A hétfői kereskedésben a New York-i tőzsde irányadó indexei nem mutattak jelentős elmozdulást, a mutatók szerény nyereség és veszteség között ingadoztak. A hét első kereskedési napján az iparvállalatok, valamint a pénzügyi ágazat és az energiaipar részvényei gyengén szerepeltek. Ezzel szemben az ingatlanszektor, valamint az egészségügyi és a technológiai ágazat nyereséget mutatott. Az energiaszektor papírjait az olajárak esése húzta lefelé. Végül az S&P 500 0,02 százalékos, a Nasdaq 0,17 százalékos, míg a Dow Jones index 0,1 százalékos emelkedéssel zárta a napot. Ázsiában a japán és a kínai piac kis mínusszal, míg Hongkong minimális plusszal zárt. Az európai börzék a hétfői záró szintek körül mozogtak a nyitás utáni első félórában.
Lássuk milyen hírek mozdíthatják ki a piacokat és indíthatják el valamilyen irányba!
1. Amerikában megkezdődött a gyorsjelentési szezon
A jelentős vállalatok közül a pénzügyi szféra egyik nagyágyúja a Citi tette közzé elsőként a negyedéves számait, melyek a vártnál jobban alakultak. A második negyedévben a Citigroup az előző évinél két százalékkal magasabb, 18,76 milliárd dollár bevétel mellett hét százalékkal magasabb, 4,80 milliárd dollár nyereséget ért el.
Az eredmény messze felülmúlta a piaci várakozásokat. A Citigroup részvényei a hétfői piaci nyitás előtt a tőzsdén kívüli forgalomban még 0,8 százalékkal emelkedtek, a nyitás után azonban már lefelé korrigáltak. A kezdés után mintegy negyedórával a papír 1,7 százalékos veszteségben állt, és a zárásra is csak a pénteki záró értékéig tudott visszakapaszkodni a papír.
A második negyedévben elért 1,95 dolláros egy részvényre jutó nyereség a TradeWeb elektronikus kereskedelmi platform akvizíciójából származó, részvényenként 0,12 dollár pozitív egyszeri tételt is tartalmazza. A tavalyi második negyedévben 1,63 dollár volt a CitiGroup egy részvényre jutó nyeresége. Elemzők 1,80 dollár egy részvényre jutó nyereséget vártak 18,49 milliárd dollár bevétel után.
A Citigroup eredményét ma három nagy amerikai bank követi. Kedden teszi közzé a számait a Wells Fargo, a J.P.Morgan és a Goldman Sachs is.
2. Az amerikai kiskereskedelmi adatokra is érdemes lesz figyelni
Fontos adatok érkeznek délután az Egyesült Államokból. A kiskereskedelmi forgalom júniusi alakulását 14:30-kor, míg az ipari termelési adatokat 15:15-kor ismerhetjük meg, mindkettő piacmozgató lehet, amennyiben lényeges eltérés mutatkozna az előzetes várakozásokhoz képest. A vártnál rosszabb adatok esetén erősödhet a kamatvágási spekuláció, és jelentősen gyengülhet a dollár, erősebb adatok esetén értelemszerűen fordított hatás várható. A határidős és opciós árazások alapján a piaci szereplők beárazták a július 31-i, 25 bázispontos kamatvágást, és 25 százalék az esélye, hogy 50 bázispontos lazítás lesz, írták reggeli hírlevelükben az Equilor elemzői.
3. Újabb negatív jelzés a Facebook kriptodevizájának
Steve Mnuchin amerikai pénzügyminiszter hétfőn aggodalmait fejezte ki a Facebook tervezett kriptovalutája, a Libra miatt. A tárcavezető hangsúlyozta, az amerikai kormányzat álláspontja szerint egy ilyen virtuális pénz alkalmas lehet az adóhivatal kijátszására vagy akár pénzmosásra is.
"A pénzügyminisztérium rendkívüli módon aggódik a Libra miatt, amelyet nemcsak pénzmosásra lehetne felhasználni, hanem a terrorizmus támogatására is" - fogalmazott újságíróknak Mnuchin. Hozzáfűzte: a Facebook vezetőinek "sokat kell majd dolgozniuk, hogy meggyőzzék a Trump-kormányzatot" e virtuális pénz biztonságosságáról. A Librára, mint mondta, nagyon erős szabályozást kell kidolgozni. Mnuchin emlékeztetett arra is, hogy a bitcoint - amely az első és máig legfontosabb kriptopénz - gyakran használták fel törvénytelen pénzügyi tranzakciókra, köztük adócsalásra, zsarolásra, és kábítószer-kereskedelemre. Egyúttal aggodalmát fejezte ki a bitcoin spekulatív jellege miatt is.
A miniszter leszögezte: a pénzügyminisztérium ugyan szívesen lát a pénzügyi rendszer hatékonyságát javító "felelősségteljes újításokat", ám - mint fogalmazott - "a tárca célja a pénzügyi rendszer integritásának megőrzése". Ezt nemzetbiztonsági kérdésnek nevezte. Hozzáfűzte: "az én felelősségem a pénzünk védelme, és nagyon komolyan veszem a dollár tartalékvaluta szerepét". A múlt héten a jegybank vezetője, és Donald Trump elnök is aggodalmát fejezte ki a Libra piacra lépése kapcsán.
4. Megtorpanhat a magyar építőipar?
Idén májusban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 26,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Mindkét építményfőcsoport termelése nőtt: az épületeké 27,0, az egyéb építményeké 25,7 százalékkal. Az épületeknél ipari és raktárépületek építése, az egyéb építményeknél pedig továbbra is út- és vasútépítések eredményezték a növekedést.
Ugyanakkor vannak figyelmeztető jelek is. A megkötött új szerződések volumene 1,1 százalékkal csökkent. Ráadásul az építőipari vállalkozások május végi szerződésállományának volumene 8,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
5. Óriási megrendelést kapott az OTT-One és a 4iG is
A 4iG nyerte el a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal távoktatási licenszek beszerzésére kiírt közel 1,9 milliárd forintos közbeszerzést - közölte a 4iG Nyrt. hétfőn a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A most közzétett megrendelés jelentősnek mondható, hiszen a tőzsde prémium kategóriájában jegyzett informatikai vállalkozás 2018-ban csoport szinten nettó 14 milliárd forintos árbevételt és 102 millió forint nyereséget ért el.
Ennél is komolyabb, a tavalyi árbevételét is meghaladó szerződésről számolt be az OTT-One. A vállalat hétfőn megkötötte eddigi működésének legnagyobb összegű szerződését, közel 2 milliárd forint értékben. A szerződés értelmében egy magyarországi megrendelő számára hajt végre innovatív informatikai és információbiztonság-technológia fejlesztéseket a vállalat. Ugyancsak a mai napon a tőzsdei társaság menedzsmentje arról határozott, hogy a megnövekedett piaci és befektetői érdeklődésre való tekintettel a vállalat 5 millió darab részvénnyel nyilvános kibocsátást hajt végre a Budapesti Értéktőzsdén. Az OTT-One papírjai hétfőn 20 százalékkal ugrottak meg.