A hét elején kezdődött a brit ingatlanalapok kifizetéseinek felfüggesztése, keddig hárman tették ezt meg, de egy negyedik, az Aberdeen már jól lecsökkentette eszközértékét, hogy szerény összeget kelljen kifizetni, de még így is leálltak egy napra. Tegnap aztán még hárman csatlakoztak a nemfizetők táborához, így most már alig marad alap, aki még fizetne.
2008 réme
Ez maga a 2008-as helyzet, akkor a befektetők egy része láthatóan nem tanulta meg, hogy az ingatlanalap nem likvid befektetés, és nem is kockázatmentes. Az alacsony kamatok és növekvő ingatlanárak kínálta lehetőséget meg akarták lovagolni az elmúlt években, és ment is a dolog, amíg a népszavazással agyon nem csapták az ingatlanpiacot. Az óvatosabbak persze már a népszavazás előtt realizáltak, átlátva a lehetséges veszélyeket, így az alapok már eleve lecsökkent készpénzállománnyal várták a nagy napot.
Nem csak Britanniában vannak bajok: a Brexit az európai, elsősorban az olasz bankrendszert is megviselte, sok ugyanis ott a nemfizető, rossz hitel, és megint elkerülhetetlen lesz a bankmentés valamilyen formája. Nem javasolt a rossz állapotú bankok részvényeiből csemegézni, a jelenlegi szabályok szerint most már nem csak az adófizetők pénzéből tömik a bankokat, hanem a részvényeseknek, kötvényeseknek is ki kell venni a részüket a bukóból.
A tőzsdék ma kivirultak
Amerikában virulnak a részvénypiacok, odáig nem érnek el az európai bajok, legalábbis amíg nincs akkora zűr, ami a világgazdaság egészét érintené. Ennek egyelőre nyoma sincs, a brit válság nem dönti össze a világot, a kötvényeket tonnaszám vásárló EKB pedig baj esetén az olasz bankokat is kimentheti, amíg jobb megoldás nem születik.
Európában még tegnap zajlott a nagy esés, persze főleg a bankpapírok hullottak, de ma egy kis megnyugvás tapasztalható: 1 százalék fölötti pluszban az indexek, de a meggyötörtebb spanyol, olasz és portugál indexek 2 százalékhoz közelítő mértékben erősödnek.
Hazai pálya
A BUX is ugrik egy szépet, 1,2 százalékot emelkedik. Ez leginkább a Molnak köszönhető, amely közel 3 százalékkal 17 ezer forint fölé szaladt. Az OTP 2 százalékot erősödik, 6450 forintig. Meg kell jegyezni, hogy az OTP egész szépen átvészeli az európai bankmizériát, persze szemben a 2008-as helyzettel, most közismert, hogy a bank teljesen egészséges, sehol egy csontváz a szekrényekben.
Euró/forint |
A forint tesz egy kísérletet az erősödésre, 316 az euróval szemben. Akkor mondhatnánk, hogy sikerült neki legyőzni a brit sokkot, ha 315 alatt tartózkodna az euró árfolyam.