. Ideértve a feldarabolás lehetőségét is. A Big Tech megfékezésének hívei azzal érvelnek, hogy a nagy platformok szerkezeti szétválasztása csökkentené erőfölényüket és elősegítené a kisebb riválisok fejlődését. Párizs és Hága eddig eltérő nézeteket vallott a technológiai ipar szabályozásáról –teszik hozzá.
Egy héten belül másodszor csökkentette a Model S árát a Tesla – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Az új, 69 420 dolláros árat Elon Musk egy tweetben hozta nyilvánosságra. A Lucid Motors szerdai árképzését követte, ahol a Lucid Air alapváltozatért 69 900 dollárt kérnek. A Tesla járművek árát Kínában is csökkentették, ahol a szeptemberi értékesítési adatok elmaradtak az augusztusitól. A kaliforniai elektromos járműgyártó mindent megtesz, hogy a 2020-ra kitűzött célját, a félmillió autó értékesítését teljesítse. Ehhez a negyedik negyedévben 180 ezer járművet kell értékesítenie.
Kulcsfontosságú EU-ülés
A gyorsjelentések mellett leginkább a Brexittel kapcsolatos hírekre figyelhetnek a befektetők a KBC Equitas szerint.
A napokban születhet döntés Boris Johnson és a brit kormány részéről, hogy hogyan folytatja a kereskedelmi tárgyalásokat az EU-val. A ma kezdődő EU-s ülés tehát kulcsfontosságú lesz a Brexit ügyében. A Times információi alapján a következő két héten belül sor kerülhet részleges megállapodásra bizonyos kereskedelmi kérdésekben.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Nincs túl jó hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentési szezon eddig vegyes eredményeket hozott. A bankok egy része a vártnál jobb, más része rosszabb számokat produkált. Európában újabb korlátozásokra készülnek, Franciaországban ma este beszél erről az elnök. A BUX index ugyan emelkedett, de a forint ismét gyengült Budapesten. Egy alapkezelő ötször ekkora árat vár a Teslától.
Ronda vámokra megint csúnya esés a válasz a tőzsdéken, főleg Európában. A BUX még viszonylag jól tartja magát, a vámháború miatt gyengélkedik viszont a forint. Indulhat a devizaháború is, az elnök most a devizagyengítőknek üzent hadat. Trumpék a saját sírjukat ássák? Percekig volt újra 80 ezer dollár a bitcoin.
A tőzsdék végre zöldbe borultak a tárgyalások reménye miatt, de a helyzet törékeny, a veszély nem múlt el. A BUX is szépen emelkedik, a forint viszont gyengécske, értékéről új számítás látott napvilágot. Jön a Richter-osztalék, áprilisban is alacsony maradhat a pénzromlás, felülteljesítő volt a bitcoin.