Miközben a koronavírus-statisztikák Európa-szerte és az Egyesült Államokban is romlanak, az amerikai gazdasági segélycsomag kilátásai teljesen elhalványultak. A kettő kombinációja csúnya esést okozott ma reggel Európában, a Stoxx 600 Index két százalékos mínuszban, a német DAX 2,7, a francia CAC 40 2,1 százalékkal esik.
Amerikában is csúnya kezdésre van kilátás, a határidős indexek legalábbis másfél-két százalékos mínuszban járnak. A piacokat az is elbizonytalaníthatta, hogy az amerikai nagybankok gyorsjelentései eléggé vegyesek voltak.
Inkább dollárt, állampapírt vesznek
Varsóban 1,7, Budapesten 1,5 százalékos az index esése. Az OTP és a Richter 1,7 százalékkal süllyed, a Mol fél, a Magyar Telekom 0,8 százalékkal van lejjebb. A forintra újabb szomorú nap virradt, két forinttal drágább lett az euró, 365,30.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Ma újra egyhetes betéti tender tart az MNB, amely pár hete egyszer már megállította a forint gyengülését a kamatemelésen keresztül. Kérdés, hogy most lesz-e bármilyen változás a feltételekben. A dollár határozottan erősödik az euróhoz képest, az euró/dollár 1,1710. A nemesfémek süllyednek, az olaj egy százalék feletti mínuszban van.
A kockázatkerülő hangulatot jelzi, hogy erősen emelkedik az amerikai és európai államkötvények árfolyamai, így csökkennek a hozamok. A német tíz éves hozam március óta nem látott mélyponton van, –0,6240 az értéke.
Egy súlyos második hullám elején vagyunk?
Párizsban éjszakai kijárási korlátozást vezettek be, Nagy-Britanniában és Írországban korlátozzák a nem egy háztartásba tartozó családok érintkezését. Olaszországban rekordot döntött a fertőzések száma. Magyarországon soha ennyien nem haltak meg a koronavírus miatt egy nap alatt, mint mára virradóra.
Németországban 6600-ra emelkedett az egy nap alatt kimutatott fertőzések száma, ezzel megdőlt az áprilisi 6400 fő körüli rekord. Amint azonban az RBB Rádió megjegyzi, a tesztelések száma most jóval magasabb. Helge Braun kancelláriaminiszter azonban úgy fogalmazott: “Egy súlyos második hullámnak az elején járunk”.
(Lásd még: Berobbant a vírus Németországban: döntő napok jönnek.)
Második és harmadik hullám
Az Erste Befektetési Zrt. szerint is az új megbetegedések számának masszív növekedése a rossz hangulat oka.
Miközben számos európai országban közelítenek a lezárásokhoz, egyelőre nem látszik a második hullám teteje. Az USA-ban pedig egyre határozottabb emelkedést mutat a harmadik hullám. Már az amerikai pénzügyminiszter is bedobta a törölközőt a gazdaságélénkítő csomag kapcsán, szinte biztosnak látszik, hogy csak a választások után lesz élénkítő csomag.
Francia és holland össztűz a Big Tech-re
Nemcsak az USA-ban próbálkoznak a nagy internetes óriások feldarabolásával.
Franciaország és Hollandia is csatlakozott a technológiai óriások elleni összefogás támogatóihoz – tudósított a Financial Times.
Cedric O francia digitális miniszter és Mona Keijzer holland digitális államtitkár közös álláspontot írt alá, amelyben felszólította a brüsszeli szabályozókat, hogy tegyenek gyors lépéseket a feltörekvő technológiai óriások ellen. Ideértve a feldarabolás lehetőségét is. A Big Tech megfékezésének hívei azzal érvelnek, hogy a nagy platformok szerkezeti szétválasztása csökkentené erőfölényüket és elősegítené a kisebb riválisok fejlődését. Párizs és Hága eddig eltérő nézeteket vallott a technológiai ipar szabályozásáról – teszik hozzá.
Megint árat csökkent a Tesla
Egy héten belül másodszor csökkentette a Model S árát a Tesla – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Az új, 69 420 dolláros árat Elon Musk egy tweetben hozta nyilvánosságra. A Lucid Motors szerdai árképzését követte, ahol a Lucid Air alapváltozatért 69 900 dollárt kérnek. A Tesla járművek árát Kínában is csökkentették, ahol a szeptemberi értékesítési adatok elmaradtak az augusztusitól. A kaliforniai elektromos járműgyártó mindent megtesz, hogy a 2020-ra kitűzött célját, a félmillió autó értékesítését teljesítse. Ehhez a negyedik negyedévben 180 ezer járművet kell értékesítenie.
Kulcsfontosságú EU-ülés
A gyorsjelentések mellett leginkább a Brexittel kapcsolatos hírekre figyelhetnek a befektetők a KBC Equitas szerint.
A napokban születhet döntés Boris Johnson és a brit kormány részéről, hogy hogyan folytatja a kereskedelmi tárgyalásokat az EU-val. A ma kezdődő EU-s ülés tehát kulcsfontosságú lesz a Brexit ügyében. A Times információi alapján a következő két héten belül sor kerülhet részleges megállapodásra bizonyos kereskedelmi kérdésekben.