6p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Kínában tovább ütik a techcégeket, most az online játékokat nevezte drognak az állami média egy olyan cikkel, amit pár óra után el is tüntettek - ezzel ismét mélyrepülésbe taszították az árfolyamokat. Budapesten a befektetők értékelik a Richter kiváló gyorsjelentését is, és a Molnak is megelőlegezik a bizalmat. A forint fontos szintet törhet át, a delta variáns miatti aggodalom miatt esik az olajár. Délelőtt piaci körkép.

Újabb csapás a kínai techszektorra: most az online játékipart ütötték meg

A kínai technológiai részvények olyan pocsék hónapot zártak, amire a 2008-as globális pénzügyi válság óta nem volt példa. A kínai hatóságok ugyanis valósággal rászálltak a techcégekre (a nemzetközi szaksajtó "szabályozói támadást" emleget) - megkérdőjelezik például, hogy a cégek megfelelően kezelik-e a felhasználóik adatait, különösen akkor, ha tengeren túli szolgáltatásokat is nyújtanak. A mostani szabályozói roham érinti a különböző autómegosztókat és közösségiközlekedés-szolgáltatókat, a webshopokat és kereskedelmi cégeket, oktatásszervezőket, különböző médiacégeket is. Az elmúlt napokban a helyzet kicsit megnyugodni látszott - de aztán a kínai állami médiában megjelent egy cikk, ami újabb zuhanást hozott a techcégek egyik szegmensében.

A mostani "áldozat" a játékipar: az említett cikk ugyanis a világszerte dollármilliárdos piacot jelentő online játékok világát "spirituális ópiumnak" nevezte - utalva ezzel a fiatalok körében egyre terjedő játékfüggőségre. Az online játékok piacán csak az első negyedévben 6 milliárd dollárt kereső kínai Tencent részvényei azonnal 10 százalékos zuhanást produkáltak, ahogy a szektor más szereplői is. Ha ugyanis a kínai állami média szerint káros szenvedély az online játék, akkor abból előbb-utóbb a szektor szereplői számára erősen kedvezőtlen szabályozási folyamatok lesznek.

Teljes átszellemülés vagy a spirituális ópium hatása? Jelmezbe öltözött kínai fiatal videójátékozik a kínai nemzetközi képregény- és játék-expón 2021. július 16-án Sanghajban, amelyen többek között a Tencent is kiállítóként szerepelt. A fiatalok napi játékidejét tovább fogják korlátozni az országban. Fotó: EPA / Alex Plavevski
Teljes átszellemülés vagy a spirituális ópium hatása? Jelmezbe öltözött kínai fiatal videójátékozik a kínai nemzetközi képregény- és játék-expón 2021. július 16-án Sanghajban, amelyen többek között a Tencent is kiállítóként szerepelt. A fiatalok napi játékidejét tovább fogják korlátozni az országban. Fotó: EPA / Alex Plavevski

A Tencent azonnal be is jelentette, hogy új intézkedéseket mutatott be az "érintett hatóságoknak" azzal kapcsolatban, hogyan kívánják a jövőben védeni a kiskorúakat. Másfél óráról 1 órára csökkentik a kiskorúak számára elérhető napi játékidőt hétköznapokon, és 3 óráról 2 órára hétvégéken és ünnepnapokon; 12 év alattiak nem költhetnek valódi pénzt a játékokban és jobban odafigyelnek arra, hogy kiszűrjék a felnőtt regisztrációval játszó kiskorúakat. A Tencent a teljes iparági szabályozásra adott javaslatokat, amelyek között az is szerepel, hogy fontolják meg a 12 év alattiak teljes kizárását az online játékok világából.

A helyi idő szerint kedd reggel a kínai állami médiában megjelent cikk egyébként nem említette név szerint a Tencentet, de úgy fogalmazott: az online játékok világa egy százmilliárd dollárokat érő spirituális ópiummá nőtte ki magát, pedig - ahogy egy szakértő fogalmazott - egyetlen iparág sem fejlődhetne azon az áron, hogy közben tönkretesz egy egész generációt. Névtelen diákokat is idéztek, akik szerint osztálytársaik naponta 8 órát is eltöltenek a Tencent által kiadott Honor of Kings játékkal - szerintük az "új típusú elektronikus drog" rohamtempóban terjed. Délután aztán a cikk úgy ahogy van, el is tűnt az internetről - a Tencent is visszanyert valamennyit a zuhanás után, a hongkongi tőzsdén 10 helyett már "csak" 6 százalékos volt eddigre a napi mínusz.

A Tencent legutóbbi kereskedési napja - forrás: Google
A Tencent legutóbbi kereskedési napja - forrás: Google

A Richter jól teljesít, bíznak a befektetők a pénteken jelentő Molban is

Budapesten két bluechip van most fókuszban: a Mol pénteken teszi közzé féléves gyorsjelentését, a Richter pedig már ma hajnalban nyilvánosságra is hozta a friss eredményeit. A gyógyszeripari vállalat minden fontos mutatóban túlteljesítette az elemzői várakozásokat. Orbán Gábor, a társaság vezérigazgatója a mai sajtótájékoztatón az MTI beszámolója szerint arról beszélt: a Richter öt százalék körüli csoportszintű árbevétel-növekedést vár idén euróban kifejezve. A második negyedéves árbevétel rekordot jelent, amely 13,6 százalékkal nőtt, és 155,9 milliárd forint lett.

A második negyedévben a gyógyszeripari vállalat konszolidáltan 28,6 milliárd forint adózott nyereséget ért el, ami 11,1 százalékkal kisebb az előző év azonos időszakinál.

Az első félévben közel 300 milliárd forint árbevételt ért el a vállalat, 6,5 százalékos növekedéssel. A gyógyszergyártási szegmens a konszolidált árbevétel több mint 80 százalékát teszi ki. Számos lépést tettek a magas hozzáadott értékű portfólió elérése érdekében, a kiemelt termékek döntő többségének árbevétele emelkedett.

A vezérigazgató beszélt arról is: nem feltételezik a várakozásaikban, hogy a járvány újabb hulláma bekövetkezik. Hozzátette, hogy a Richter szervezett oltási kampányokat, amit folytatni tervez, a cégen belül az átoltottság 80 százalék feletti Magyarországon.

A KBC Equitas gyorsértékelése is nagyon pozitívnak nevezi a hajnali jelentést. Az év későbbi részére várt javulás jóval korábban érkezett, korábbi optimizmusunk így megalapozottnak látszik a papírra - írja. A technikai kép sem fest rosszul, illetve van esély arra is, hogy a menedzsment az éves célokat felfelé módosítja.

A befektetők díjazzák is a jó eredményt: a Richter késő délelőtt 1,5 százalékos pluszban jár a Budapesti Értéktőzsdén. Ezzel a bluechipek közül csak a Mol tud versenyezni, a pénteki jelentés előtt optimisták a befektetők, szintén 1,5 százalékos napi plus jött össze kedd délelőtt. A Magyar Telekom gyakorlatilag láthatatlan forgalom (15 millió forint...) mellett stagnál, ahogy gyakorlatilag az OTP is - mindössze 20 forinttal, 0,1 százalékkal tegnapi záróára alatt forog.

Itt nézheti meg, hogyan teljesítenek részvényei >>

A Mol egyébként hétfő este közzétette: bruttó 95,02 forint osztalékot fizet részvényeire augusztus 18-tól. Augusztus 9-én lehet utoljára a 2020-as év után járó osztalékszelvénnyel forgó papírokat megvásárolni. 

Fontos szintet törhet át a forint

A forint ott folytatja, ahol tegnap abbahagyta: hétfőn a 356 forintos támaszig esett az euró árfolyama, ma pedig ez alatt a szint alatt mozog a jegyzés. A KBC Equitas szerint fontos technikai szintek látszanak letörni, a 200 napos mozgóátlag alá kezd fordulni az árfolyam.

Az EUR/HUF  alakulása az elmúlt 1 hétben
Az EUR/HUF alakulása az elmúlt 1 hétben

Friss árfolyamokat itt talál >>

Kezdenek aggódni a delta variáns terjedése miatt, esik az olajár

A WTI olajfajta ára nagyot esett ma reggel, egészen 71 dollárig hordónként. Az Erste Befektetési Zrt. hírlevele szerint a befektetők egyrészt a kínai gazdasági lassulásról szóló adatokat figyelik, másrészt a delta variáns terjedése aggasztja őket. A júliusi adatok az ázsiai gazdaság fékeződését mutatják, miközben a Távol-Keleten tovább terjed a járvány. Thaiföldről és az ausztrál Sydney-ből növekvő fertőzésszámot jelentettek, miközben Kínában is nő az új fertőzöttek száma - már Vuhanban is találtak új esetet a friss hírek szerint:

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 46040 45860 46400 -0,11% 0 0 13 453 664 910 HUF 2026-07-28 17:05:17
MOL 4374 4342 4398 -0,55% 0 0 3 034 442 532 HUF 2026-07-28 17:11:22
MTELEKOM 2750 2712 2750 +1,63% 0 0 643 460 974 HUF 2026-07-28 17:05:19
RICHTER 11680 11650 11900 -0,51% 0 0 2 213 416 090 HUF 2026-07-28 17:05:11
OPUS 368 358 368 -0,14% 0 0 16 538 801 HUF 2026-07-28 17:06:49
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Így áll a forint a kedd esti kereskedésben
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 18:15
Kevéssé változott, vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest kedden a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak egy nagy részvény tulajdonosai lehettek boldogok ma a magyar tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 17:50
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 194,63 pontos, 0,13 százalékos csökkenéssel 144 278,74 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Már a sorsdöntő nap árnyékában nyitott ki a világ legnagyobb részvénypiaca
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 15:47
Vegyesen nyitottak az amerikai tőzsdeindexek a Wall Streeten.
Részvény / Deviza / Áru Így áll a tőzsde és a forint a nagy hajrá előtt
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 14:58
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a mínusz 3,53 pontos nyitás után emelkedett kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Tömegek várják izgatottan a döntést, amely hatalmas tőkeáramlást indíthat el a piacon
Czwick Dávid | 2026. július 28. 14:25
Szerdán este teszi közzé az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a következő kamatdöntését. Ez a határozat hosszú időre kijelölheti a globális pénz- és tőkepiacok irányát. A bejelentést követően a monetáris irányítók részéről fontos háttérinformációk is napvilágot láthatnak. Az előjelek alapján nemcsak maga a döntés, hanem annak értelmezése és piaci kontextusa is komoly izgalmakat tartogat.
Részvény / Deviza / Áru Váratlanul csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy átlaghozama
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 12:52
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre a Mol a nap vesztese a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 11:41
A délelőtti forgalom 3,1 milliárd forint volt.
Részvény / Deviza / Áru Csökkenéssel nyitott a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 09:14
A hétfői záróértékéhez képest minimálisan gyengült.
Részvény / Deviza / Áru Ennyi forintot kell most adni egy euróért
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 07:27
Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, mi történt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 06:24
Vegyesen zártak hétfőn a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG