Japánban vállalati adócsökkentési tervet szellőztetett meg a miniszterelnök, és Kínával kapcsolatban is erősödtek a várakozások, hogy gazdaságélénkítési lépések várhatók. Ez adta meg az alaphangot a részvénypiacokon, a japán tőzsde 2008 óta nem látott óriási emelkedést produkált, mintegy hét százalékot. Kínában is 2-3 százalékos emelkedés volt.
Az európai tőzsdék leglikvidebb részvényei az EuroStoxx 50 index szerint 1,1 százalékkal mentek fel, a német DAX csak 0,3 százalékkal, a francia és brit mutatók 1,4 százalék körüli mértékben emelkedtek.
Előkerült pár kárpótlási jegy
Budapesten a BUX index 0,7 százalékkal ment fel, a nap nagy részében ennél kissé feljebb volt. Az OTP 1,3, a Mol 0,4, a Richter 0,7 százalékkal drágult, a Telekom egy forinttal esett. A ritka vendégnek számító kárpótlási jegy 16 százalékkal 668 forintra zuhant.
További árfolyamok>>>>>> |
A magyar forint nap közben inkább erősödött, késő délután azonban megindult a lejtőn, és az euró hirtelen 313 forint közeléből 315 forintra ugrott. A zloty és a többi feltörekvő deviza ezúttal nem követte, leginkább még a török líra viselkedett hasonlóképpen. Illetve az euró/dollár keresztárfolyam csinált ugyan hasonló kacskaringókat a grafikonon, de ott a dollár erősödött, az euró gyengült. A dollár/forint így két forinttal 282-re ugrott.
Apple-bejelentésre várva
Az USA-ban is jól indult a nap, 0,3 százalékkal nőttek a főbb indexek. A befektetők az Apple új termékeinek bejelentésére vártak, így a részvény előtte nem sokat mozgott, 112,20 dollár körül volt. A kőolaj a kezdeti emelkedés után lefelé vette az irányt, elég nagyot esett az arany, közel másfél százalékot.
A Concorde Trading blog szerint egyre többen vannak azok, akik csak széfet bérelnek Svájcban és nem nyitnak számlát. „Ehelyett inkább az értékmegőrzőbe teszik a pénzüket. Ott legalább nincs negatív kamat” – írják..
A Richter háromszögben
A Richterről azt írja a blog, hogy „tavasz óta formálódik egy meglehetősen méretes háromszög a Richter grafikonján. (…) Ha ebből a formációból lefordul az árfolyam, akkor a korábbi mélypontok lehetnek támaszok”, 4000-4050 forint körül, majd 3800 forintnál. De az ősz folyamán jöhet a cariprazine-nal kapcsolatos újabb bejelentés, ami lehet jó és rossz egyaránt.
További árfolyamok>>>>>> |
A KBC Equitas szerint nagyon túladottá vált a Richter, jött is a felpattanás. „…ma meg is érkezett a menetrendszerű felfele korrekció. Fontos támaszokról pattant meg ráadásul a papír, és még az első komolyabb ellenállásokig is van tér az árfolyam előtt. A cariprazine-nal kapcsolatban szeptember közepére/végére várt bejelentés könnyen az ellenállások fölé segíthetné az árfolyamot” – írja a cég elemzése.
Jogosan bántak el a feltörekvőkkel?
Innen indulnánk lefelé? – teszi fel a kérdést Duronelly Péter szenior elemző az Aegon Alapkezelő blogján. Szerinte a feltörekvő országok konjunkturális kilátásai romlanak, ezért adták a részvényeiket az utóbbi hetekben ilyen csúnyán. A gond az, hogy ezek a kilátások az évek óta egyre lassuló növekedéshez képest lettek rosszabbak.