10p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az amerikai képviselőház törvényhozói elítélik a Big Tech cégek „monopóliumhatalmát” és elengedhetetlennek tartják azok szétdarabolását. A régóta várt és most kiadott jelentésük az Apple, az Amazon, a Google és a Facebook mihamarabbi ellenőrzését és átszervezését, valamint a monopóliumellenes törvények reformját javasolja.

Az elmúlt 16 hónapban a világ legnagyobb technológiai vállalatainak gyakorlatát kutató amerikai képviselőházi törvényhozók tegnap jelentették be, hogy vizsgálatuk szerint az Amazon, az Apple, a Facebook és a Google valóban visszaélt monopóliumhatalmával. Mint írják, ez szükségessé teszi a monopóliumellenes törvények gyökeres megváltoztatását, számol be a New York Times a jelentésről. A 449 oldalas jelentésben, amelyet a képviselőház igazságügyi bizottságának demokratikus vezetése ismertetett, a törvényhozók rámutattak: a négy vállalat a „selejtes” startup kategóriájából nőtte ki magát „olyan monopóliummá, amilyeneket utoljára az olajbárók és a vasúti iparmágnások korában láthattunk.” A törvényalkotók szerint a vizsgált vállalatok visszaéltek erőfölényükkel, a kereskedelem, a keresés, a reklámozás, a közösségi hálózatok és a kiadványok árát és szabályait meghatározták, sőt, gyakran ők maguk diktálták azokat.

Az egyenlőtlenségek csökkentése érdekében a törvényhozók az egészséges piaci versenyt korlátozó vállalatok tényleges feldarabolásában látják a megoldást, emellett a piaci koncentrációt ellenőrző ügynökségek megerősítését és a startupok felvásárlásának akadályozását javasolják. Terítékre kerül a monopóliumellenes törvények megreformálása is, ami az 1976-os Hart-Scott-Rodino-törvény (HSC) szigorítását jelentené. (A HSC annak idején azért lépett életbe, hogy a nagy cégek összeolvadását megelőzően biztosítson kellő felülvizsgálatot az összefonódásokkal kapcsolatban.)

"Vizsgálatunk nem hagy kétséget afelől, hogy egyértelmű szükség van arra, hogy a kongresszus és a monopóliumellenes ügynökségek lépéseket tegyenek a verseny helyreállítása, az innováció javítása és demokráciánk megőrzése érdekében" - áll Jerrold Nadler, az igazságügyi bizottság elnöke, és David Cicilline, a monopóliumellenes albizottság elnöke közös nyilatkozatában.

A mostani jelentés, melyben a monopólium kifejezés csaknem 120 alkalommal jelenik meg, a legjelentősebb kormányzati erőfeszítésnek tűnik a világ legnagyobb technológiai vállalatainak ellenőrzésére azóta, hogy a kormány az 1990-es években beperelte a Microsoftot. A céget akkor azzal vádolták, hogy megsértette a monopóliumellenes szabályokat. A jelentés alaposan alátámasztott stratégiát kínál arra, hogy a Szilícium-völgy befolyásának kritikáját valóban konkrét cselekvéssé tudja alakítani.

A jelentéssel egy időben a technológiai óriások ellen más akciók is indulnak. Az amerikai igazságügyi minisztérium például azon dolgozik, hogy trösztellenes panaszt nyújtson be a Google ellen, miután az állami főügyészek külön pert indítottak a keresőóriás ellen. Az Amazon, az Apple és a Facebook igazságügyi minisztériumi monopóliumellenes vizsgálata is folyamatban van, de ugyanezt a kérdéskört vizsgálja a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság és vagy négy tucat államügyész is.

De ahogy az lenni szokott, a képviselőház demokrata és republikánus tagjai más-más módon érnék el a Big Tech cégek monopóliumának letörését.  A demokraták olyan jogi változásokat javasolnak, amelyek jelentősen átalakíthatják a Facebookot, a Google-t, az Amazont és az Apple-t. Szerintük a kongresszusnak jogellenessé kellene tennie, hogy a nagy cégek a saját termékeikre vonatkozóan preferenciális bánásmódot alkalmazzanak, ahogy a Google teszi a keresési eredmények között. Emellett a cégek strukturális szétválasztását javasolják, valamint megtiltanák, hogy több, hasonló vállalkozást működtessenek, miután egy cégük már domináns szerepet szerzett a piacon.

Egyes republikánusok egyetértenek a monopóliumellenes ügynökségek finanszírozásának megerősítését célzó javaslatokkal, azt viszont elutasítják, hogy a kongresszus beleszólhasson a vállalatok és üzleti modelljeik átalakításába. Bőven akadnak azonban olyanok is a konzervatív oldalon, akik nem hajlandóak jóváhagyni a demokraták egyetlen megállapítását sem. Jim Jordan, a bizottság republikánus feje szerint a jelentés nem pártsemleges, az online platformok pedig hagyományosan republikánusellenesek – mindez hiteltelenné teszi a bizottság megállapításait.

A Big Tech főnökei tanúskodnak
A Big Tech főnökei tanúskodnak

 

Mint ismeretes, az amerikai képviselőház igazságügyi bizottsága 2019 júniusában kezdte el vizsgálatát a 4 tech óriás ellen. A ház többszáz rivális cég és üzleti partner meghallgatását követően 2020 júliusában kérette maga elé a Big Tech négy vezetőjét:  Jeff Bezos, az Amazon, Tim Cook, az Apple, Sundai Pichar, az Alphabet - a Google anyanyvállalata -, illetve Mark Zuckerberg, a Facebook vezetője, telekonferencián válaszolt az igazságügyi bizottság kérdéseire. A meghallgatás témája a négy óriásvállalat "uralkodó helyzetének megvitatása" volt. A négy vállalati vezetőnek azzal a váddal kellett szembenéznie, hogy cégeik tisztességtelen versenypolitikát folytatnak, túl nagy a hatalmuk és a befolyásuk, és ez nemcsak a potenciális vetélytársaknak, hanem a fogyasztóknak is árt. A nyári meghallgatást követően a vádakat a lezárt jelentés is igazolta. Igaz ugyan, hogy a négy cég alapvetően más digitális területen működik, ám az együttvéve 5 billió (5 ezer milliárd) dollár piaci értékkel rendelkező  tech óriások monopóliummal való visszaélését a kutatások igazolták.

A Facebook és a Google a sajtó helyzetét, és így az állampolgárok minőségi tájékozódáshoz fűződő érdekeit is súlyosan károsítja. Erről itt írt laptársunk bővebben.

A Google vezetősége azért érez valamit abból a felelősségből, amit neki tulajdonítanak ezen a téren, mert nemrég azzal a korábban őrültnek tűnő javaslattal állt elő, hogy fizetne is a hírekért. A Facebook-ot Ausztrália kényszerítené ugyanerre.

Az Amazon, az Apple, a Facebook és a Google „kapuőrként” működik a közös és ellenőrzött árak kialakításában, valamint az áruk és szolgáltatások forgalmazásában - áll a jelentésben. A harmadik félként belépő vállalkozások - mint például az Apple App Store alkalmazásfejlesztői és az Amazon piacán lévő eladók nem tudják ezeket kikerülni.

„Mindez a valódi versenyhelyzet teljes megszűnését jelenti azok számára a kisvállalkozások számára, amelyek ezeket a platformokat használják, és amelyek számára nincs alternatíva” – mondta Pramila Jayapal, Washington demokrata képviselője, az Amazon éles kritikusa.

A jelentés teljes kétoldalú támogatás nélkül is fontos alapokat állít - mondta Gene Kimmelman, az Igazságügyi Minisztérium volt vezető monopóliumellenes tisztviselője. Szerinte az AT&T felbomlását az 1980-as években a kongresszus által meghatározott politikák támogatták. A keddi jelentés szerinte „egy olyan törvényalkotás és a szabályozás alapja lehet, amely lehetővé teszi a Google, a Facebook és mások elleni monopóliumellenes eljárást, a piacok valódi megnyitását és a tényleges versenyt”.

Az amerikai jelentés újabb jele annak, hogy a világon egyre több kormánynak nem tetszik az a fajta túlzott (információs és pénzügyi) hatalom, ami a Big Tech cégeit jellemzi. Európában a francia kormány mellett - amely adóztatná a Facebook-ot - a magyar és az EU is próbál óriásbírságokkal gátat emelni a tech óriások túlzott befolyásának. 

Három technológiai óriás vezérigazgatóinak október 28-án ráadásul tanúvallomást kell tenniük a Szenátus előtt, hogy az elnökválasztási hajárban hogyan kezelik a gyűlöletbeszédet, a hamis híreket.

A Big Tech nem enged

Nem meglepő módon a Google vitatja a jelentés eredményét, kihangsúlyozva, hogy ingyenes szolgáltatása valójában jót tett a fogyasztóknak. "A Google ingyenes termékei, mint például a keresés, a térkép és a Gmail amerikaiak millióit segíti" - áll a cég közleményében. „Dollármilliárdokat fektettünk kutatás-fejlesztésbe ezeknek a szolgáltatásoknak a fejlesztése és fejlesztése érdekében. Tisztességesen járunk el egy gyorsan változó és erősen versenyző iparban. ”

Az Amazon a jelentésre reagálva egyenesen azt állítja, hogy a bizottság ajánlásai kárt okozhatnak a kisvállalkozásoknak és a fogyasztóknak.

Jeff Bezos, az Amazon főnöke a bizottsági meghallgatáson
Jeff Bezos, az Amazon főnöke a bizottsági meghallgatáson

"Ez a hibás gondolkodásmód független kiskereskedők millióit kényszerítené ki az online áruházakból, ezáltal megfosztva ezeket a kisvállalkozásokat az ügyfelek elérésének egyik leggyorsabb és jövedelmezőbb módjától" – jelentette ki az Amazon egy blogbejegyzésében. "Ezek a tájékozatlan elképzelések távol esnek a verseny élénkítésétől, inkább csökkentenék annak dinamikusságát."

Az Apple is élesen elítélte közleményében a jelentés megállapításait. "Az App Store új piacokat, új szolgáltatásokat és új termékek bevezetését tette lehetővé, amelyek 10-12 éve elképzelhetetlenek voltak, a fejlesztők pedig ennek az ökoszisztémának az elsődleges haszonélvezői voltak" - mondta a vállalat.

A Facebook nem ért egyet azzal, hogy az Instagram és a WhatsApp egyesülése versenyellenes lenne. "Sokféle szolgáltatással versenyzünk, amelyeket több millió, akár milliárdnyi ember használ." - áll a társaság közleményében. "A felvásárlások minden iparág részét képezik, amelyek csupán egy módját jelentik annak, hogy megújítsuk az új technológiákat, és nagyobb értéket nyújtsunk az emberek számára."

Mark Zuckerberg, a Facebook alapítő-vezére a bizottsági meghallgatáson
Mark Zuckerberg, a Facebook alapítő-vezére a bizottsági meghallgatáson

A Google monopóliummal rendelkezik a keresésben és a keresési hirdetésekben - áll a jelentésben. A vállalat versenyellenes taktikákat alkalmazott, többek között olyan információkat adott hozzá a keresőhöz egy harmadik féltől (például a Yelptől) engedély nélkül, amelyek javították a keresési eredmények funkcióinak minőségét - tették hozzá a törvényhozók.

Az Amazon piaci ereje több iparágat is érint - állapította meg a jelentés. A bizottság a társaság online kereskedelemben tanúsított magatartására összpontosított, ahol olyan termékeket árul, amelyek versenyeznek a platformját használó független kereskedőkkel. A jelentés szerint az Amazon saját „smart home” termékeit népszerűsítette más gyártók termékei előtt, és a nyílt forráskódú szoftverfejlesztőkkel is tisztességtelenül bánt a felhőalapú üzletágban.

A jelentés szerint összesen mintegy 2,3 millió értékesítő üzletel harmadik félként az Amazon piacán világszerte, és 37 százalékuk egyedüli jövedelemforrásként a webhelyre támaszkodott – a vád szerint lényegében túszul ejtette őket az Amazon műszakváltási taktikája.

A törvényalkotók arra a következtetésre jutottak, hogy az Apple monopóliummal rendelkezik az iPhone-ok és iPadek applikációinak piacterén, és arra kényszeríti a fejlesztőket, hogy ezen keresztül jussanak el a felhasználókhoz. Ez a konstrukció lehetővé teszi az Apple számára, hogy az appok árának 30 százalékát zsebre tegye. Az albizottság megállapította, hogy mindez a fogyasztók számára magasabb árakat eredményezett.

A Facebook közösségi hálózatok feletti monopóliumhatalma is „szilárdan bebetonozódott” - áll a jelentésben. A törvényhozók megállapították, hogy a vállalat lépéseket tett az új versenytársak megszerzésére vagy jellemzőik lemásolására, hogy fenntartsa ezt a hatalmat. A jelentésben különösen fontosnak tartják kiemelni, hogy miután a Facebook 2012-ben megszerezte az Instagramot, a közösségi hálózat vezetői mindent megtettek azért, hogy akadályozzák a szolgáltatást, nehogy az megelőzze a piacon fő terméküket.

"Összejátszottak, egy belső monopóliumot felhasználva" - mondta egy korábbi magas szintű Instagram-alkalmazott a bizottságnak a vizsgálat során. – „Ha két közösségi médiát birtokol valaki, nem szabadna megengedni, hogy az egyikkel a másik felemelkedésén dolgozzon. Nem világos, miért nem számít ez illegális tevékenységnek."

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A Gránit Bank már Romániában is kínálja online számlanyitását
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 16:02
A bank mobilalkalmazása már három nyelven is elérhető.
Vállalat Az ember, akiért ezermilliárd forintot fizetett a Google
Litván Dániel | 2024. október 21. 11:28
Ki és miért ért meg 2,7 milliárd dollárt a Google-nek?
Vállalat Elárulta a Chanel a titkát: egyszerűbb, mint gondolnánk
Privátbankár.hu | 2024. október 20. 14:29
Nem Arie Kopelman neve juthat elsőre az eszünkbe, ha meghalljuk a Chanel divatház nevét. Pedig legalább olyan fontos szerepe volt a cég felemelkedésében, mint Karl Lagerfeldnek. Új alapokra helyezte a Chanel marketingstratégiáját és tudta, hogyan szólítsa meg a fiatalokat. Arie Kopelman 86 évesen hunyt el manhattani otthonában.
Vállalat A Wizz Air újra megnyitja bázisát Kisinyovban, közvetlen járatokkal 16 célállomásra
Privátbankár.hu | 2024. október 17. 16:54
A Wizz Air bejelentette, hogy megnyitja ideiglenes bázisát a moldovai Kisinyovban, és jövő télen 16 célállomásra kínál közvetlen járatokat, köztük nyolc új útvonalat.
Vállalat Részvény visszavásárlási programot indított a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. október 16. 17:54
Befektetési szolgáltatót bíztak meg a feladattal. 
Vállalat Már látszik, mit hozhat a klímaváltozás a magyar borászatoknak - így készül fel az Év Pincészete
Privátbankár.hu | 2024. október 16. 11:18
A Gere-birtokot a család hetedik generációs tagjaként vezető Gere Andreával készített interjút laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Turizmus Online. 
Vállalat A Citigroup eredménye meglepte az elemzőket
Privátbankár.hu | 2024. október 15. 16:16
A Citigroup a vártnál kisebb profitcsökkenést könyvelhetett el a harmadik negyedévben a befektetési banki tevékenység növekedésének köszönhetően.
Vállalat Ott lesz mindenki, aki számít az IT-ban? Nagyszabású esemény lesz Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. október 15. 12:48
Kapcsolatépítésre és tudásmegosztásra is lehetőséget nyújt a Puzl CowOrKing novemberi, ingyenes rendezvénye.
Vállalat Új módszerekkel elemez az MBH Bank - újabb inflációs hullámra kell készülnünk?
Privátbankár.hu | 2024. október 15. 12:14
Egyéves lett az MBH Befektetési Bank, a szakértők beszéltek arról is, mi várható a közeljövőben.
Vállalat Tudatos vállalatépítéssel kerülhető el a vállalkozói burnout
PR | 2024. október 14. 10:47
A vállalkozói burnout, vagyis a kiégés, gyakran kíséri a cégvezetők mindennapjait. Sok tulajdonos vállalkozó napi 12-14 órát dolgozik, és homályos elképzelései vannak arról, merre tart a cége, hol szeretne tartani néhány év múlva, és hogyan lehetne cégvezetőként elérni azt a nyugodtabb, kiszámíthatóbb életet, amiről sokan álmodnak. Pedig ez nem is olyan nehéz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG